557- دست خدا

‌‌اگر کمی حساب و کتاب کنیم، می‌بینیم که می‌شود به دیگران کمک کرد. همین خود من و بسیاری از ایرانی‌هایی که در امارات می‌شناسم، اگر ماهی یک بار کمتر بیرون از خانه غذا بخوریم، دست کم 50 تا 100 درهم (یعنی با وضعیت فعلی نرخ ارز در ایران، حدود پنجاه تا صد هزار تومان) می‌توانیم کنار بگذاریم و پولش را خرج درمان یا کمک مالی یک کودک بکنیم. نمی‌توانیم؟
همین شمایی که در فیسبوک از شیر مرغ تا جان آدمیزاد هرچه دم دستت برسد به اشتراک می‌گذاری، دست کم می‌توانی بین این همه مطالب آسمان-ریسمان، یک بار هم به وب‌سایت‌های کمک‌رسانی پیوند بدی؟ هوم؟ اگر علاقه یا توان کمک‌رسانی مالی نداری، می‌توانی صفحات و اخبار کمک‌رسانی را لایک کنی و به اشتراک بگذاری که؟
نمی‌دانم چرا برخی از ما منتظریم همه‌ی عالم و آدم اصلاح شوند و بعد نوبت ما برسد. خودمان کوچکترین تغییری در رفتارمان نمی‌دهیم؟ حسابش را بکن در این سرما و برف و باران، همه که از دیدن برف ذوق‌زده نمی‌شوند، برای بسیاری از هم‌وطنان ما، صدای بارش برف، صدای پای سرما و گرسنگی و مرگ است.
فکر نکن این کار وظیفه‌ی دولت یا سازمان خاصی است. دولت همان که ظرف کمتر از دو ماه طبق قولی که داده بود مشکل همه‌ی زلزله‌زده‌های آذربایجان را حل کرد شرمنده‌مان کرد. نهادهای خیریه و بشردوست هم که سر گنج ننشسته‌اند و با کمک‌های مردمی کار می‌کنند. دعای خالی هم به درد نمی‌خورد. این که الکی دعا کنی که خدایا به داد بیچارگان برس و خودت هیچ کاری در این راستا نکنی، لقلقه‌ی زبان است. دست خدا از آستین بندگان خدا بیرون می‌آید. برای بندگان خدا کاری بکن. تو دست خدا باش! اگر هم خدا را قبول نداری فرقی نمی‌کند. نوع‌دوستی را که قبول داری؟
بنیاد کودک: www.childf.com
همدلان کودک: www.hamdelan.org
ایران چریتی www.irancharity.ir
خیریه همت: www.hemmat110.com
سازمان انتقال خون: www.ibto.com
اهدای عضو: www.ehda.ir
بانک اهداکنندگان سلول‌های بنیادی: iscdp.tums.ac.ir
کمیته امداد: www.emdad.ir
حمایت از کودکان سرطانی محک: www.mahak-charity.org
انجمن خیرین مدرسه‌ساز: (دارای شعبه در استان‌ها و شهرستان‌های گوناگون)

/ 1 نظر / 9 بازدید
مهتا

یکروز با تشویق وبلاگ یکی از دوستانم ،در سایت محک نام نویسی کردم.یک ماه و اندی بعد درست در زمانیکه نیاز شدیدی به پول داشتم از طرف محک با من تماس گرفتن و پرسیدن شما دقیقا ماهی چقدر میتونی کمک کنی؟ متاسفانه در بدترین شرایط بودم و در جوابشون گفتم خودم در اولین فرصت با شما تماس می گیرم. 4ماه از اون روز گذشت و الان با خوندن این مطلب دوباره به یاد محک افتادم.ممنونم بابت یادآوریتون.خدا به همه ی ما توفیق کار خیر بده.