308- رمضانیات (1) چگونه نماز باتوجه می‌خوانید؟

راستش در آستانه ماه رمضان – که به نظر من بهترین ماه سال است (*) – بد نمیبینم که با سایر دوستان هم‌اندیشی کنیم و تجربیات معنویمان را در اختیار یکدیگر بگذاریم. مثلا یکی بگوید که چگونه از دعای سحر لذت میبرد؟ (چون خودم این لذت را درک نمیکنم، ولی مثلا لذت دعای کمیل را در حد ظرفیت خودم درک می‌کنم).  یک سوال هم این می‌تواند باشد که چه زمانهایی – احیانا – پیش آمده که یک نماز درست و حسابی بخوانید و - ولو یکبار هم که بوده – این تجربه چگونه پیش آمده؟ ما مهندسان صنایع که میدانید، اهل Benchmarking یا الگوگیری هستیم. من میدانم که مثلا در حدیث آمده که «چنان نماز بخوان که گویا آخرین نماز توست ... سوال اینست که این حرفهای کلی وقتی در قالب عمل قرار میگیرند شامل چه کارهایی میشوند؟ این جملات کلی مثل آنست که بگوییم باید کالای باکیفیت تولید کنیم. خوب، چگونه؟ قدم به قدم چه باید کرد؟

 

شخصا در دو سه نمازی که در کل عمرم تا حدی با توجه خواندهام موارد زیر را کم و بیش رعایت کردهام که شاید موثر باشد. شاید برای بعضی دوستان سطح بالا، این موارد کودکانه و خنده‌دار باشد و برای بعضی دوستان بی‌حضور، مفید. هرچه باداباد:

1- رعایت مستحبات خیلی موثر است. سر وقت خواندن، وضوی بادقت گرفتن، شکم انباشته نباشد، لباس پاکیزه، موها (البته در صورت وجود**) شانه‌زده، استفاده از عطر و ادکلن و مسواک، تکان‌ندادن سر و دست و بدن هنگام نماز  ... از چند دقیقه قبل آماده شده باشیم و منتظر باشیم ...

2- گاه تمرینات مدیتیشین خود را قبل از نماز انجام می‌دهم. این‌طوری هنگام نماز فکرم پریشان نیست و تمرکزم بیشتر است.

3- خواندن اذان یا اقامه پیش از نماز، هرچند سریع، باعث شده که حضورم بیشتر باشد.

4- نیت به نظر من خیلی مهم است. باید با وسواس نیت کرد. گاه قبل از نیت به خودم یادآوری میکنم: «... فلانی می‌خواهی نماز بخوانی، یادت باشد مخاطبت کیست، این نماز می‌تواند تو را خیلی بالا ببرد، سردردت را خوب کند، دلت را شاد کند، مالت را زیاد کند، سبکت کند، راحتت کند، عجله نکن، به دقتش می‌ارزد، هیچ‌کاری الان مهمتر از این نیست، این می‌تواند معراج تو باشد ... ببین یک سر نماز تویی، یک سر نماز خداست، این نردبان را بگیر و حرکت کن ...» و بعد نیت می‌کنم.

5- گاهی به خدا می‌گویم می‌خواهم نماز بخوانم. خودت هوای ما را داشته باش و نگذار خیلی پرت شویم.

6- گاه قنوت را -که مستحب است- به فارسی دعا می‌کنم و معمولا باعث می‌شود حواسم بیشتر جمع شود.

7- هرگاه آلوده دنیا می‌شوم توفیق هیچک از موارد بالا دست نمی‌دهد و همینطور یک چیزی می‌خوانم. البته بزرگان گفته‌اند وضوی خوب، یکی از راه‌های پاک‌کردن آلودگی‌های دنیاست.

خوب این از تجربه‌های من که در معدود دفعاتی که رعایت کرده‌ام مفید بوده. دیدگاه شما چیست؟

 

* اگر کسی با یار دلنوازی در بوستانی، قدمکی زده باشد دیگر هیچ دلیل فلسفی-علمی-عقلانی‌ای نمی‌تواند جلوی او را بگیرد که برای بار دوم چنین نکند! رمضان هدیه‌ای است زان یار دلنواز. باید ولو یک‌ذره تجربه‌اش کرده باشی که دیگر هیچ توجیهی قانعت نخواهد کرد.

** دوستان بی‌مو ناراحت نشوند. مخاطب اولش خودم هستم!

 

/ 10 نظر / 14 بازدید
امیرعلی

عرض شود كه من كلا توي اين وادي اظهارنظر نمي كنم چون خيلي پرتم. به دلايل ذيل: 1- نقل است كه جناب شيخ از استاد مطهري مي پرسند موقع نماز به چه فكر مي كني؟ استاد مطهري مي گويند: به معاني اذكار نماز! شيخ مي گويند: عجب! پس كي نماز مي خواني؟!! 2- حضرت امام (ره) يك جمله خيلي عجيبي در مورد ماه رمضان دارند،‌مي فرمايند در اين ماه "انقطاع الي الله" يا كمال انقطاع الي الله پيدا بكنيد!‌ خب اين خيلي جالب انگيزناك است. يعني بريدن از همه چيز جز خدا!‌ درست برعكس من كه به همه چيز وصلم جز خدا! 3- اونهايي كه اهل نماز با توجهند مي گويند كه ترك گناهان در درجه اول خودش باعث حضور قلب ميشه! بعدهم مستحباته كه درجه حضور را بالاتر مي بره! .... به اين دلايله كه حس مي كنم من در اين وادي چيزي نمي شم! يا علي مدد! التماس دعا!

محمد تقی

سلام اول که تا حالا فکر می‌کردم بیشتر از این حرفا مو داشته باشی[نیشخند] آخه معمولا مهندسای عمران کم مو دارن نه صنایع! و اما درباره‌ی رمضان درست که دوست داشتن با دل است و حس دل چیز دیگری است اما با منطق و تقکر جدید نیز می‌توان دوباره به خیلی از اعتقادات رسید اما تاکید می‌کنم روش تفکر جدید نه تکرار حرفهای قدیمی اما در مورد حضور... من هروقت در مکانی مثل مسجد یا نمازخانه نماز بخوانم و بدانم که این وقتی که دارم صرف می‌کنم فقط برای نماز است تمرکزم خیلی بیشتر می‌شود ولی خوب وقتی توی خانه هستم فکرم معطوف به کارهای بعدی می‌شود که می‌خواهم انجام دهم البته اول وقت خواندن نماز هم خیلی تاثرات مثبتی برای من دارد روی این قضیه‌ی تمرکز[گل]

سعيد

گاهي كه اينجا رو مي خونم تو دلم ميگم : ... دنياي راحت ... سليس ... ! شادكام باشي اكبرجان

میثم

آقا برای من نمازی که در مسجد خونده میشه با نمازی که در خونه خونده میشه یه فرقهایی می کنه

هادی

به نظر من همه نماز تو سجده اس. یعنی اگه از اول نماز هم پرت بودی، گیج زدی و حواست نبود تو مرحله آخر هر رکعت یعنی سجده می تونی جبران کنی و اصلا اصل نماز هم همون جاست. برای حقیر سراپا تقصیر لحظه ای اتفاق افتاد در خرداد ماه امسال ماموریت رفتم مشهد. بالاسر ضریح حضرت تو اون شلوغی و ازدحام برای نماز ایستادم بر دو رکعت عشق. رفتم سجده. نفهمیدم چی شد. من ... هنوز می لرزم...

واژگان دور، ملودی های نزدیک

به نظر من پاکیزگی ظاهر خیلی خیلی موثره. و البته برای من که معمولا توی خونه نماز می خونم پیش میاد که در سفر به شهر دیگه نمازم رو مسجد بخونم که این فضا هم متفاوت و شاید موثر بوده. البته شاید بهتر باشه بگم متفاوت بوده.

نسیم ساحلی

از توصیه جنابعالی در آخرین پست وبلاگم متشکرم . واقعیت اینه که جمع آوری اطلاعات وقت بیشتری از من می گیرد و درج کردن آنها را در اولین فرصت آزادم و بعضاَ یکباره صورت می گیرد . لکن بسیار متشکرم .با آرزوی قبولی ظاعات .[گل]

حسین

در مورد مکان نماز بعضی ها مطالبی رو گفتند که چون من هم یک تجربه زیبا در این مورد داشتم خواستم بگم. یکبار که به کوههای اطراف تهران (درکه) رفته بودم در آن بالا موقع برگشت نزدیکای غروب بود که گفتم باید نمازم رو بخونم والا قضا میشه و به خونه نمیرسه. تو اوج ارتفاع و در بین رشته کوههای سر به فلک کشیده اطرافم، با نمایی از شهر در مقابل به نماز ایستادم و چه لذتی داشت. لذتی که هیچ وفت فراموشش نمی کنم. لذتش هم به خاطر این بود که هر وقت میرم کوه، تازه به کوچکی و حقیر بودن ما آدمها پی میبرم و اونجاست که در اوج حقارت در مقابل عظمت خداوند به نماز ایستادن یه حال دیگه است.

سلام اکبر عزیز. منتظر نوشته هات در مورد شب قدر هستم. ارادتمند: امیر طیبی.

الما

خب منم اگه گاهی هوس نماز خوندن به سرم بزنه کلک رشتی میزنم یعنی تصور اینکه چاکرا هفتم بازه و از اونجا انرژی عظیم کیهان وارد بدن من میشه و.....سکوت و داشتن طمانینه در هنگام قرائت و کلا مقدمات خوبی آماده بشه میشه یه چیزی ازش دراورد ولی خدا نکنه که دلت بشکنه تا به نماز میایستی اشکت جاری میشه و نمیدونی حالا این اشک از سر اخلاصه یا داره باعث ابطال نماز میشه .ولی واقعیتش اینه چند وقته قید همه چی رو زدم همون هک شدن عمدی بالاخره یا راه درست رو نشونمون میدن یا اینکه بهتره خودمو تو کوچه پس کوچه ها علاف نکنم.