548- شما از چه‌چیز فیسبوک نگرانید آخر؟

من نمی‌دانم مسئولان  چرا این فیلترینگ را از روی فیسبوک برنمی‌دارند؟ بیشتر کاربران اینترنت در ایران که به‌هرحال حضور فعالی در این وب‌سایت دارند. مسئولان از چه‌چیز فیسبوک نگرانند آخر؟

از صفحه‌های علمی و فکری بدون بیننده؟ از عکس‌های صدتایک‌غاز و سوالات چرندی که هزاران لایک و هزاران پیام دارد؟ از صفحه‌های بی‌مایه‌ای که حتا دیدن عنوانش آدمی را روانه‌ی دستشویی می‌کند؟ از افرادی که رسما لایک و کامنت گدایی می‌کنند؟ از عکس‌های همیشه شاد و همیشه خوشبخت مردم از زندگی‌شان؟ از این که 1 درصد مردم حرفی از خودشان دارند و 99 درصد فقط کارشان اشتراک‌گذار‌ی است؟ از فینگلیش‌نوشتن افرادی که خودشان را فرزندان کورش و داریوش می‌دانند و دو کلمه فارسی درست نمی‌توانند تایپ کنند؟ از این که یک روز تست‌زدن مد می‌شود و یک روز ترول‌کشیدن؟ از این که یک عکس مجعول هزاربار کپی بشود و هرکسی هم زیرش ناسزایی یا ستایشی روانه‌ی کسی کند که اصولا ربطی به آن عکس ندارد؟

یا از افراط و تفریط ایرانی‌جماعت که در شبکه‌های اجتماعی هم مثل کارهای دیگرشان یا از این‌سوی بام می‌افتند یا از آن‌سو نگران هستند؟ شاید هم از این که یک نفر یک معما در حد آی‌کیوی جلبک طرح کند و ده‌هاهزار پیام بگیرد؟ از نقض کپی‌رایت نگرانند که جملات و عبارات مشهور آن‌قدر دست‌به‌دست می‌شود که آخرش معلوم نیست جمله‌ی اصلی چه بوده و از که بوده؟ یا از این که عده‌ای تفاوت فیسبوک را با تویتر و پیامک نمی‌فهمند؟ از به‌اشتراک‌گذاشتن ویدئوهای عامه‌پسند نگرانند؟ یا از طالع‌بینی‌های روزانه‌ی کاربران؟ شایدم از کل‌کل‌های بی‌پایان هواداران تیم‌های ورزشی؟ شاید هم نگران سلامت بدنی و وقت عزیز کاربران هستند که اینقدر پشت کامپیوتر ننشینند و وقت تلف نکنند؟

من جای مسئولان باشم در فیسبوک را کاملا باز می‌گذارم و اجازه می‌دهم مردم در آن آزادانه بچرخند و خوشحال باشند از این همه بیهودگی. خودم هم می‌روم دنبال اجرای سیاست‌ها و برنامه‌هایم. بیشتر سیاست‌مداران دنیا همین کار را می‌کنند. مگر در سراسر دنیا، صنعت سرگرمی (Entertainment) جز برای سرکارگذاشتن مردم است؟

/ 11 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهتا

سلام دوست ندارم ساز مخالف بزنم.به حرفم هم چندان مطمئن نیستم. اما شاید مسئولین هم اینهمه معایب رو میدانند و بهش فکر کردند برای همین اونو از دسترس جوونا دور میکنن شاید بشه کمی جلوی عوارضش رو گرفت.بلاخره اونجا حریم خصوصی افراد رعایت نمیشه و باز بودن سایت قبح خیلی چیزارو از بین میبره .نمیدونم منظورم واضحه یا نه.شاید این فیلترینگ تا حدی جبران مافات کنه و نزاره بعضی چیزا که از نظر شرعی حرامه و رعایت نمیشه تو عرفمون هم عادی بشه. از یه لحاظم با این وی پی انای پولی یه دکونی واسه بعضی ها باز شده به هر حال.

احسان

فکر کنم هیچکدام از این ها دلیل فیلتر نباشه[سوال] من به این نتیجه رسیدم که جهت جلوگیری از تهیه یک بانک اطلاعاتی دقیق و مفت و مجانی برای سرویس های جاسوسی دشمنه[شوخی] آخه یک بسته کامل از علایق و یلایق و تحصیلات و خانواده و دوستان و طرز فکر دینی و سیاسی در فیسبوک توسط خود شخص انجام میگیره. شنیده بودم خیلی از همین عوامل ترور دانشمندای هسته ای همینطور جذب شدن[ناراحت] به نظرم هر کس احتمال قوی به وجود تئوری نوطئه رو نداشته باشه خیلی خوشبینه[متفکر][نیشخند]

محمد تقی

سلام به دوست قدیمی امروز بعد از مدتها تصمیم گرفتم مطلبی بنویسم و سری هم به دوستان بزنم...دیدم شما هم از ما سراغ گرفته بودی و ابراز لطف کرده بودی. از خوندن مطلبت اولین حسی که به من دست داد این بود: دل خنک شدن! راستش بعضی وقت ها خسته می شم از پاک ایمیل ها بی سر و ته و بی محتوا... فیس بوک را هم دوست داشتم چون ابزار خوبی هست برای من برای حفظ ارتباط با دوستانم که هرکدام گوشه ای از ایران یا دنیا هستند و همچنین برای برخی استفاده ها دیگری... اما هجوم بی محتوایی بعضی وقت ها حالم را به هم می زند... ببخشید این طوری نوشتم این هم برای خنک شدن دلم بود :-) ارادتمندیم

امیر طیبی

سلام علی عزیز. در ماهنامه فیلم نگار شماره تیر ماه 91 مقاله ایی با عنوان(نسل چرا؟) به قلم زدی اسمیت درج شده است. او که استاد دانشگاه هاروارد است نگاهی تحلیلی به فیس بوک و شخص زوکربرگ دارد. برخی از دیدگاهای او در این مورد با شما مشترک است.اگر فرصتی کردی این مقاله را در وب سایت فیلمنگار بخوان و نظرت را در موردش بنویس. ممنون.

حسین

عالی عالی عالی

حجازی

با اجازه این مطلبتون رو در صفحه فیسبوک خودم گذاشتم

حجازی

بله گذاشتم

فاطمه

چی گم والا....! حیف وقت! من مرده ی این لایک بازیام!!!!

س.س.م

واقعا وضع جوان ها این نبود، اگر فیس بوک در ممالکی، نه غربی اصلا، همین بیخ گوشمان ترکیه، فیلتر بود. نمی گذارند جوان ترک اصلا بفهمد چرا در مرز با سوریه مشکل دارد. نمی گذارند بفهمد چرا با عراق مشکل دارد. جوان ترک نمی داند ناتو چیست!!!!!! این ها از همین مزایای(!) سایتی چون فیس بوک است که شبکه ی اجتماعیست. ببخشید در سایت اجتماعی چه چیزی اجتماعی ست؟ لااقل اینجا چند نفر پیدا می شوند بدانند چه کلاه گشادی سرشان می خواهند بگذارند، پدرانشان می ریزند سفارت امریکا را می گیرند و خودشان انگلیس را بیرون می کنند.

ناصر

نقد شما به بعضی رفتارهای احتماعی کاملا وارده که البته محدود به فیسبوک و اینترنت و ... هم نیست ولی به خاطر عدم استفاده صحیح یک عده از یک ابزار نمیشه کل اون ابزار و فوایدش رو نادیده گرفت تا جایی که بعضی از دوستان کامنت گذار هم از مطلب شما در راستای نقض غرض استفاده میکنند. در ضمن فراموش نکنیم همین طیفی از جامعه که به رفتارهای فیسوکی اونها ایراد میگیریم تحت نظام آموزشی و ارشاد و رسانه ای همین حکومتی رشد کردند که الان به دلایلی البته غیر از اون چه که شما مد نظرتونه فیسوک رو فیلتر کرده!