419- گیاه‌خواری تدریجی

کمترکسی را دیدهام که به اندازهی خودم خوشخوراک باشد. به‌ویژه بین آقایان که خیلیهاشان اگر غذا برنج و گوشت نداشته باشد میگویند اصلا چیزی نخوردهاند و معمولا به جای لذت از غذا، دنبال پیداکردن ایراد میگردند.

 

در برنامهی هفتگی خانه‌ی ما، شاید بهزور بتوان دو وعده غذا با برنج پیدا کرد. کوکو را با همان لذتی میخورم که گوجهبادمجان را، یا آبدوغخیار و اشکنه را و حتا اینها را بیشتر از چلوکباب دوست دارم. (البته، آنها که خوردهاند میدانند که دستپخت سوفی و دستپخت مادرم، هردو بسیارعالی هستند و این که چرا من اضافهوزن ندارم، خودش داستانی جداگانه است.)

 

اینها را گفتم که عنوان کنم مدتی است مصرف گوشت را در برنامهی غذایی بسیار کم کردهایم و این نه از بدغذایی من، بلکه از اهمیتی است که این کار برای سلامت شخصی و آیندهی مادر ما -کرهی زمین- دارد. شخصا هیچ بدم نمیآید که با حذف کامل مواد حیوانی، به صف گیاهخواران بپیوندم و به سهم خود، گامی در کاهش مشکلات کره‌ی زمین بردارم و مطالعات مفیدی هم دراینباره داشتهام. تنوع غذاهای گیاهی هم آنقدر زیاد است که نیازی به مصرف گوشت نباشد و غلات و حبوبات بهراحتی میتوانند جایگزین آن شوند.

*

پیشنهاد میکنم برای تکمیل موضوع، سری به وبسایت انسان پاک، زمین پاک بزنید. اگر در ایران دسترسی به ویدئوهای آموزشی این مرکز دارید، مشاهده‌ی این ویدئوها بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

 

این هم یک فهرست عریض و طویل از گیاهخوارهای مشهور تاریخ مانند انیشتین، نیوتن، ادیسون، استیو جابز ...

/ 9 نظر / 5 بازدید
ساناز

سلام علی جان کاملا موافقم.منم تو برنامه ام همین موضوع هست.ولی خوب برای آقایون به دلیل مشغله خانگی کمتر راحت تره. نمی دونم مستند "ساکنان زمین" رو دیدین یا نه؟ به نظرم اگه کسی اون فیلم رو ببینه دیگه نمی تونه گوشت بخوره. ضمنا انجمن خام گیاهخواری هم خیلی میتونه کمک کنه.تو یکی از پستهای وبلاگم کامل در موردش نوشتم.

نوش‌گاه

و صد البته واضح و مبرهن است شما خود استاديد، اما به‌نظرم جاي‌گزيني گوشت قرمز با ماهي، به‌تر از گزينه‌ي جاي‌گزيني گوشت قرمز يا گياهان است. زت زيات!

حجازی

سلام من شش ماه خام گیاهخواری کردم وگوشت را حذف کردم . اما مریض شدم / به توصیه دکتر دوباره به گوشت رو آوردم .

امیرعلی

سلام! با عرض معذرت مطلقا با مطلق گرایی مخالفم!!! هم با کسانی که هر روز و هر وعده و به مقدار زیاد گوشت می خورند مخالفم، هم با کسانی که کلا گوشت را حذف می کنند و گیاهخوار می شوند. حدیثهای مربوطه را هم که بهتر از من می دانید. احتمالا از اوضاع نه چندان مناسب رشد مغزی و بدنی جنین هایی که مادرشان گوشن نمی خورد هم مطلع اید. پایان کلامم همان شریفه ای است که در معجزه جاودان دینمان آمده است: خیر الامور اوسطها... یا علی مدد!

نوش‌گاه

قبله‌ي عالم به سلامت باشند. جان‌نثار بي‌تعارف عرض كرد! مطمئني لابه‌لاي گياهان گزينه‌ي مناسبي براي گوشت ماهي پيداكردي؟ به‌نظرم سخت بعيده!

محمد

سلام فارغ از بحث، اگر منظور جناب اميرعلي از معجزه جاودان دينمان، قرآن است، براي تذكر بايد عرض شود كه در قرآن همچنين عبارتي نداريم كه خيرالامور أوسطها

عبداله

شخصا از عواملی که مصنوعیات رو در زندگی کاهش بده استقبال می کنم.

امیرعلی

مجددا سلام! حق با محمد عزیز است! جمله ای که من عرض کردم یعنی "خیر الامور اوسطها" حدیث نبوی است و من اشتباه کردم. آنچه در قرآن آمده، "و کذالک جعلناکم امه وسطا..." است. از تذکر بجای ایشان ممنونم!

کوچولو

فکر بدی نیست. خیلی بهش فکر کردم ولی هیچ وقت عملی نشده.