411- سفری به عمان

نوروز فرصتی پیش اومد که برای یک سفر دوروزه به عمان بریم.

به عنوان ساکن دبی، رفتن به کشورهای عربی دوروبر مانند عربستان و عمان، برای ما نسبتا ساده است و می‌تونیم با خودروی شخصی هم بریم. بنابراین با خودروی خودمون عازم عمان و پایتخت اون مسقط شدیم.

فاصله‌ی دبی تا مسقط تقریبا 500 کیلومتره و جالبه به محض این که از مرز عمان رد می‌شی، دیگه بیابون‌ها هم تموم می‌شه. یک جاده‌ی ساحلی شروع می‌شه که سمت چپش به فاصله‌ی 2 کیلومتر دریای عمانه. (البته به دلیل وجود نخلستان‌های فراوان، دریا رو نمی‌شه دید.) سمت راست هم درخت و کوه و دشت. ولی تمام مسیر تا خود مسقط درخت‌کاریه. البته زیباترین محل در عمان در منطقه‌ای به نام سلاله در مرز یمن هست که به دلیل دوری راه (حدود 1100 کیلومتر) به اون‌جا نرفتیم.

 

برای ما که در ایران مناظر طبیعی بدیع زیادی داریم، عمان خیلی باشکوه نیست، ولی دیدن شهر مسقط برای یک‌بار خالی از لطف نیست. شهری است پر از پستی و بلندی و صخره‌های مشرف به دریا که روی همه‌شون قلعه‌ها و برج‌های نگهبانی قدیمیه. مشخصه که محلی بوده که در گذشته پناهگاه و دژ دفاعی طبیعی خوبی برای ساکنانش بوده.

 

یک بازار قدیمی سرپوشیده به سبک بازارهای ایران داره (به نام مطرح Mutrah) و یکی دو تا موزه. خیابان اصلیش هم طبق روال معمول کشورهای عربی به نام حاکمش سلطان قابوسه.

 

عکس و نام سلطان قابوس اونقدر در همه‌جای کشور هست که دل آدم رو می‌زنه. اسکناس، سکه، تمبر، تقویم، در، دیوار، خیابان ... سلطان قابوس هم با شاه و هم با جمهوری اسلامی روابط حسنه داشته و داره و اصولا بقای حکومتش رو مدیون ارتش ایران در زمان شاهه.

 

وقتی اتوبوس‌های جهانگردی اروپایی‌ها رو به بازار سنتی و یکی دو تا موزه و چند ساحل و قلعه‌ی مسقط می‌بردند طبق معمول حرص می‌خوردم که آخه چرا! مگر ایران چه کم داره؟

 

برای رزرو هتل از وب سایت booking.com استفاده کردیم. یک وب‌سایت فوق‌العاده که مشخصات هتل، عکس، قیمت، شرایط، نظرات استفاده‌کنندگان از آن هتل و ... رو نشان می‌ده و با کردیت‌کارد می‌شه کار رزرو رو انجام داد. مایه‌ی تاسفه که به دلیل تحریم و نبودن سیستم کارت اعتباری در ایران ...  نام هیچ هتل ایرانی در این سایت نیست.

 

عمانی‌ها مردمی باصفا و خونگرم هستند و به ایرانی‌ها احترام می‌گذارند. خیلی‌هاشون هم اصالتا از بلوچستان ایران هستند و فارسی بلدن. مردم عمان تا جایی که ما دیدیم، به‌خوبی انگلیسی صحبت می‌کنند و هنگامی که نشانی می‌پرسیدیم اشخاص به‌راحتی به انگلیسی جواب می‌دادند. متاسفانه هنوز من در خاورمیانه ندیدم افراد هیچ کشور عربی به اندازه‌ی ما ایرانی‌ها در زبان انگلیسی ضعیف باشند.

 

(چند عکس: عکسی از جاده‌ی دبی-مسقط + ، قلعه‌ای روی یک صخره در ساحل مسقط +، منظره‌ای از یک بزرگراه در داخل شهر مسقط + ، مسجد سلطان‌قابوس در ورودی شهر مسقط +)

 

/ 3 نظر / 24 بازدید
میثم

اکبر جون نکن! آقا انقدر خون به جيگر ما نکن!

سارا

سلام و سال نو مبارک امیدوارم سفر خوش گذشته باشه نکته جالب اینه که شما هر وفت از خوبی های کسانی و یا جایی تعریف می کنید بلافاصله با کمبودها یا نقصهای ایرانی ها و ایران مقایسه اش می کنید . به خاطر ندارم یک بار هم که شده خوبی ایران و ایرانی را بگید و در مقابل نقص و ایراد فرنگی ها رو. این دیدگاهیه که خیلی از ایرانی ها دارند. موفق باشید

امیرعلی

سلام! جالب تر اینه که این کشورها(از جمله عمان)، حرکت در مسیر مدرنیزاسیون را خیلی دیرتر از ایران آغاز کرده اند! یک دیدگاه این است که اینها عقبه ای نداشتند که هی به آن بنازند و دیگران را آدم حساب نکنند و ....، بنابراین کار کرده اند و ثمره اش را می بینید! ما خرگوش بازیگوش بوده ایم و آنها لاک پشت سختکوش! .... قصد دارم برای مهاجرت به یک کشور عربی با شما مشورت کنم! میل خواهم زد! ... یا علی مدد!