453- فاصله‌ی دانستن و ندانستن

در دوره‌ای هستیم که فاصله‌ی بین دانستن و ندانستن بسیاری چیزها، تنها چند کلیک است و داشتن یک خط اینترنت. به نظر من هنوز بسیاری از  مردم متوجه نشده‌اند که آدمی در برابر پدیده‌ی بسیار عظیمی قرار گرفته است و اصولا باید تعریف ما از دانش و دانش‌اندوزی تغییر کند.
روزگاری بود که دانشمندی عمر خود را صرف یافتن یک فرمول می‌کرد. اکنون آن فرمول به‌راحتی روی یک ماشین‌حساب جیبی یا گوشی موبایل قابل دستیابی است. چیزی که با چند کلیک قابل جستجو و محاسبه است، نمی‌تواند هدف نهایی تعلیم و تعلم باشد.
چنین می‌اندیشم که همه‌ی ما باید به گونه‌ای دیگر به این مساله نگاه کنیم. به عنوان مثال چرا بخش عمده‌ای از وقت و انرژی دانش‌آموزان و دانش‌جویان و به طور کلی آدمیان، صرف حفظ‌کردن مسائلی شود که نیازی به حفظ‌کردنشان نیست؟ شاید در روزگاری نه چندان دور نظام‌های آموزشی به‌شدت دگرگون شوند ...

/ 5 نظر / 3 بازدید
ادریس

سلام با تست IQ آنلاین هوش خود را بسنجید

شقایق

به نظرم با اینکه فاصله بین دانستن و نداستن خیلی چیزا یه کلیک یا چند تا کلیک شده اما مسایل الان و بیشتر اینده احتمالا پیچیده تر از یه کلیک یا چند کلیک هستند و احتمالا در کلیت قضیه فرق خاصی ایجاد نکنه .. مثل تز سال 2011 که باید مقاله از 2011 توش باشه اما 30 سال پیش چنین انتظاری نمی رفت. هرچند هرچقدر از زاویه های بیشتر به این موضوع نگاه کنیم موضوع جدی تر می شه.

هئی!!!!!!!!

خیلی ها هستند که با کلیک کردن هم چیزی نمیفهمند مثلا در سیستم آموزش عالی: دانشجو کلیک میکند.اگر مطلبی که یافته با موضوع مورد جستجوی او هم نام بود یا همخانی داشت بلافاصله یا پرینت میگیرد یا رایت میکند (مطلب عمرا خوانده و چک نمیشود) انقدر با حواشی سرگرمیم که... قدیما چیزی به نام یادگیری وجود داشت

حجازی

کاملا با شما موافقم علی الخصوص : چرا بخش عمده‌ای از وقت و انرژی دانش‌آموزان و دانش‌جویان و به طور کلی آدمیان، صرف حفظ‌کردن مسائلی شود که نیازی به حفظ‌کردنشان نیست؟

شادمهر

بله ديگر براي آندسته از دانشجويان لازم نيست كه پروژه ديگران را از كتابخانه (اتاق پروژه هاي دانشكده كه يادت است؟) كش بروندو... كافيست چندتا كليك كنن تا به بروزترين مطالب دسترسي پيداكنند. اينهم سوءاستفاده از جذابترين تكنولوژي !