231- دیوانه شو، دیوانه شو

فرض کنید شخصی که اصلا موبایل ندیده و هدست بی سیم آن را هم، از دیدن فردی در خیابان که مشغول صحبت با یک «دیگر» ناپیداست چقدر تعجب میکند. قطعا از نظر او این شخص دیوانهای است که دارد با کسی در خیالات خود صحبت میکند و از او جواب نیز میشنود.

میدانید چه میخواهم بگویم؟

شاید بسیاری از دیوانگان، افرادی باشند که فقط و فقط در ظرف زمانی و مکانی خارج از درک ما زندگی میکنند. آیا حضور نداشتن در ظرفی که عموم مردم در آنند، دلیل بر دیوانگی است؟ شاید او نیز دارد کاری میکند که در جهان او، کاملا توجیهپذیر است؟

دقت کنید که بسیاری از کارهایی که اکنون طبیعی به نظر می‌رسد، اگر پنجاه سال پیش توسط شخصی انجام می‌شد دیوانگی محسوب می‌شد. بنابراین شاید صرفا خود رفتار نشانگر دیوانگی نباشد، بلکه ظرف زمانی و مکانی انجام رفتار نیز بسیار مهم باشد.

*

تکمیلی: پیامبر میفرمود که چنین افرادی دیوانه نیستند، بیمارند. دیوانه کسی است که با غرور بر روی زمین راه برود!

 

 

/ 9 نظر / 4 بازدید
عمو بهروز

سلام - خيلی سودمند بود بهش يک لينک دادم.

محمد

بله. دقيقاً. جالبه يک بار برادرم داشت با finger-tough يک laptop کار مي‌کرد که خواهرم که به حرکات او خيره شده بود با تعجب گفت اگر يکي 30 سال قبل، اين حرکات را مي‌ديد قطعاً مي‌گفت اين ديوانه است که دائماً انگشتانش را (ظاهراً بي‌هدف و در حالي که چشمش به سوي ديگري يعني سوي مانيتور است) حرکت مي‌دهد.

رمضانی

جالب بود! يادمه زمانی که داشتيم بخش روانپزشکی رو ميگذرونديم من دقيقآ به همين مساله فکر ميکردم! نميدونم تا حالا چقدر با اين بيماران برخورد نزديک داشتين ولی ما نسبتآ نزديک بوديم بهشون! حتی زمان ما قسمتمون شد كه اورژانس روانپزشکی هم بريم. گو اينکه الان ديگه ظاهرآ نميذارن!... اينها توهماتی دارن که در اصطلاح علمی ميشه هذيان يا Delusion. يكي از مشخصات اين هذيان ها اينه كه طرف كاملآ بهشون معتقده و با هيچ توجيه منطقي قانع نميشه كه اونها وجود ندارن! من اول باورم نميشد! ميگفتم يا طرف بايد پاك قاطي كرده باشه كه نفهمه چي ميگي يا اگه حاليش ميشه خب حتمآ ميفهمه كه اونهايي كه ميبينه يا ميشنوه خيالي ان. ولي بعد كه رفتم ديدم آدمهايي هستن گاهي از ماها با فهم و شعورتر! خيلي هم سرشون ميشه! فقط تنها گناهشون اينه كه چيزهايي رو درك ميكنن كه ما از دركشون عاجزيم! حتي هيچ قصد جلب توجه و اينها هم ندارن. ولي آنچنان واقعي تصوير ميكنن هذيان هاشون رو كه اگه چشمهاتون رو ببندين شما هم ميبينين! فقط بايد مواظب باشين كه اين رو اظهار نك

بهزاد

سلام ... مطلب جالبی بود ... خیلی استفاده کردم ... ظرف مکانی و زمانی ... دیدگاه خاصیه .

رمضانی

دوباره سلام! اومدم وبلاگ اين دوستمون رو معرفی کنم خودشون اومدن!! يه سر بزنين بهشون! (کامنت منم بخونين!)

رمضانی

ايوای من چرا اينجا اينقدر قاطی پاتی شد!؟!؟!؟ من ديوونه نيستما! گفته باشم!

سلمان

سلام دوست عزيز وبلاگ جالب و زيبايي داريد ودر کل خوب هم مي نويسيد خوشحال ميشم به منم سر بزنيد راستي با تبادل لينک موافقيد؟؟؟ موفق باشيد

سلام از فوکو چيزی خونديد. تاريخ جنون يا زايش تيمارستان رو از فوکو بخونيد در ضمن در پاسخ ناپذیر به امید دیدارتان هستم.

الما

اولین گریه ی نوزاد به این دلیل است که بر دنیای دیوانگان گام میگذارد.یادم نیست یا از سقراطه یا از ارسطو و یا (؟)