355- این صدا و سیمای ما

یکی از مشکلات اخبار صدا و سیمای ما –شاید- اینه که تنها قسمتی از اون که کمی غیرقابلپیشبینی هست، وضعیت آب و هواست. بقیه اخبارش رو من ندیده و نشنیده می‌تونم حدس بزنم. به گمان من این برای یک رسانه ملی جالب نیست. گزارش، تفسیر خبر (که کارشناس صددرصد و گاه بیشتر، موافق سوالات مجریه)، برنامه پزشکی که همیشه در حال ترسوندن مردم از بیماری‌هایی است که اگر اسمش رو ندونند با خیال راحت‌تری می‌تونن زندگی کنن، اخبار علمی که اگر بخواهی بهش عمل کنی باید زندگی رو تعطیل کنی و یک روز می‌فهمی که چایی خوبه، یک روز بد، یک روز مفیده، یک روز مضر، اخبار داخلی و خارجی تکراری که در اون فقط نام اماکن و اسامی افراد و تعداد کشته و مجروحان تغییر می‌کنه ...تقریبا پیش نمیآد که اخبار رو ببینی و ذوق کنی، در حالی که من بیشتر اوقاتی که یک گزارش از BBC میبینم واقعا ذوق میکنم. یعنی روش کار شده. خلاقیت صرفش شده. درست و حسابیه. حرفهایه!

همین وضع درباره بیشتر سریال‌های خانوادگی هم صدق می‌کنه. (استثناها را بگذاریم کنار.) تقریبا با پنج دقیقه نگاه‌کردن می‌شه فهمید کی خوبه، کی بده، کی مقدسه، کی «مغضوب علیهم» هست و کی «و لاالضالین». شخصیت‌های بد همگی اسمشون ایرانیه و اگر هم ایرانی نباشه یک اسمیه توی مایه‌های چنگیز. ریش هم ندارند و اگر دارند یا پروفسوریه یا بزی. شخصیت خوب هم که محاسن سفیدی و آرامشی در ظاهر و باطن و کم از معصومین نداره در بی‌گناهی و مثبت‌بودن افراطیش حال آدم رو بد می‌کنه. اصلا خدا توی جیب بغلشه. کسی که کچل کچل باشه یا موفرفری و موبلند هم، یعنی قاتلی، دزدی چیزیه و کسی که ریشش رو زده باشه ولی در عوض مو و لباس مرتبی داشته باشه و ترجیحا جوون هم باشه، از این گمراه‌هاست که انشاءا... در طول داستان هدایت می‌شه.

شخصیت‌های خوب و بد هم سیاه و سپیدند. خاکستری نداریم. صفر و یک.  اعشاری هم نداریم.

یک مقداری اعصاب بیننده رو با جنگ و دعوا و قهر و آشتی و جدیدا موضوعات علمی و ماوراءالطبیعه هم رنده می‌کنیم به عنوان ادویه به داستان می‌زنیم و به خورد بیننده می‌دیم.

و من نمی‌دونم چرا مردم با دقتی عجیب این سریال‌ها رو پیگیری می‌کنند؟

*

تکمیلی: دیشب باخبر شدم متاسفانه جناب آقای بهجت فوت کردند. حیف که مردان خدا یکی یکی می‌رند و سهم ما از شناخت اون‌ها ناچیزه. مهرماه سال پیش سخنانی از ایشون، وبلاگ بنده رو متبرک کرده بود که خوندن دوباره و صدباره اون، خالی از لطف نیست.

 

/ 5 نظر / 4 بازدید
واژگان دور، ملودی های نزدیک

یکی از مشکلات من همین اراجیف هستند که مخصوصا موقع صرف غذا باعث سوء تغذیه می شن، چه سعی کنم پشت به تلویزیون بشینم.

مهـــــــــران

سلام دوست گرامی و بزرگوار من وبلاگت رو کاملا بازدید کردم و مطالبش رو خوندم خیلی فوق العاده بود باید بهت تبریک بگم. من هم یه کهنه درختی دارم که پذیرای دوست خوبی چون توست. ممنون میشم به من هم سر بزنی مهران "کهنه درخت"[گل][قلب][لبخند]

بهنام

سلام... توی بچگی هام از شوهر عمم خیلی بدم میمد چون همیشه یا رادیو کنار گوشش بود یا داشت به اخبار نگاه میکرد با خودم میگفتم ای خدا این که مدرسه نمیره چرا نمیشینه مثل ادم کارتون نگاه کنه حالا فکر کنم بچه کوچیکای فامیل ار من بدشون بیاد چون کارم شده دیدن اخبار زجر کشیدن ( به یه دیوونه میگن چرا با چوب میزنی تو سر خودت میگه نمیدونی وقتی نمیزنم چقدر ارومم ) دیشب ریس رسانه ملی با یه پیر هن راه راه قرمز صورتی با زمینه سفید استین های تا خورده یقه ای باز امده بود جلوی دور بین برای یه لحظه فکر کردم که دوربین سر زده رفته خونش دیدم نه توی محل کارشه تازه پیرهنم فرستاده بود درون شلوار چروک های پشت شلوارش به خاطر گودی کمرش مشخص بود ... این است رسانه ملی دقت کردی تمام سریال های که پخش میشه پلیسی حتا طنز چشمک

فاطمه

سلام...بعله! کلا دارم به اینت نتیجه می رسم (البته خیلی وقته رسیدم) تلویزیون دیدن کار زائدیه! ال بت از نوع وطنیش..مخصوا اخبارها! به جز اخبا بیست و سی بقیشون قابل پیشبینی هست...! خداش بیامرزه...کتابی از زندگی نامه ی آیت الله رو پارسال اونم با معرفی این کتاب تو اعتکاف خریدم...فوق العاده اس! حیف که ما همیشه مرده پرستیم..طرف که سرشو می زاره زمین تازه شناخته می شه!

مریم

من فکر می کردم فقط تلویزیونه ایرانه. اومدم اینجا می بینم اینجا هم یه عالم ادم فاکس نیوز نگاه می کنن و باور می کنن و شبا یک سریالهای مسخره ابکی نگاه می کنن با دقت که نگو و نپرس. به نظر می اد برای این تیپ رسانه تقاضا هست علی جون همه جای دنیا. چیزی که براش تقاضا نباشه که دوام نمی اره. گاهی البته یه اتفاقای عجیبی هم می افته. مثلا مصاحبه زیباکلامو نگاه کن. مصاحبه اخرش در مورد اوباما و تغییرات امریکا در تلویزیون ایران.