289- پدیده‌ای به نام افشین قطبی

من از همان اوائل حضور افشین قطبی در ایران، طرفدارش شده بودم. اصلا مشخص بود که قطبی در ایران بزرگ نشده، چطور بگویم، ایرانی نشده!

مسوولیت در پاسخگویی، اعتراف به اشتباهات، مصاحبه‌های مودبانه و جوانمردانه، کلام و منش درست و حسابی ... چقدر جامعه ورزشی ما و به‌ویژه فوتبال ما با آن جو لمپن‌سالار و پدرسالار و فحش‌ناموسی‌سالار و آن قیافه‌های حق به جانب بی‌ادب همیشه معترض که داور و زمین و آسمان را مقصر می‌دانستند به چنین چهره‌ای نیاز داشت!

من به عنوان کسی که اصولا از اخبار ورزشی (به جز  موفقیت‌های ملی) خوشم نمی‌آید و در سراسر عمرم یک بار هم مشتری برنامه‌های صددرصد فوتبالی مثل 90 نبوده‌ام، خوشحالم که قطبی جام را برد. نه به دلیل اینکه مربی پرسپولیس بود، نه به این دلیل که اصلا مربی فوتبال بود، بلکه از این لحاظ که یک مدیر خوب بود.

به نظر من، ما به چنین پدیده‌ای احتیاج داشتیم. نه فقط ورزش کشور، که مدیران کشور به چنین الگویی احتیاج داشتند. قطبی نشان داد که می‌شود از خارج به ایران برگشت، در جوی به آشفتگی فوتبال ایران وارد شد، با فضای بی‌فرهنگ حاکم بر یک سیستم مقابله کرد و موفق شد. نشان داد که در یک سیستم خراب هم می‌شود آبادانی ایجاد کرد. خوشحالم که قطبی نباخت. شخص من به این نباختن او احتیاج داشتم که به خودم نشان دهم که بالاخره یک نفر در یک زمینه‌ای (هرچند فوتبال) با اندیشه مثبت و صداقت و سیستم فکری مشخص توانست کاری کند. بالاخره ما در این خرابستان مدیریتی، یک آبادی دیدیم!

من خوشحالم که او برد. خوشحالم که صداقت و معرفت و جوانمردی که در او بود، برنده شد. ما به پیروزی افراد صادق در این مملکت احتیاج داشتیم، داریم و خواهیم داشت.

 

/ 10 نظر / 3 بازدید
اميرعلي

سلام! 1- با نظرتان موافقم! افشين قطبي مربي ايراني‌اي بود كه فقط فارسي زبان بود! علمي كار كرد، دروغ نگفت و همانچيزهايي كه شما گفتيد و موفق شد و قهرمان شد! 2- نيمه دوم ماجرا هم نحوه مديريت تيم توسط كاشاني بود كه پرپسپوليس را از حاشيه ها دور نگهداشت و از طرفي برخلاف رويه ديگر مديران تيمها در كار مربي دخالت نكرد و ... 3- فكر كنم چون فوتبالي نيستيد فقط نيمه اول قضيه يعني قطبي را ديديد! به هرحال باهاتون موافقم كه : "بالاخره ما در این خرابستان مدیریتی، یک آبادی دیدیم!" و اسم افراد مهم نيست. يا علي مدد!

میثم

در زمینه فوتبال مثل خیلی زمینه های دیگه هر را از بر تشخیص نمی دهم! فقط می دونم که از فوتبال به خصوص فوتبال خودمون (ایران) خیلی متنفرم. بازیکنایی که قبل از ورود به زمین مانیکور می کنند! و .... کلاً اخلاقیات توی فوتبال ما مرده

حمید آزادی

اکبر جون سلام مدتی زیادی بود که به بلاگت سر نزده بودم. هنوز هم مطالب جالب و تاثیر گذاری می نویسی. من هم از جوانمردی قطبی در برخورد با افرادی چون استیلی که به دنبال خراب کردن او بودند ولی او آنها را بخشید لذت بردم. ضمنا بابت پیام تبریک تولد ممنوم . هر جا که باشی برایت آرزوی موفقیت می کنم.

حجازی

سلام البته سهم تماشاگران را در این موفقیت نباید از نظر دور داشت. یعنی حضور ونظارت تماشاگران نیز / انگیزش تیم را فراهم وباعث تشویق اونها برای رسیدن به پیروزی شد .

وحید

واقعا...... کاملا باهات موافقم. البته من یه خورده فوتبالی ترم...!! [چشمک] یه چیز دیگه هم بود اینکه من خدا خدا می کردم که اون تحت تاثیر این فضا قرار نگیره و قضیه برعکس بشه.

میثم

البته کلاَ من بحثی در مورد سریال نداشتم. هدف آشنایی بیشتر با شعرای بزرگ معاصر بود. به خصوص سایه که کلاَ مهجور شده.

وحید

واقعا...... کاملا باهات موافقم. البته من یه خورده فوتبالی ترم...!! [چشمک] یه چیز دیگه هم بود اینکه من خدا خدا می کردم که اون تحت تاثیر این فضا قرار نگیره و قضیه برعکس بشه.

رویا

اصلا هم نباید می برد[قهر]