409- پنج کتاب

در این چندروز که مجال بیشتری داشته‌ام، پنج کتاب خوانده‌ام که آنها را به دوستان نیز معرفی می‌کنم:

1- خرمگس (GadFly) اثر اتل لیلیان وینیچ، ترجمه‌ی خسرو همایون‌پور، انتشارات امیرکبیر. داستان کتاب درباره‌ی عصیانگری شخصی به نام خرمگس برعلیه زور و تزویر کلیسا در ایتالیای قرن نوزدهم است. بااین‌که این کتاب را پانزده‌سال پیش هم خوانده بودم و در دوران کودکی هم فیلمش را دیده بودم، خواندن دوباره‌ی آن برایم خالی از لطف نبود.

2- امینه نوشته‌ی مسعود بهنود، انتشارات نشر علم. زندگی زنی که عملا بنیانگذار سلسله‌ی قاجار است و به گفته‌ی بهنود، نامش در تاریخ مردسالار این کشور گم شده‌است. کتابی است شگفت‌انگیز که وقتی شروع به خواندنش کردم، نتوانستم نیمه‌تمامش بگذارم. اصلا باورتان نمی‌شود که یک زن آنچنان نقشی در تاریخ کشورمان داشته و اینچنین گمنام باقی مانده است.

3- داستان دوشهر، اثر چارلز دیکنز، ترجمه‌ی ابراهیم یونسی، انتشارات نگاه. یکی از اندک کارهای دیکنز بود که هیچ آشنایی با آن نداشتم. مطالعه‌ی آن برای آگاهی از چهره‌ی اروپای اواخر قرن هجدهم و فرانسه‌ی  در آستانه‌ی انقلاب کبیر، بسیار مفید است.

4 و 5- «مکتب تفکیک» و «عقل سرخ» استاد محمدرضا حکیمی، انتشارات دلیل ما، که خواندن و بازخوانی آنها و کوشش برای فهم آنها ممکن است تا چندسال طول بکشد! مکتب تفکیک، نامی است که استاد حکیمی بر درکی خالص و به‌دور از تاویل، از قرآن و آموزه‌های معصومین انتخاب کرده‌اند و به گمان من، برای دوستانی که -همچنان و هنوز- دغدغه‌ی دینی دارند، مطالعه‌ی این مکتب بسیار ضروری است.

 

*

بسیار امیدوار بودیم که در ایام نوروز میهمانی از ایران داشته باشیم ... که نداشتیم!

 

/ 9 نظر / 5 بازدید
میثم

آقاجان با این اوضاع و احوال، ما تا شاه عبدالعظيم هم نمي توانيم برويم، چه رسد به دوبي و ممالک خارجه! درضمن در مورد امينه همين چند وقت پيش (شايد حدود يک ماه) سريالي پخش شد که در نوع خود جالب بود. مضمون اصلي قاجار بود و امينه در آن نقش پررنگي داشت.

شادمهر

اکبر جان دلم سوخت از جمله آخرت! خدا بی امیدت نکنه. الساعه که به منزل برگشتم با خانواده موضوع را مطرح می کنم و انشاءالله بزودی ( شاید هم نوروز سال بعد) شما را امیدوار می نماییم.! ------------- تا تو باشی و دیگه اینجوری تعارف نکنی!--------------- [شوخی]

عبداله

سلام امیدوارم سال خوبی داشته باشی از معرفی کتاب ها ممنون مخصوصا پنج تای اولیش

علی

سلام ، دیدار یار غائب ، دانی‌ چه حال دارد؟ چون ابر در بیابان بر تشنه ای ببارد.[ناراحت] قدم رو چشم ما بگذارید ، ما هم خدمت میرسیم. یا حق.

امیرحسین

سلام و سال نو مبارک امیدوارم اوقات شادی پیش رو داشته باشید

رحیمیان

با سلام و شاد باش سال نو برای شما و همسر گرامیتان سالی سراسر شادی و نیکبختی آرزو می کنم. پوینده و پاینده باشید.

امیرعلی

سلام علیکم! نوروزتان پیروز! از خدا برایتان سال پر برکت و سرشار از روشنایی و نیک بختی آرزو می کنم! ... و اما بعد : 1- خرمگس را وقتی سوم دبستان بودم، بخاطر عکس روی جلدش (صحنه اعدام) خواندم! می توانید حدس بزنید که چیز زیادی متوجه نشده ام! بعدها 2 بار دیگر(سال دوم دبیرستان و 22سالگی) خواندم! این کتاب را دوست دارم! 2- امینه را خوانده ام! حتما می دانید که این کتاب بیشتر یک قصه است تا واقعیت تاریخی! چون از بهنود خوشم نمی آید این کتاب به من نچسبید! (خوشتان می آید که چه جور به سفارش حضرت علی در خصوص انظر الی ما قال... عمی م کنم!) 3- داستان دو شهر را دوران دبیرستان خوانده ام. آن موقع ها از کارهای دیکنز خوشم می آمد. حالا دیگر بعید می دانم! 4و5- مکتب تفکیک را اخیرا شروع کرده ام! بحری است که در آن شناورم! واقعا فهمش انرژی می برد! عقل سرخ را هنوز نخوانده ام! .... یا علی مدد!

امیرعلی

در مورد کامنت میثم هم باید بگویم که متاسفانه سریال "سالهای مشروطه" به هیچ متن تاریخی وفادار نبود که چه عرض کنم، خیانتکار بود! امینه سریال سالهای مشروطه، هیچ ربطی به امینه واقعی -امینه بهنود!- ندارد!... ملغمه ای است از تاریخ و خیال و اهداف مالیخولیایی صداوسیما! همچنان که "میرزا جعفر" این سریال شبیه "درویش هوشنگ" ایست که عبداله شهبازی می گوید و باز آمیخته با همان مشکلات بند قبلی! ..... صدا و سیما که تاریخ می گوید، نگران می شوم! چنان که از تاریخ گویی بی بی سی و ... نگرانم! بیشتر باید دقت کرد! -ببخشید که از کامنتدان شما استفاده ابزاری کردم!-

ح شکری

سلام و عرض تبریک سال نو و آرزوی بهترین موفقیت ها برای شما دوست عزیزم و سلامتی در کنار خانواده محترم علی اقا چنانچه مقدور بود ایمیلت را بده تا با شما در ارتباط باشیم قربان شما