622- گردهمایی‌های ما

یکی از آرزوهای من که تا به حال برآورده نشده این است که در یک گردهمایی یا سخنرانی (به‌ویژه دولتی) شرکت کنم و از مدیریت و اجرای آن لذت ببرم.

*

برگزاری سطحی و بدون خلاقیت، سخنرانی‌های ملال‌آور قابل پیش‌بینی، اصرار گویندگان بر صحبت فراوان، این که سخنران حس می‌کند حرف‌های تکراریش خیلی مهم است و احساس کاردرست‌بودن می‌کند، این که یک سلام ساده به حضار دست کم ده‌دقیقه وقت می‌گیرد، این که گوینده مرتبا می‌گوید البته شما همه استاد هستید و ما داریم درس پس می‌دهیم، این که همه میهمانان سرشناس حاضر در سالن باید بیایند و چنددقیقه‌ای (شما بخوانید چند ساعتی) حضار را به فیض برسانند، این که طرف می‌گوید بنده‌ی حقیر سخنران نیستم و قصد صحبت هم ندارم، بی‌مزگی و تصنع مجریان، اصرار بر صلوات‌گرفتن‌های مداوم از حضار، وقت‌نشناسی از شروع تا پایان، این که مرتب کاغذ به دست سخنران بدهند و او با کمال فروتنی صحبتش را ادامه دهد و خم به ابرو نیاورد ...

*

پیش آمده که سخنرانی یک‌ساعته‌ی یک مدیر را شنیده‌ام که در انتها اگر کسی از من بپرسد «طرف چه گفت؟» واقعا نتوانسته‌ام چهار جمله از آن استخراج کنم. همین داستان در جلسات  هم تکرار می‌شود و گاه دو ساعت از وقت آدمی در جلسه‌ای هدر می‌رود که حتا دستور جلسه هم ندارد و اصلا نیازی به برگزاری آن هم نبوده است.

*

شاید گردهمایی‌ها و مراسم کشورهای توسعه‌یافته را دیده باشید. گاه یک شخصیت جهانی و بسیار معروف پشت میکروفن می‌آید و در حداقل زمان، مثلا در یک یا دو دقیقه حرفش را می‌زند و جایش را به نفر بعدی می‌دهد. چقدر دوست دارم یک بار چنین نظم و وقت‌شناسی و پرهیز از حاشیه‌روی و احترام به مخاطب را در یک گردهمایی داخلی ببینم. می‌شود آیا؟

/ 2 نظر / 7 بازدید
سعید

جانا سخن از زبان ما می‌گویی. بعید می‌دانم چنین آرزویی برای من و شما تا آخر عمرمان برآورده شود.

علیرضا مجاهدی

سلام مدتهاست که به وبلاگها سری نمیزنم. امروز گفتم چرخی بزنم. مطلبتان برایم جذاب بود. موضوعی که مرا چند سالی است از همایش و کنفرانس و مقاله دادن و مقاله گوش دادن فراری داده است فعلا که ابزاری برای نوشتن در وبلاگ فیلتر شده ام ندارم. گودر هم از کار افتاده است و فیدخوان مناسبی جایگزین نداشته ام. دوست دارم زودتر هم بنویسم و هم از نوشته های شما لذت ببرم.