647- نوایی نوایی

غمت در نهانخانه‌ی دل نشیند/به نازی که لیلی به محمل نشیند

مرنجان دلم را که این مرغ وحشی/ز بامی که برخاست مشکل نشیند

نوایی، نوایی، نوایی، نوایی

...

نمی‌دانم شما چگونه‌اید، ولی من موسیقی را، غربی یا شرقی، سنتی یا کلاسیک، هیچگاه به عنوان پس‌زمینه و فرع بر چیزهای دیگر، گوش نمی‌دهم. این‌طور نیست که مثلا غذا بخورم و یک آهنگی هم همین‌طوری گوش بدهم. من موسیقی را، برای خودش و به شکل یک هنر مستقل گوش می‌دهم. زمانی که یک آهنگ خوب می‌شنوم، با آن زندگی می‌کنم. در زمان حال غرق می‌شوم.

یکی از نواهایی که همواره دست مرا گرفته و به دیاری غریب و شگفت برده، همین «نوایی نوایی» است. هر زمان که «نوایی نوایی» را می‌شنوم، حسی غریب مرا می‌گیرد.  نمی‌دانم روح پرشور خود هنرمند در کجا سیر می‌کرده که این آهنگ به او الهام شده.

این نوا مرا در زمان و مکان می‌گرداند. شادم می‌کند. بغض به گلویم می‌آورد. گویی فردوسی را می‌بینم، مولانا را می‌بینم، عطار را می‌بینم، خیام را می‌بینم، لیلی و مجنون را می‌بینم، از کویر می‌گذرم، رقص و پایکوبی چوب‌بازان خراسانی را، آتش افروخته در گوشه‌ای از صحرا را. کاروانسراها را، جاده‌ها را ... «نوایی نوایی» برای من مانند اذان موذن‌زاده است. مانند دود عود مشکاتیان است. مانند ربنای شجریان است. «نوایی» بخشی از فرهنگ و هویت ماست. تجلی دردها و عشق‌ها و رنج‌ها و باورهای ماست.

غلامعلی پورعطایی، امروز درگذشت. روحش شاد و یادش گرامی.

/ 3 نظر / 6 بازدید
شادمهر

از شمار دو چشم يك تن كم، وز شمار خرد هزاران بيش. اين نواها و نوايي چو از دل برمي خواست بر دل مي نشست. روحش شاد و قرين رحمت الهي باد. متن شما هم بسيار جذاب و دلنشين بود اكبرجان.

مهتا

اما من گاهی بعضی آهنگارو میزارم برای پس زمینه.چون عادت دارم با این پس زمینه ها موقع کار یا درس تمرکز بگیرم. ولی درمورد بعضی کارهای خاص مثل کارهای اساتید موسیقی سنتی با شما موافقم.نمیشه صدای شجریان پخش بشه و بهش بی اعتنا بود. ××× این آهنگ منو یاد پدرم میندازه.خدا رحمت کنه سازندگانش رو.

سعید

پورعطایی و امثال پورعطایی باید برای دیگرانی که از هنر خوانندگی فقط و فقط قیافه گرفتنش را بلد شده‌اند، الگو باشد. الگوی سادگی، صداقت و بی‌شیلگی. چه خوش گفت کسی که گفت: "حرفی که از دل برآید، لاجرم بر دل نشیند."