505- تربیت

کوچک که بودیم دور و بر خانه‌ی ما باغ و درختان میوه زیاد بود. درخت‌های زردآلو و هلو و توت و ... که به‌راحتی در دسترس ما پسربچه‌های شیطان بودند. فصل هر میوه‌ای که می‌شد، بسیاری از پسرهای همسایه از درخت بالا می‌رفتند و شروع به خوردن میوه‌ها می‌کردند، ولی ما نمی‌خوردیم. می‌گفتیم درست نیست. صاحبش راضی نیست.
*
گاهی با خودم فکر می‌کنم مادر و پدرم –  که تحصیلات دانشگاهی و عناوین و القاب دهان‌پرکنی مانند دکتر و مهندس و استاد و فلان و بهمان هم ندارند-  از چه سیستم تربیتی استفاده کردند که اینقدر روی ما اثر می‌گذاشت و جلوی دست‌درازی ما به مال و اموال دیگران را می‌گرفت؟ بارها پیش آمده که روزگار کودکیم را مرور کرده‌ام و کوشیده‌ام که از خلال خاطرات، رمز و رازهای اثرگذاری تربیت پدر و مادرم را دریابم، ولی کمتر به نتیجه رسیده‌ام.
شاید هم دلیل اصلی آن باشد که آنها خودشان واقعا اهل دست‌درازی به مال و اموال مردم نبوده‌اند و در نتیجه کلام آنها موثر واقع می‌شده و عمل آنها با صحبتشان چنان هم‌راستا بوده که بر جان ما کودکان بنشیند و اثرگذار باشد.
یادداشت پیوسته:
244- لقمه حلال

/ 5 نظر / 5 بازدید
مهتا

سلام جواب،همونیه که تو بند سوم گفتید. فقط نمی دونم چرا این هم راستایی گاهی در یکی از بچه های تو خونه تاثیر کمتری داره.مثلا" میبینیم از سه خواهر و برادر یکیشون راحت از اون میوه ها میخوره و دو تای دیگه عین پدر و مادرشون مقید هستند. واقعا چه دلیلی میتونه داشته باشه؟به نظرتون به ذات بچه ها ربط نداره؟

فطمه

ایشاالله ما هم بتونیم بچه های خوبی تربیت کنیم.....

پدرخوانده 4

سیستم تعلیم و تربیت قدیم عمدتا بر پایه امر و نهی شدید بوده که بسیار هم موثر واقع میشده اما بوده و هنوز هم هست که مثلا فرزند آقازاده ای خلاف کار میشده که البته ربطی به والدین نداره. به نظرم این جور مسائل به خود آدم ارتباط پیدا می کنه. یعنی شما می تونستی خوردن هلو رو انتخاب کنی و خب نکردی. این یا به دلیل ترس از پدر و مادر بوده یا واقعا شما به قبح عمل آگاه بودی که این آگاهی نمی تونسته تو اون سن ناشی از شناخت اخلاقی و عذاب وجدان ناشی از ناراضی بودن صاحب باغ بوده باشه. به هر حال قدر مسلم اینه که وضع فعلی تربیت فرزندان در ایران فاجعه باره و در قدیم هم خیلی اوضاع شسته رفته ای نبوده و حالا حالاها باید کار کنیم تا نسل حاضر و آتی بهبود پیدا کنه.

حجازی

یادداشتی که می خواستم بنویسم را مهتا نوشته بود. سلام

سینرژی

مطلبی رو در سینرژی نوشته بودم به نقل از کتابی که مدرسه پسرم برای مطالعه والدین داده بود: «به طور محسوس این مساله را می‌توانیم تجربه کنیم که پدران خوب ولی غیر عالم، فرزندان خوبی دارند پدران متدین و عالم، غالبا فرزندان خوبی ندارند علت آن است که در گروه اول «وجود پدر» حرف می‌زند و درس می‌دهد و در گروه دوم غالبا «زبان پدر» تعلیم می‌نماید و همیشه «وجود والدین» برای فرزند گویایی و سازندگی دارد، نه حرفشان.»