393- دشمن خدا

گزاره‌ی 1- پیامبر فرمود: اوج بندگی، دوست‌داشتن به خاطر خدا و دشمن‌داشتن به خاطر خداست.

گزاره‌ی 2- دروغگو، دشمن خداست.

 

چنانچه گزاره‌های فوق درست باشند:

 

استنتاج منطقی 1: بندگان خوب خدا، حتما دشمن دروغگو و دروغگویی هستند.

استنتاج منطقی 2: دروغگو نمی‌تواند بنده‌ی خوب خدا باشد.

 

*

شخصا بنده‌ی خوب خدا نیستم، ولی مطمئنم که یک کافر راستگو را به یک مسلمان دروغگو ترجیح می‌دهم. از پیامبر نقل می‌شود که یک مسلمان ممکن است گناهان مختلفی مرتکب شود، ولی دروغ نمی‌گوید. این ملاک خوبی است که بدانیم چقدر در جامعه، مسلمانی نایاب است. تا جایی که آدمی می‌تواند روی سوگند ارامنه و زرتشتیان حساب باز کند، ولی روی سوگند یک به اصطلاح مسلمان، خیر!

/ 6 نظر / 4 بازدید
رحيميان

در نيايش منسوب به كورش از پروردگار خواسته مي شود مملكت را از خشكسالي و دروغ مصون بدارد. ظاهرا در آن زمان هم دروغ در اين ديار ريشه داشته است! در روايتي از يكي از معصومين نقل شده كه اگر تمام بديها در اتاقي باشد كليد آن اتاق دروغ است. به نظرم در جايي كه دروغ رواج داشته باشد هيچ سازندگي نمي تواند وجود داشته باشد و در جامعه ما به صورت عجيبي همه گير شده كه ريشه ها و علل آن نياز به بررسي عميق دارد.

حجازی

سلام با نطر شما کاملا موافقم

سینرژی

می خور که شیخ و حافظ و مفتی و محتسب چون نیک بنگری همه تزویر میکنند

رحیمیان

دروغ موجب می شود اعتماد شکل نگیرد یا کاهش یابد یا از بین برود و اعتماد یکی از سه رکن سرمایه اجتماعی است(دو رکن دیگر آگاهی و مشارکت است). سرمایه اجتماعی از عوامل توسعه محسوب می شود.

اشک

سلام اکبر. خوبی؟ مهراوه با مادرش و مادر بزرگش داره فردا شنبه میاد دبی. 3-4 روز هستند. مهدی

امید

در زمانه اي كه مي شود به كمك انواع روش هاي ارتباطي، ياد بگيريم كه صادق باشيم و با يكديگر با احترام رفتار كنيم، چرا به دروغ گويي عادت كرده ايم و چگونه مي توانيم از شر اين عادت مزاحم، خلاص شويم؟ سایت جالبی دیدم با این آدرس http://doroogh.com/ دیدنش ضرری نداره خصوصا مطلب دروغ مردان یه پیشنهاد: فقط برا یه روز خودمونو امتحان کنیم و کلمات دروغ خودمونو بشمریم... البته اگه دروغی گفتیم [چشمک]