368- غم غربت

ز پوچ جهان هیچ اگر دوستدارم

تو را، ایکهن بوم و بر دوست دارم

 

مردادماه است و چهارهفتهای در ایران هستیم. آدمی باید در خارج از کشورش یا خارج از شهرش یا خارج از خانهاش باشد که به‌شیوه‌ای، میل بازگشت به «خانه» را حس کند. ببیند که کشور، شهر، خانه یا حتا اتاقش طعم خاصی دارند و بگوید هیچ‌کجا خانه آدم نمی‌شود.

*

شاید به همین دلیل است که روحهای خیلی بزرگ، زادگاه اصلی خود را که همان حضور حضرت آفریدگار بوده، وطن خود در نظر میگیرند و تمامی عالم برایشان غربتی و قفسی است تا زمانی که دوباره به اصل برگردند.

 

به فرمایش روح بزرگ مولانا:

دوستان را در دل رنجها باشد که آن به هیچ داروی خوش نشود، نه به خفتن، نه به گشتن ... الا به دیدار دوست که لقاءالخلیل، شفاء العلیل (فیه ما فیه مولانا، نقل از حافظه)

 

و حضرت مولا چنین میفرمایند:

اگر اجل مقدری که خداوند بر آنان معین کرده نبود، ارواح آنان از شوق ثواب و خوف عذاب یک لحظه هم در کالبدشان باقی نمیماند. (اوصاف پارسایان، شرح خطبه همام امام علی، عبدالکریم سروش، ص 28)

*

چنین به نظر میرسد هرکسی زادگاه خود را در هر حدی ببیند دلتنگ همان میشود و غربتش نیز مرتبهای به اندازه همان دیدگاه مییابد. از این رو گاه گمان میکنم که حدیث حب الوطن من الایمان دو چهره دارد. یکی چهره خاکی که به کشور جغرافیایی مربوط میشود و یکی چهره آسمانی که به دوستداشتن عالم جاودان برمیگردد.

 

متاسفانه از زمان دانشجویی که شهرم را برای اولین بار ترک کردم متوجه شدم که این درد غربت در من، خیلی توسعهیافته نیست! بازگشت به شهر و کشورم موجب خوشحالیم میشود، ولی دوری از آن لزوما باعث دلتنگیم نمیشود. غم غربت را – به شکل جغرافیایی آن – خوب درک نمیکنم. از آنجا که روح بزرگی هم ندارم که دلش تنگ آن جهان باشد، قطعا یک جای کار میلنگد!

 

*

پانوشت: در پزشکی هومیوپاتی غم غربت چنانچه حالت بیمارگونه بگیرد، یعنی شخص را از زندگی طبیعی بازدارد قابل درمان است. داروی آن هم معمولا Capsicum است.  Capsicum هم چیزی نیست جز فلفل دلمه سبزرنگ که به شکل دارو درآمده است! به دوستانی که دور از شهر و دیار هستند و بدجوری حالشان گرفته است و داروی هومیوپاتی هم ندارند، توصیه میکنم حداقل فلفلدلمه را به رژیم غذایی خود اضافه کنند تا کمی بهتر شوند.

 

/ 11 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد تقی

ولی من با اینکه خیلی فلفل دلمه می‌خورم ولی همش دلم برای زادگاهم تنگ می‌شود هرچند قدرت تحملم در کل بالاست. بعد آیا فلفل دلمه برای دل کندن از این دنیا هم تاثیری دارد؟ :-)

حجازی

سلام آدم خيلي زود به دوري از وطن عادت مي كنه . من سال 66 وقتي در دانشگاه الزهرا قبول شدم فكر مي كردم چه جوري از خونه / از خانواده واز كتابهام جدا شم . وقتي اومدم تهران هرهفته مي رفتم مازندران / بعدها هر ماه مي رفتم / بعدها هر وقت لازم بود. راستی من به فلفل دلمه هم نیاز ندارم . مقداری سیب زمینی کافیست!!!!!!!!!!!!!!!

کوچولو

ادم دلش برای مامانش تنگ می شه باید چی بخوره؟

امیرعلی

سلام علیکم! یک برنامه "بار عام" ترتیب دهید برای عرض ادب خدمت برسیم! 8 سالی می شود که ندیدمتان! ... میثم هم مشکلش ربطی به فلفل دلمه ای ندارد! گفتم که هومیوپاتیست ها گمراه نشوند! مغز میثم فاقد عملکرد عاطفی - احساسی است! اژدها هم بخورد مشکلش حل نمی شود!

محمد

سلام لطفا تهران تشريف آورديد به من هم خبر دهيد. سپاسگزارم

حسین

سلام و درود زیاد اگه اومدی حتما یه تماس بگیر خوشحال میشم ببینمت.

از سرزمینهای دور (نزدیک؟)

آقا ما هم همینطور!! (در مورد تهران و زیارت و بار عام و خاص و غیره و ذلک!!)

واژگان دور، ملودی های نزدیک

عجب شما هم اومدید ایران؟ اتفاقا ما هم از دوبی مهمون داریم![چشمک]

بهنام

سلام ... من متوجه نشدم شما الان از دبی دور شدی احتیاج به فلفل دلمه ای ژیدا کردی که یاد بقیه افتادید و اون پیشنهاد میدید یا چند وقتی فلفل دلمه ای نخوردید ...

مهدی

>من خوشحالم از اینک به تمام سوالات دوستان اهمیت میدید دوست گرامی من علی جان سلام من تحصیل کرده ی مهندسی مخابرات هستم. و از سال 80 پیگیر مطالب هومیوپاتی بوده ام و همون سالها کتاب" یک" دکتر ناصری رو خواندم از نظر درونی و اعتقادی کاملا منطبق بر افکار من هست. اما متاسفانه در چند مورد اختلاف نظر من باعث شده که به دکترهای هومیوپات در ایران شک کنم. 1-چرا باید دانش آموختگان این علم اول دوره ی پزشک عمومی رو بگذرونن مگر نه اینست که باید تمیز دانست این دو روش پزشکی رو؟شاید این خود دلیلی باشد برای گران بودن هر جلسه درمان توسط این پزشکان. به نظر من هومیوپاتی از قوانین موجود بر هستی استفاده می کنه مثل یوگا و به همین دلیل است که آموزش این علوم در تعادل هستی گام بر می دارد و اگر هم استفاده ای از آن صورت می گیرد باید بر مبنای درست و حساب شده باشد ونباید یادمان برود هومیوپاتی سال ها با سیاست مردان جنگیده برای همین مقاصد اقتصادی. 2-به عقیده ی من پزشکانی که در دوره ی عمومی شرکت می کنند ذاتا پروی جز نگری پزشکی رایج می باشند که باز این خود دوگانگی این افراد را در درمان افراد باعث می شود. لطفا منو د