316- سخنانی از آیت‌ا... بهجت

 سخنان عالمان عمل‌گرا با واعظان جلوه‌گر در محراب و منبر بسیار فرق می‌کند. مختصر می‌گویند، ولی اساسی صحبت می‌کنند. چون در سخن‌گفتن به طهارت معتقدند (پرهیز از گفتن کلمه‌ای اضافی، مشکوک یا بی‌فایده)، کم‌گوی هستند. حرفشان را باید با چشم جان خواند، با دقت فراوان و حرف به حرف، نه با همان چشمی که یک خبر ورزشی یا سیاسی را می‌خوانیم.

*

 

هیچ ذکری بالاتر از  «ذکر عملی» نیست. هیچ ذکر عملی بالاتر از «ترک معصیت در اعتقادات و عملیات» نیست و ظاهر این است که ترک معصیت به قول مطلق، بدون «مراقبت دائمی» صورت نمی‌گیرد.

*

جماعتی هستند که وعظ و خطابه و سخنرانی را که مقدمه عملیات مناسب می‌باشند، با آنها معامله ذی‌المقدمه می‌کنند، انگار دستور این است که «بگویند و بشنوند، برای این که بگویند و بشنوند» و این اشتباه است.

تعلیم و تعلم، برای عمل مناسبند و استقلال ندارند. برای تفهیم این مطلب و ترغیب به آن فرموده‌اند: کونوا دعاه الناس بغیر السنتکم. با عمل بگویید و از عمل یاد بگیرید و عملا شنوایی داشته باشید.

بعضی «التماس دعا» دارند. می‌گوییم «برای چه؟» درد را بیان می‌کنند، دوا را معرفی می‌کنیم، به جای تشکر و به‌کارانداختن، باز می‌گویند: «دعا کنید!»

دور است آنچه می‌گوییم و آنچه می‌خواهند، شرطیت دعا را با نفسیت آن مخلوط می‌کنند، ما از عهده تکلیف، خارج نمی‌شویم، بلکه باید از عمل نتیجه بگیریم و محال است عمل، بی‌‌نتیجه باشد و نتیجه، غیر از عمل حاصل شود. اینطور نباشد  پی مصلحت، مجلس آراستند     نشتستند و گفتند و برخاستند!

 

خدا کند قوال نباشیم، فعال باشیم. مبادا حرکت عملی بدون علم بکنیم و توقف با علم بکنیم.

]بلکه[آنچه می‌دانیم بکنیم و آنچه نمی‌دانیم توقف و احتیاط کنیم تا بدانیم. قطعا این راه پشیمانی ندارد. به همدیگر نگاه نکنیم، بلکه نگاه به «دفتر شرع» نماییم و عمل و ترک را مطابق با آن نماییم.

*

آقایانی که طالب مواعظ هستند از ایشان سوال می‌شود آیا به مواعظی که تا به حال شنیده‌اید عمل کرده‌اید یا نه؟ آیا می‌دانید هر که عمل کرد به معلومات خودش، خداوند مجهولات او را معلوم می‌فرماید؟

 

/ 9 نظر / 4 بازدید
خلود

سلام, به نوشته های دگرت نیز سرک کشیدم, که باور می کرد که روزی دل صحرا چنان شکافته شود که از ان حیات برون کشند. و که باورش می شود ایران سرزمینی یک چند هزارساله روزی چنین مخدرش کنند و فلج بگذریم شاد زی

محمد تقی

بیشتر از همه از این قسمتش خوشم آمد: تعلیم و تعلم، برای عمل مناسبند و استقلال ندارند... یاد دعایی افتادم می‌گوید خدایا پناه می برم به تو از علمی که سودی ندارد...[گل]

امیر طیبی

سلام و درود. آیا این مطالب از سخنرانیهای ایشان است یا از کتابی نقل شده.اگر کتابی هست لطفا معرفی کن. با تشکر. یاحق.

نسیم ساحلی

[گل]

رضا

دوستی بود در کسوت یکی از مدیران ارشد سازمانی که تعداد قابل ملاحظه ای از همکاران و کارمندانش از نوع رفتار سازمانی ایشان شاکی بودند. همین آقا صبح هر روز جمعه برای خلایق جملات قصار امیرالمونین علیه السلام را SMS می کرد. کاش امثال بنده و امثال ایشان " کونوا دعاه الناس بغیر السنتکم" را درک می کردیم.

راه ميانبر

اميرجان اين را در یک مجله فارسی دیده ام که در امارات چاپ میشود و در دسترس شما نیست احتمالا!

امیرعلی

در جواب دوست بزرگوار آقای امیر طیبی! (که البته نمی شناسمشان): 1- اخوی! فکر کنم جوابتان در خصوص معرفی کتاب در بیانات آقای بهجت (بند آخر) آمده است! 2- اگر قانع نشدید رجوع شود به : http://www.salehin.com/fa/bahjat/dastorha/ 3- اگر کفایت نکرد بفرمایید! امیدوارم ناراحت نشده باشید! یا علی مدد!

الما

شخص متشرعی نیستم ولی یکی از تاثیر گذارترین افرادی که تا بحال دیدم آیت اله بهجت (ره)هستند .واقعا نماز خواندن این مرحوم چنان انسان رو تکون میده که لرزه بر اندامت میندازه ولی نمیدونم چرا صدا و سیما کمتر نشون میده . و از همه مهمتر سخن عجیبی که خودم از زبان ایشان در تلوزیون شنیدم که اگه اینطور نبود هرگز باور نمیکردم .یادمه ازشون سوال کردن که آیا شما فرمودید حتی پیرمردها هم میتونن امیدوار باشن به دیدار مهدی موعود ؟؟؟؟؟؟؟و ایشان با نارضایتی پاسخ دادند من اینو نگفتم که شما بین مردم اعلام کنید(نقل به مضمون) و این نکته همیشه گوشه ی ذهنم من هست