190- حافظ و ازدواج

من همیشه علاقه‌ام به مولانا بیشتر از حافظ بوده. شاید به دلیل این که مولانا اهل حساب و کتاب نیست و بی‌محابا می‌گوید و سیل‌آسا پیش می‌رود. غزلیاتش مرا از خود بیخود می‌کند. مثنویش از زیبایی و امید سرشارم می‌کند. اما مدتی است که نقل‌قول‌هایی از عارفان بزرگ دهه‌های اخیر مثل مرحوم خیاط یا مرحوم مجتهدی یا علامه طباطبایی یا  آیت ا... انصاری را خوانده‌ام و دیده‌ام با چه ارادتی از حافظ سخن می‌گویند و وی را از پیشتازان عرفان قلمداد می‌کنند و مقامی بس عظیم برای او قائلند. به همین دلیل با توجه به اطمینان و احترامی که برای آن بزرگواران قائلم مدتی است با دقت بیشتری از حافظ سخن می‌گویم و احترامی بیش از پیش برای وی قائلم و سعی میکنم بیشتر او و سخنانش را درک کنم. هرچند که موافق بحث‌هایی مثل تفاوت‌های عرفان حافظ با عرفان مولانا هم نیستم. حافظ گوشه‌ای از رخسار معشوق را به تصویر کشیده و مولانا گوشه ای دیگر. رخسار یکی است. حال بیاییم دعوا کنیم چرا یک نفر چشمش را دیده و دیگری ابرویش را، که چه بشود؟ دلبر را بچسب.

 

یادم هست می‌خواستیم با همسرم متن کارت دعوت ازدواجمان را بنویسیم، نشستم که چیزی بنویسم. (کم ادعایم نمی‌شود در نوشتن) یکدفعه گفتم بگذار به جای جملات رایج، از حافظ کمک بگیریم. دوبار دیوان را باز کردیم. دومین بار دلچسب‌تر آمد. این دو بیت را در کارت نوشتیم با تاریخ و محل جشن. مختصر و مفید:

بحریست بحر عشق که هیچش کناره نیست

آنجا جز آن که جان* بسپارند چاره نیست

هر گه که دل به عشق دهی خوش دمی بود

در کار خیر حاجت هیچ استخاره نیست

* ما در کارتمان به جای «جان»، «دل» نوشته بودیم. دوستانی که کارت ازدواج ما را دارند گیر ندهند.

 

 

 

/ 5 نظر / 6 بازدید
ليشام

بنده هم ارادت خاصي حضور ايشون دارم. توي دو ماه آموزشي سربازي واسه اين كه ديوان ايشون رو براي چندين و چندمين بار ختم كرده باشم و هم اين كه با طمأنينه‌ي بيشتري خونده باشم، نشستم و غزليات‌شون رو تايپ كردم :) احساس مي‌كنم كه يه پيوند وجود داره كه توي خيلي از مواقع ابياتي كه متناسب به موقعيت هستن رو به ذهنم مي‌رسونن و بعضي وقت‌ها خفن حال مي‌ده سيستم... به هر صورت راه‌رو گر صد هنر دارد، توكل بايدش

سحر

مهم اينه كه هر دو از شيرين سخنان زبان فارسي و اين تمدن و فرهنگند.يكي از رفقا كه داره دوره دكتري زبان روسي را در مسكو مي‌گذرونه مي‌گفت موضوع تزش حافظ و پوشكين است.بنظرم خيلي جالب بود كه هر از گاهي حافظ را با يكي از شرق يا غرب كنار هم مي‌ذارن و دوباره از نو مي‌خونن.اما حقيقتا ما خودمون چقدر شعرا و يا عرفاي خودمون را كنار هم مي‌ذاريم و با نگاه موازي مي‌خونيم؟!راستي به كمك سوفي نياز دارم يه سر به من بزنه!(با نظر) موضوع حيثيتيه!

سحر

من کمتر بچه مهندسی ديدم که اهل دل باشه! البته دور و برم چتدتايی دارم اما بنظرم اونا معدودند!!!

شادمهر

به نظر من. حافظ در اشعارش آنچنان از جلوه‌های هنری با ظرافت طبع استفاده می کند که گويا آن يار دلنواز آلان جلوی شما ايستاده و مستی می کند.

رضا

ولي من به عطار (گشته هفت شهر عشق) بيش از هر دو