508- این زندگی خاک‌برسری

دویچه وله: «بنا بر گزارش یونیسف یک‌سوم کودکان جهان در میان زباله‌ها، در بی‌غذایی و بدون هیچ شانسی برای آموزش زندگی می‌کنند. وضع این کودکان به‌قدری وخیم است که خیلی‌ها ترجیح می‌دهند اصلا به آن‌ها فکر نکنند.»
خدایا! فرشته‌ها نیز پرسیده بودند که چرا باید موجودی خلق شود که دست به خونریزی و ظلم و جنایت بزند؟ واقعیت این است که ما انسان‌ها در طول زندگی خاک‌برسری و پر از خفت و خونریزی و کثافت‌کاری خودمان در این کره‌ی خاکی، نقاط درخشان کم و نقاط تاریک فراوان داریم.
هنوز که هنوز است، کودکی بخش زیادی از مردم جهان به گرسنگی و حرمان و سوءاستفاده‌های کاری و جنسی می‌گذرد. هنوز که هنوز است، بی‌پناهی و بی‌جایی یک زن، سرآغاز سوءاستفاده و بهره‌کشی و استثمار جنسی و روانی و جسمی اوست. کجاست «انسانی» که زنی یا کودکی یا هم‌نوعی بی‌پناه و بی‌چاره را ببیند و به فکر بهره‌برداری از او نباشد؟ هنوز که هنوز است، دنیای آدمیان چندان تفاوتی با جنگل ندارد. تو بگو یک جنگل متمدنانه! یک جنگل با فناوری پیشرفته!
هنوز که هنوز است، دولتمردان کشورها افرادی غارتگر و خونریز و منفعت‌طلب هستند. پیشترها می‌سوزاندند و غارت می‌کردند و می‌کشتند و تجاوز می‌کردند و از اجساد و دست و پا و چشم قربانیان تپه می‌ساختند، اکنون در پشت نقاب کثیف سیاست و مصلحت و کت و شلوارهای اتوکشیده و لبخندهای حساب‌شده و منافع ملی و دفاع از مردم جهان سوم و توسعه دموکراسی و علم و ... هزار کوفت و زهرمار دیگر همین کارها را می‌کنند. بمب البته مترقی‌تر از شمشیر است و چون اجساد قربانیان را پودر می‌کند، جوی خون هم به راه نمی‌افتد مثل قدیم‌ها.
چه فرقی کرده‌ایم؟ تاریخ ده‌هزار سال پیش، هزارسال پیش، تاریخ پانصدسال پیش، تاریخ امروز، تاریخ فردا ... همه مشابه و تکراری است. شرح غارت و تجاوز و کشتاور و شکنجه و جهل و سیاهی ... و آن وسط‌ها هم هابیل‌هایی کشته شده به دست برادرها، شمع‌هایی خاموش‌شده و شکنجه‌شده و بردارکشیده و زندان‌رفته و زبان از حلقوم درآمده و به کنجی خزیده و ... و هنوز چراغ شیخ روشن است و میان این‌همه دیو و دد، دربه‌در و آرزومند یافتن یک انسان!


خدایا! ما کی آدم می‌شویم؟

/ 4 نظر / 4 بازدید
هیچکس

علی جان.در این تاریخ سیاه و پر از تباهی که بدی در آن استمرار درخشانی داشته قلبهای زیادی به درد آمده و تلاشهای بی شماری دشه برای بهبود و یا تغییر اوضاع.از لحاظ کلی حق با توست اما خداوند شاید دلش به همین دل پر درد تو خوش بوده.به این خشم تو از این اوضاع و به اینکه امثال تو بیشتر از آنند که می پنداری هرچند در درجات قدرت سیاسی کمتر به چشم می آیند.

امیرعلی

چیزهایی که نوشته اید همیشه آزارم داده است. این وحشی گری و بی منطقی و ددمنشی بشر واقعا آزارم می دهد. کاش پایانی داشته باشد؛ می دانم که پایان دارد. اللهم ارنا الطلعه الرشیده ...!

شادمهر

دنياي بي رحم و كثيفي است. فقط بايد به كورسويي اميدي كه هنوز در جان برخي از اين آدمها است اميدوار بود و به خودمان نهيب بزنيم كه ما اينگونه نباشيم و نشويم.

امید

طنز: میگن سه نفر رفتند پیش خدا سوال بپرسند اولیه گفت خدایا کی میشه ما پیشرفته ترین کشور دنیا به لحاظ قدرت و نیروی نظامی دفاعی بشیم؟ خدا گفت : ببین جانم شما قدرتمند ترین میشید اما عمر تو کفاف نمیکنه و به چشم خود این پیشرفت را نمیبینی گفت خوبه جای شکر داره حتی اگه فرزندانم ببینند دومی پرسید خدایا کی میشه ما پیشرفته ترین کشور دنیا به لحاظ تکنولوژی بشیم؟ و پاسخی مشابه شنید که عمر شما هم کفاف نمیکنه که به چشم خودت ببینی پیشرفته ترین شدید سومی رفت گفت خدایا ما نه میخوایم قدرتمند بشیم نه میخوایم پیشرفته بشیم. کی میشه ما آدم بشیم؟ پاسخ شنید راستش شما هم البته آدم میشید اما این دفعه عمر من کفاف نمیکنه که ببینم شما آدم شدید.