467- دبی‌مال

هفته‌ی پیش با سوفی، سری به دبی‌مال (Dubai Mall) زدیم. تفریح آخر هفته‌ی ساکنان دبی، معمولا سرزدن به مراکز خرید، پارک‌ها یا دریاست. البته هوا که گرم می‌شود بیشتر گزینه‌ی اول می‌ماند.

افزون بر صدها فروشگاه و مغازه، بهترین بخش دیدنی دبی‌مال، آکواریوم است و فانتین. (نمایش بسیار زیبای رقص آب با همراهی موسیقی که درست زیر برج خلیفه قرار دارد) بگذریم که کیدزانیا، جمهوری سگا و پیست اسکیت روی یخ آن برای کودکان و نوجوانان، بسیار جذاب است.

 

دورتادور محوطه‌ی مربوط به رقص آب را چرخیدیم و از امکانات جدیدی که به‌تازگی اضافه شده بود هم لذت بردیم و هم شگفت‌زده شدیم. حتا نسبت به یک ماه پیش هم خیلی فرق کرده بود: محوطه‌ای سبز برای گردش و ورزش، پل‌های زیبای روی آب و انواع آب‌نما و حوض و ایجاد پلی برای عبور افرادی که در همان نزدیکی خانه اجاره کرده بودند و چند رستوران زیبای روی آب ... پس از هفت‌سال زیستن در این شهر، بارها پیش آمده که از دیدن این همه سلیقه در تبدیل بیابان به مکانی دیدنی شگفت‌زده می‌شوم.

 

گشت و گذارمان که تمام شد، دوباره آن ناراحتی همیشگی به سراغمان آمده بود. به سوفی گفتم اگر فقط و فقط یکی از صدها جاذبه‌ی طبیعی ایران دست این‌ها بود، چاه‌های نفت‌شان را می‌بستند. فقط یک جنگل کوچک، یک دریاچه‌ی ساده، یک پیست اسکی نقلی، یک رودخانه‌ی خروشان که ما از هرکدامش ده‌ها داریم ... ببین با یک دبی‌مال چقدر گردشگر جمع کرده‌اند. جایی که ده سال پیش بیابان خالی بود، الان جای راه‌رفتن ندارد!

 

امیدوارم روزی هم ما و هم مدیران ما، از خواب بیدار شویم و با عمق گوشت و پوستمان درک کنیم که از همسایگان خود عقبیم و به جای زیستن در گذشته و آینده‌ی موهوم، باید اکنون را دریابیم. من نمیدانم در سر برخی مدیران ما چه میگذرد، ولی در سر مدیران کشورهایی مانند قطر و امارات، اندیشههایی بلند میچرخد. این را مطمئنم.

 

نوشته‌های پیوسته:

آکادمیک سیتی،  مهر 1387
جشنواره زمستانی دبی زمستان 89
درباره دبی بیشتر بدانید (1) و (2) بهار 1387
تلاش قطر برای ایفای نقش گسترده در جهان، BBC فارسی

/ 7 نظر / 6 بازدید

http://www.facebook.com/video/video.php?v=205615516125237&comments [ناراحت]

مصطفي

شايد اينو، مني كه توي بندرعباس زندگي مي كنم بيشتر حس كنم. براي من خيلي جالبه كه توي شهر به اين بزرگي (واقعا بزرگ) با اين همه ساحل، هنوز يه جايي رسما براي شنا كردن وجود نداره، يه جايي براي شنا كردن خانوما مثلا اصلا نيست. هنوز براي سفر به نگينهاي خليج فارس! از قايقهاي صيادي فايبر گلاس "بايد" استفاده كرد.

یک لیلی

وقتی با پاسارگاد و جنگل ابر و دریاچه ارومیه و تخت جمشید و تالاب هورالعظیم و انزلی این رفتارهایی را می کنیم که می بینید نمی توان به این رویدادها خواب گفت. کسی که خواب باشد با تذکر بیدار می شود اما اگر کسی خود را به خواب زده باشد ... هرچه می اندیشم بیش از پیش مطمئن می شوم که این همه بی توجهی و غفلت و فرصت سوزی نمی تواند سهوی و از روی ناآگاهی باشد.

یک لیلی

اجازه می خواهم با شما درباره غفلت و ناآگاهی مخالفت کنم. اساتید و فعالان محیط زیست و منابع طبیعی و اقتصاد و انرژی درباره این مباحث می گویند و می نویسند. تنها چند نمونه را می توانید در سایت کانون دیده بانان زمین ببینید. صدا و سیما و جراید بماند. طی 3 سال گذشته با اعمال جریمه نبستن کمربند سرنشین جلو آن را اجرایی کردند و اکنون قانون جدید راهنمایی و رانندگی برای سرنشینان عقب نیز آن را اجباری می داند. چطور است که سالهاست کسی برای ریختن زباله جریمه نشده است؟ با این همه منابع گازی و کمبود منابع آب آیا بهتر نبود در طرح هدفمندی یارانه ها حساسیت و کنترل بیشتری روی مدیریت آب انجام می گرفت و بعد از آن نوبت به گاز می رسید ؟ سر درد دل یک طرفدار محیط زیست را باز کردید . عنوان یادم نیست ولی یاد مطلبتان درباره این افتادم که نوشته بودید اگر کسی بخواهد درباره نکته ای بداند به چه آسانی و سرعت می تواند. یادتان هست ؟ به فرض که غفلت. آیا غفلت از مسایل محیط زیستی مملکت جایز است؟

یک لیلی

سلام دوباره غفلت عمدی به نظرم جمع نقیضین و در نتیجه محال هست. عمد یعنی قدرت اراده و اختیار بین دو چیزی که می دانیم. بله دانای کل تنها اوست. ولی وقتی صلاحی را می دانیم و به آن عمل نمی کنیم بی توجهی و نخواستن است نه غفلت و نادانی. بی وجدانی است. بدی است و زشتی و دروغ به خود. کاری است که دشمن می کند . " خدایا این کشور را از دشمن و خشکسالی و دروغ در امان دار" دشمن و دروغ که داریم . خشکسالی را هم خودمان می توانیم و داریم ایجاد می کنیم و کرده ایم!

ناصر

من هم با ناآگاهی حاکمان مخالفم اکثرشون کاملا آگاهانه و برای رسیدن به مقاصد اقتصادی و گاهی سیاسی که اون هم البته به پول ربط داره دارند اینجور مملکت رو نابود میکنند ساده ترین مسائل مدیریتی رعایت نمیشه بعد شما میگی اینها عمدی نیست؟

رحیمیان

اگه ما به فکر حفظ و استفاده از مواهب طبیعی باشیم، پس کی دنیا رو هدایت کنه!