374- از او (2)

شاید بتوان گفت تمام پیامبران و عارفان و اهل دل، حرفشان این است که ضمیری به جز «او» وجود ندارد. چه دنیایی باید باشد دنیایی با یک ضمیر! 5 ضمیر دیگر را تعطیل کن. نه من، نه تو، نه ما، نه شما، نه ایشان. عرب‌ها را بگو که باید 13 ضمیر را تعطیل کنند که فقط «هو» بماند.

 

اگر مردمان سرگرم «او» بودند، اگر حرف حرف «او» بود، خبر خبر «او» بود، دعوا سر «او» بود، رقابت برای خوشحالی «او» بود، چه کسی وقت جنگ و دعوا و حسادت و کینه و قتل و دروغ و نامردمی داشت؟ مشتی هم اگر گره می‌شد برای کوبیدن بر در «او» بود. افسوس که بندگان عاشقی را از یاد بردند.

 

برای بیشتر ما بندگان، خداوند یک تصور است. نه می‌توانیم نفی و اثباتش کنیم، نه آنطور که باید و شاید حسش کنیم، نه لذتی از حضور او در زندگانی خویش ببریم. خدا را خواسته‌ایم برای «من». بالاخره یک چیزی باشد که این «من» بی‌ارزش به آن آویزان شود و همه حقارت‌ها و ضعف‌ها و ترس‌ها و مشکلاتش را پشت آن قایم کند. ندیده‌ای تا سیر و پر و بیمه و باآتیه می‌شوی خدا فراموشت می‌شود؟ چون دیگر نیازی به او نداری. خدا را می‌خواستی تا به این‌ها برسی دیگر.

 

علی بزرگ می‌گوید که پرستندگان «او» سه دسته‌اند: بنده ترسو، معامله‌گر تاجر و پرستنده‌ی عاشق.

اگر انسان‌ها عاشق بودند چه جهانی می‌داشتیم!

 

یا «هو»! نیک می‌دانی  که هر کار می‌کنم ته دلم یا برای خوشایند «من» است یا «ایشان». این ماه رمضانی توفیق بده که اگر شده، یک کار هم برای «او» بکنم. «او» کمیت‌گرا نیست. یک‌دانه را هم می‌خرد. آمین!

*

این فایل pdf، تمام نوشته‌هایی است که در این وبلاگ درباره رمضان نوشته شده است. به احترام توجه برخی دوستان، یکجا جمعشان کرده‌ام که با کندی اینترنت ایران، خیلی به زحمت نیفتند.

 

/ 6 نظر / 5 بازدید
لادن

علی جان ممنون که در این مدت به من سر زدی.... یک مقدار درگیر کار بودم......

مهتا

سلام ممنونم(با فونت bold72). فیض بردیم.

هستونک

سلام نوشته هاي خودم هم بود روي وبلاگ ولي كامنت ات رو روي اونا نديدم ! شاد باشي

مهدي رزاقي

سلام علیک خوشحال شدم از پیوستگی و پایداری نوشتن این وبلاگ خیر باشد همیشه تان نیک و حق یار

عبداله

دقيق يادم نيست چي نوشتم. ضمن اينكه قران هم بشارت دهنده و بيم دهنده ست

امیرعلی

آقای پناهیان همیشه به ما می گفت: خدا مشتری نداره! برای خدا مشتری جمع کنید! واقعیت همینه! یک جمله ای شیخ فضل الله داره، حتما شنیدید، در خصوص مشروطه می گه: "آن همه كتيبه هاي زنده باد، زنده باد مي خواستيد يكي را هم بنويسيد ... " حالا من می گم این همه بحث کوفت و زهرمار سر اکبر و اصغر یکی را هم می نوشتید : خدا! اصلا منظورم بحثهای سیاسی نیست! فقط می خوام بگم همونجور که شما با زبان فصیح و بلیغ گفتید: خدا فراموش شده تو افکار و اندیشه ها و حساب کتابهای ما!