413- کتابخوانی

سوفی از لذت کتابخوانی نوشته است. این نوشته، مرا به یاد دوران کودکیم انداخت که یک تکه کشک یا یک زردآلوخشکه یا لواشکی در گوشهی دهان میگذاشتم و کتابی در دست، شروع به خواندن میکردم و چنان از دنیا کنده میشدم و در دنیای کتاب پرواز میکردم که از خودم و زندگی و اتاقی که در آن بودم جدا میشدم.

و پدر و مادر خیالشان راحت که چه برای تولد و چه برای شاگرداولشدن، کتاب بهترین هدیهای است که خوشحالم میکند و دغدغهای درباره‌‌ی انتخاب هدیه نداشتند شاید.

 

شکر، که از آن انسانهای خوشبختی هستم که توانستهام لذت خواندن و لذت نوشتن را درک کنم. این دو، مرا در «زمان حال» در آغوش میکشند و باهم در میدان «اکنون» پایکوبی میکنیم. شاید کسی در هنگام خوردن «زمان حال» را درک کند، یا هنگام حل مسالهی ریاضی، یا شنیدن موسیقی، یا مراقبه، یا نیایش، یا در کنار دلداری، یا در هر شغلی و کاری ... که همگی باارزشند.

چنین می اندیشم که اگر خداوند به «قلم» سوگند نمیخورد و با «خواندن» پیامبرش را برنمیانگیخت، چیزی در قرآن کم بود. لحظاتی هست – اگر اهل نوشتن باشید تجربه کردهاید- که مهم نیست مشغول کار هستید، در خانهاید، پشت فرمان خودرو هستید ...– حسی گریبان شما را میگیرد و چارهای ندارید جز،

نوشتن!

و سوگند به چنین لحظاتی!

/ 7 نظر / 7 بازدید
شادمهر

یادش بخیر. با آن شعر " من یار مهربان..." خوب یادم است اولین کتابی که از کتابخانه دبستان امانت گرفتم" قورباغه سبز" بود! کلاس اول ابتدایی بودم و نمیخواستند به من کتاب امانت بدهند. کلاس دوم ابتدایی هنگام زنگ تفریح فضولی کردم و از درب باز یکی از کلاسها که معلم خانم داشت به درس کلاس چهارم ژنجمیها گوش کردم و وقتی خانم معلم سوالی در مورد اینکه کشور افغانستان با کدام کشور در حال جنگ است مطرح کرد و کسی جواب را بلد نبود من فضولی کردم از دم در جواب را گفتم و فرار کردم داخل حیاط مدرسه! چند لحظه بعد بلندگوی مدرسه مرا صدا کرد نفهمیدم چطور به این زودی شناسایی شدم! در دفتر دبستان ان خانم معلم با مهربانی با من صحبت کرد و وقتی علاقه مرا به خواندن و کتابخوانی فهمید فردای آن روز دو کتاب کادو شده به من هدیه داد: یکی "سگ باوفا" یک دیگر "ابراهیم بت شکن". کتابها را به خانه بردم و خواندم. چند روز بعد همان خانم معلم مهربان از پنجره مرا صدا زد و در مورد کتابها پرسید. جوابش را دادم و با اشتیاق داستان کتابها را تعریف کردم. از پشت میله های پنجره دستش را دراز کرد و یک کتاب دیگر داد.... بزرگتر که شدم

از سرزمینهای دور

آخ که گل گفتی... واقعا از کتاب خوندن لذت می برم، حیف که چند وقت اخیر مشغله های مختلف باعث شده خیلی کم فرصت کنم بخونم. نکته جالب اینه که این لذت از معدود مواردیه که راحت از بین نمی ره و هر چی بیشتر می خونی، بیشتر حریص میشی! نوشتن هم که ... توفیق می خواد...چقدر حرف ننوشته دارم...

امیرعلی

شما مرا به 20 و چند سال پیش بردید! تابستان بین کلاس اول و دوم دبستان! در کمتر از 1 هفته، 8 جلد کتاب آذریزدی (قصه های خوب ....) را خواندم. عطشم به کتاب سیری نداشت! کیهان بچه ها راضی نمی کردم! سروش نوجوان .. داستان راستان و .... ! عجب روزگای بود! حالا هم کمابیش اهل کتاب مانده ام! اما روزمرگی مزاحم است! ... یا علی مدد!

عبداله

روحش شاد اِ ببخشید از سه پست قبلی تا الان نظر نداده بودم! ... کتاب دوست بی توقعی است.

هستونك

گمانم از سخت ترين چيزها برنامه ريزي براي مطالعه منظم و مشتاق كردن فرزندان و هدايت مطالعه هاي آنها ست تا بازدهي بيشتري برايشان داشته باشد.

مهدی رزاقی

سلام