138- محرم (2)

این همه جنگ در طول تاریخ اسلام بوده. چرا هیچک، حتا جنگ‌های پیامبر و علی، جایگاهی در حد کربلا ندارد؟ چرا تنها کل یوم عاشورا؟

چنین می‌اندیشم شاید عمده‌ترین دلیل آن است که این جنگ، جنگ بین اسلام و اسلام است. حقیقت دارد تحریف می‌شود و اگر اصولا جبهه مقابل در پوشش اسلام نبود، چنین حماسه‌ای شکل نمی‌گرفت. اسلام حاکمیت فاسد و ستمگر و فریبکار در یک سو و اسلام اقلیتی راستین در سوی دیگر و نجات اسلام راستین و نمایاندن حق و حقیقت آنقدر ارزش دارد که می‌توان به خاطرش حج را تعطیل کرد و خانه و خانواده و زن و فرزند را قربانی، و اگر چنین بود حسینی هستی -من که به‌شخصه می‌دانم نیستم- و اگر چنین نبود شعار و تظاهر چرا؟

وقتی جسارت و شجاعت ندارم، بیخودی گریه کنم و بر سر و صورت بزنم که چه؟ من واقعا جسارت و قدرتش را ندارم وقتی خودم حسینی نیستم لب وا کنم و فقط با زبان بگویم حسین حسین! آدم هم این‌قدر پررو آخر! واقعا نمی‌توانم. که بگویم شجاعم؟ هم‌دردم؟ دنبال ثواب و پاداشم؟ می‌خواهم جرات و غیرت و همت نداشته‌ام را با گریه‌کردن بدست بیاورم؟ آن هم با گریه برای کسانی که هیچگاه به خاطر گریه چون منی بر لب شمشیرهای بران بوسه نزدند؟ البته می‌دانم که با اندیشه چنین افرادی دم‌زدن، کم‌کم باعث دگرگونی آدمی هم می‌شود، باری، سیمرغ کجا، مگس کجا، عرض و عرصه کجا؟

 

این هم سخنانی از عارف گرانقدر، زنده‌یاد حاج اسماعیل دولابی درباره کربلا، که شراب عرفان در بزم حسین و از دست حسین نوشیده بود و اکنون دوسالی است جان بیقرارش را از این جهان کوچ داده است.

 

نوشته‌های مرتبط:

عاشوراپنج‌شنبه 22 اسفند 1381

محرم شنبه 9 اسفند 1382

 

پارسال همین روزها:

پیکری معمولی با دست‌هایی به بلندی زرافه یکشنبه 26 بهمن 1382

مه فشاند نور و سگ عوعو کند یکشنبه 3 اسفند 1382

 

/ 12 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
صدري زاده - مقالات

درود بر علی و سلام بر حسين (ع) . . . اين حسين کيست که عالم همه ديوانه ی اوست / اين چه شمعی است که جانها همه پروانه ی اوست / هر کجا می نگرم نور رخش جلوه گر است / . . . يا حق

tfahimeh

سلام...بله وبلاگ دیگر هم خودم هستم...البته قرار نبود کسی بداند که خودم هستم ! فقط به این خاطر که آدمهای گمنام حرف ها را آسوده تر می توانند بزنند ولی خوب تيز هوشی شما را نمی شود کاری کرد! با اين حال مرا می بخشید که هميشه حرفهای دلتنگی را تقسيم کرده ام..شما زياد به تلخی های وبلاگ هايم توجه نکنيد و به شيرينی های مسيری که می خواهيد با همراهتان طی کنيد بيانديشيد و شکرگزارش هم که حتما هستید...آرزومند شاديهای دوستان

حوا

خیلی زیبا نوشته ای و من هم در این ایام خیلی به اینکه چگونه می توانم با جسارت و شجاعت راه حسین (ع) را ادامه بدهم فکر کرده ام .احساس می کنم جسارتش را دارم ولی ایمان و یقین به انچه باید انجام شود را نه.

حسين

سلام ؛ اول ‏‎، هميشه نگرانم که اين روش بزرگداشت ياد و نام شهدای کربلا به کدام سو می رود و این افزودنی های غیر مجاز در حاشیه عزاداری از کجا می آید و عاقبت را خدا خیر کند! .....دوم اینکه يادم هست كتاب قبلي رو چنان پخش كردي تو اينترنت كه هنوز هم اثرش هست و اين يكي رو هم از تو وبلاگم... ! سوم اينكه داره پايان سال ميشه و ما قطعي. چه كنم ؟ !!!

سوفي

سلام. درسته !اما محرم هر چه که هست لااقل فرصتی برای؛ به خود بازگشتنه؛ هميشه فکر ميکنم زيارت عاشورا خواندن هم خيلی رو ميخواد !؛خدايا من رو از خونخواهان حسين قراربده؛حرفی نيست که هر ادمی به راحتی بتونه به زبون بياره! پشتش يک دنيا مسئوليت و تفکره!

سوفي

اما متاسفانه اكثرا فقط به لفظ چسبيدن!

فاطمه

سلام...در ابتدا بايد بگم که وقتی به واقعه ی کربلا می نگری...اگر اشک از چشمانت نياد شايد ذلی از سنگ داری...اما هميشه گفتم...گريه ی همراه با تفکر هست که ارزش داره....در ضمن بايد بگم...هر کسی می تونه يک زينب باشه..اگر نمی تونه حسين باشه...زينب شدن فقط جسارت می خواد...حرف حق رو بزنی...جلوی حرف ناحق سکوت نکنی...حتی به زيات باشه....در اين زمانه مهمترين کار...پی بردن به حکمت کربلا هست...ممنون می شم به وبلاگم سر بزندی...چون در اين مورد مطلب نوشتم...البته مختصر هست ولی شايد مفيد باشه...

arzeshe-afzoode

سلام. شايد بلاگ مهندس مهدی يادتون باشه...خوب اين بلاگ جديد من و يکی از دوستانمه. خوشحال ميشم يک سری بزنيد

حمید آزادی

مطلب زيبايی بود . اگر هر روز عاشوراست باید در مراسم عاشورا , بیشتر به مصداق کربلا و عاشورا در زندگی امروزی ما اشاره شود که البته بسیار کم به این امر اشاره می شود و بیشتر به ذکر مصیبت و امور عامیانه می پردازند . به اميد پيروی جامعه از مرام حسين . يا حق

مریم

زهی سجاده تقوی که يک ساغر نمی ارزد...