348- کشیدن یا نکشیدن

سال دوم دانشگاه بود که روی مساله سیگارکشیدن افراد حساس شدم. علتش این بود که از دربان دانشگاه بگیر تا استادان، بسیاری سیگاری بودند. بسیاری از افرادی که براشون احترام قائل بودم و هستم، استادان، روشنفکران، شاعران، سیاستمداران، نویسندگان، هنرمندان، کارگردانان، اندیشمندان، فیلسوفان، مخترعان، روحانیان و حتا پزشکان و ورزشکاران حرفه‌ای... همه و همه مثالهایی برای افراد سیگاری بودند و هستند. حال نگیم صرفا سیگار. پیپ و قلیان و سیگار: دخانیات.

 

نمی‌شد با ساده‌نگری چشم بست و گفت این همه آدم واقعا فهمیده و اندیشمند و دانشمند، خنگ بودند و نمی‌فهمیدند سیگار مضره. برام سوال بود. به خودم گفتم لابد یک حکمتی داره که ما نمی‌فهمیم. من موافق این نظریه نیستم که سیگارکشیدن رو گناهی نابخشودنی می‌دونن، ولی اگر دروغ بگی یا گناه کنی، کاری باهات ندارن. موافق این هم نیستم که همه خلاف‌ها از سیگار شروع می‌شه. این همه اندیشمند و دانشمند و انسان‌های واقعا بزرگ، سیگاری هستند و این همه برکت برای بشریت ایجاد کردند و بسیاری هم سیگاری نیستند و هیچ چیز دیگری هم نیستند! در حقیقت، اگر از بین دانشمندان و فرهیختگان دو قرن اخیر، اگر افراد دودی رو کنار بگذاریم جمع انگشت‌شماری باقی می‌مونه!

 

یادمه تصمیم گرفتم ریسک کنم و مساله رو شخصا بررسی کنم. چندماه هرچی توی بازار بود گرفتم و کشیدم که ببینم چی توی این سیگار هست، از شیراز و بهمن ایرانی تا مالبرو و کنت خارجی. ولی آخرش به هیچ نتیجه‌ای نرسیدم و به همون راحتی که شروع کرده بودم، تمومش کردم. نه اعتیاد روحی برام ایجاد کرد، نه جسمی و جالب این که این کار باعث شد تعارف هیچ کسی نتونه وسوسه‌م کنه. الان هم بعد از 14-13 سال از این ماجرا، اصولا حالم از دود به هم می‌خوره و از ده متری یک سیگاری هم که رد میشم، حس بدی پیدا میکنم. هنوز درک نمی‌کنم چرا مردم سیگار می‌کشند، خصوصا مردمان اندیشمند و دانشمند و متفکر.

 

نمی‌دونم این مساله اصلا مهمه یا نه، ولی بارها شده فکر کردم واقعا اگر سیگار نبود، حجم زیادی از محصولات هنری و ادبی و فکری به ثمر می‌نشست یا نه؟ خیلی از کتاب‌های شعر چاپ می‌شد یا نه؟ خیلی از فیلم‌ها ساخته می‌شد یا نه؟ آیا اگر مثلا انیشتین پیپ نداشت بکشه یا بر فرض دکتر شریعتی یا جلال آل احمد، سیگاری برای کشیدن نداشتند اون کتابهای شاهکارشون رو می‌نوشتند یا نه؟ پس متفکران و هنرمندان و شاعران قدیم چه می‌کردند؟

 

خواستم بلند فکر کنم. شاید اصلا مهم نباشه. ولی گاهی مسائل اینجوری ذهن آدم رو قلقلک می‌ده. حتا بعضی وقتا از خودم می‌پرسم اگر حافظ یا سعدی یا خیام یا فردوسی یا ابن‌سینا یا ملاصدرا در این دور و زمونه بودند، سیگار میکشیدند یا خیر؟ کسی جوابی داره؟

 

/ 10 نظر / 20 بازدید
عبداله

یادمه یکی از دوستان به من سیگار تعارف کرد تا بکشم، من هم از دو طرف کشیدم و سیگار بیچاره دو نیم شد و این جوری شد که دیگه هیچ وقت بهم تعارف نکرد. در ضمن اصولا کارهایی که دلیلی برای انجامشون نیست رو انجام نمیدم و هیچ وقت هم حتی هوس هم نکردم به طرفشون برم.

عبداله

در ضمن چه اشکالی داره انسان ها در طول حیات کارهای احمقانه زیاد انجام میدن این هم روش.

محمد تقی

نکته‌ی نیمه فلسفی مهمی بود! اون بزرگان هم که گفتی شاید به هر حال چپقی چیزی دود می‌کردن. مرحوم طالقانی هم خیلی با سیگار حال می‌کرد :-)

عبداله

پاسخ: منظورم از شباهت بازدید سرزده به کویز، از قبل اعلام کردن اونه مثلا استاد می گفت من فردا کویز می گیرم در صورتی که فلسفه ی کویز، غافلگیرانه امتحان گرفتنه. بازدید سرزده هم که از اسمش پیداست دیگه دوربین و تشکیلات یه دفعه از کجا پیدا میشه نمی دونم.

مهرداد

سلام جای بسی تعجب که من این لینک "هومیوپاتی دکتر شهردار" را همچنان در سایت شما می بینم و روی آن کلیک می کنم و در کمال خوشبختی به سایت خودم متصل می شوم و ...[لبخند]

امیرعلی

سلام! پس شما هم در مقطعی اهل دود و دم بوده اید... به نظرم یکی از دلایل سیگاری شدن بزرگان، سرخوردگی از اجتماع است! با سیگار همان کاری را می کنند که یک کبوترباز با کتابهایش... ... بوعلی سیگاری می شد ولی ملاصدرا را بعید می دانم!

کوچولو

من به عنوان کسی که توی دسته آدماییه که سیگار می کشن و هیچی نیستن این طوری بگم که خیلی می چسبه. مثل بستنی. فقط فرقش اینه به بعضی ها می چسبه و به بقیه نمی چسبه. اون دانشمندان و ... هم احتمالن براشون خیلی چه درست است و چه غلط مهم نبوده. یه چیزی می خواستن که بهشون بچسبه. بعد کیف می کردن یه چیزی در می کردن از خودشون که به بقیه می چسبیده. این هم چرت و پرتی که امروز نوشتم. خوش باشی.

راه میانبر

این علت «چسبیدن» بیشتر از بقیه پیام های دوستان قانع کننده بود. به نظر من دلیل خوبی میتونه باشه. هرچند باز هم من رو کاملا راضی نکرد، ولی خوب، ...، نفس «چسبیدن» برای خیلی ها توجیه کننده است... البته مشکل من بیشتر با سیگارکشیدن کسانی است که اصولا نباید صرفا به خاطر لذت یا پناه بردن به چیزی، سیگار بکشند. سوال من اینه که چرا اونها هم؟ سیگار چه چیزی به اون ها میده که بی جانشینه؟

سعید

سلام ، مک زدن روی فکر آدم تاثیر میذاره ، دود سیگار مضره ، ولی تاثیرشو میذاره. سعی کن خودکارو مک بزنی اونوقت تاثیرشو میبینی ، سوالی بود در خدمتم.

علی

به خاطر اینه که هیچوقت سیگار رو درست نکشیدی بنابراین تاثیری روت نداشته.طرز کشیدن سیگار حتما اشتباه بوده.سیگار رو باید طوری بکشی که دود قشنگ وارد ریه ها بشه و بعد بدیش بیرون و نه اینکه چس دود کنی.رابطه مستقیمی بین علم و دانش و دودی بودن وجود داره حتی خود شریعتی میگه من تعجب میکنم انسان هایی که سیگار نمیکشن چگونه تفکر میکنند و می اندیشند؟