31- دیدن سیستم از بیرون

sea

1- کسی که خودش درون یک سیستم است، هیچگاه نمی‌تواند به خوبی یک ناظر خارجی سیستم را شناسایی کند. مثال‌هایش بسیار است. از یک تماشاچی ورزشی که حتا بهتر از ستارگان داخل میدان متوجه اشکالات تیم می‌شود تا دیدن اشکالات دیگران. معمولا خیلی راحت می‌توان ایرادهای دیگران را دید. اما دیدن ایرادهای خود؟
2- شخصی که از بیرون به یک شرکت، سازمان دولتی، جریان اجتماعی . . . می‌نگرد بهتر از افراد داخل آن متوجه ضعف‌ها می‌شود. معمولا این سوال برای این اشخاص پیش می‌آید: «یعنی واقعا افراد این سازمان/شرکت/مجموعه/تیم نمی‌دونن فلان جای کارشون چقدر مشکل داره؟ نمی‌فهمن ما ازشون چی می‌خواهیم؟ نمی‌فهمند که کار مردم لنگه؟»
3- چنین بحثی درباره مواجهه با بیماری‌ها نیز صادق است. یک پزشک متخصص که غرق در طرز کار فلان هورمون بدن است از تاثیر و تاثر عوامل بی‌شمار دیگر در بدن باز می‌ماند و لذا هیچگاه به خوبی یک پزشک کل‌نگر نمی‌تواند یک درمان دائمی برای بیمار به ارمغان آورد.
4- بسیاری از مردم کشور ما چه در قطب موافق و چه در قطب مخالف اسلام، نگاهی درون سیستمی به اسلام دارند. یعنی هیچگاه به شفافیت و بی‌طرفی یک ناظر بی‌طرف نتوانسته‌اند اسلام را بشناسند. لذا بسیاری از مسلمانان ما نقد سیستم خود را تحمل نمی‌کنند و بسیاری از منتقدان درون سیستم ما نیز رفتارهای درون سیستمی را ملاک سنجش خود اسلام گرفته‌اند و به چیزی جدای از اسلام تاخته‌اند . . . .
5- از طرف دیگر، این دید به‌خوبی نشان می‌دهد که چرا خداوند فراتر از مرزهای شناخت قرار دارد. علت آن است که با فرض پذیرش خداوند و صفات او (که از هرچیزی بزرگ‌تر است و هرکجا که بنگری روی او بینی و اول و آخر هر چیز اوست . . . .) همواره تمامی پدیده‌های هستی زیرمجموعه او خواهند بود و در نتیجه همواره نگاهی درون‌سیستمی به ساحت خداوند خواهند داشت. (حتی اگر منکر آن شوند. مانند ماهی‌ای که ادعا کند می‌خواهد بیرون از دریا، دریا را بشناسد. چه دریا را انکار کند و چه نکند، در دریاست!) بنابراین نمی‌توان خداوند را شناخت و همواره به گفته‌ی آن پیام‌آور شیدایی باید گفت: «ما عرفناک حق معرفتک!»

/ 16 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ديونسيوس

قومي متفکرند اندر ره دين ---- قومی به گمان فتاده در راه يقين ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ترسم زانکه بانگ برآيد روزی ---- کای بيخبران ! راه نه آن است و نه اين‌ «خيام»

نارسيس

من اصلا موافق حميد نيستم. چون بی نهايت بودن مرزهای معرفت ربطی به نسبی بودن خوب و بد نداره. همون بی نهايته که تعيين می کنه چی خوبه و چی بده!

راه ميان‌بر

خدمت ديونسيوس گرامي و ساير دوستان ارجمند عرض شود كه من سعي نمي‌كنم به سوالات شما جواب دهم. من فقط شورت‌كات‌هايي را كه مي‌شناسم معرفي مي‌كنم و اين كه تو روي آن شورت‌كات دوبار كليك كني يا نه، كار خود توست، نه من! به شورت‌كات‌ها نگاه نكن، به برنامه‌ي پشت آن نگاه كن و روي آن متمركز شو. خدمت ديونسيوس عزيز هم عرض شود كه تلقي شما از عبوديت، تلقي من نيست. يك ماهي دانا، وقتي كه درك كند هستي او به دريا وابسته است، رفتاري خواهد داشت كه من آن را بندگي مي‌مانم و تسليم. تمام عالم براي من، شورت‌كات‌هاي درياست و من هميشه از اين ميان‌بر دم خواهم زد. ضمنا حكيم بزرگوار خيام نيز از جمله دانشمنداني است كه براهيني عقلي و فلسفي در اثبات جهان ماوراءالطبيعه و وجود روح در آدمي دارد. عجالتا به انديشه‌ورزي ادامه خواهيم داد. حتما روزي به باورهايمان به هم نزديك‌تر خواهد شد.

راه ميان‌بر

بدينوسيله از ديونسيوس عزيز كه به من خيلي كمك كرد تا از امروز يعني ۱۳ خرداد ۸۲ روي وبلاگم آهنگ داشته باشم خيلي تشكر مي‌كنم.

ديونسيوس

با سلام !...عجالتا به انديشه‌ورزي ادامه خواهيم داد.... من اضافه می کنم که عجالتا به طرح سوال ادامه خواهيم داد ! .... موسيقی فوق العاده ای ست !

fazel

از اينکه به من سر می زنی واقعا خوشحالم. اين مدت اسير ويروسهای کامپيوتری بودم و نمی توانستم مطلب بنويسم. در ضمن با نظرات شما موافقم . راستی تحقيق چی شد؟

نارسيس

ديونسيوس شما چگونه از پرتگاه نهيليسم رو می گردانيد؟؟؟

ستاره شب

سلام! آيا سخن شما درباره ديدن يك سيستم به عنوان ناظر خارجي شامل همين سخن نيز شما مي‌شود؟!

tfahimeh

از جرعه ها هم بنويسيد تا خستگی های پی در پی دل برای يافتن و شهود علتها زايل شود...گاهی ميانه اين بحث ها دلم ميخواهد يک بيت از شاه بيتهای مست ترين مستان روزگار را زمزمه کنم و ...چشمها او را نميبينند اما دل چه خوب گواهی ميدهد و خيال آدم را راحت ميکند.