498- مردم و مسئولان

تابستان دوسال پیش بود که در سرتاسر خیابان انقلاب، دربه‌در به دنبال دستگاه خودپردازی بودیم که کارت بانکی همسرم را بخواند و چند کتاب بخریم. آخرش مجبور شدیم به شعبه‌ی اصلی بانک برویم، بلکه کارمند خود بانک، بتواند با دستگاه خودش مقداری پول به ما بدهد. به شعبه که رسیدیم برق رفت! حال آن که در کشور امارات و همین شهر دبی که من در آن زندگی می‌کنم، در همین کشوری که عمرش از بانک ملی و سپه ما کمتر است، در هر خیابانی آن قدر دستگاه خودپرداز هست و آنقدر خدمات الکترونیکی به شکل گسترده‌ای ارائه می‌شود که کمتر نیاز به مراجعه به بانک هست.

*

زمانی که مردم از دغدغه‌های اولیه معیشتی فراغتی بیابند، فرصتی برای خودسازی روحی و معنوی و ذهنی هم پیدا می‌کنند. کسی که برای گرفتن کمی پول از بانک یا یک شیشه شیر باید مدتی طولانی در صف بایستد یا برای بدیهی‌ترین حقوق شهروندی (مثلا خرید یک کالای خوب با قیمت مناسب یا دریافت حقوق آخر ماه) مبارزه کند، مجالی برای خودسازی و تعالی نمی‌یابد.

*

به گمان من، وظیفه‌ی هر دولتی، در درجه‌ی اول نه حفظ دین و ایمان مردم (آن‌چنان که برخی مدیران ما دم می‌زنند)، که فراهم‌آوردن بستری برای زیستن سالم و عادلانه و شرافت‌مندانه مردم است. دولت یک کشور، وظیفه‌اش رتق و فتق امور دنیوی و معیشت و زندگی مردم به شکل علمی و کارشناسی‌شده است که مردم دست کم به‌راحتی رفت و آمد کنند، کسب و کار کنند، زندگی و تفریح داشته باشند، به‌راحتی مسافرت بروند، خیابان‌شان آسفالت باشد، تلفن و موبایل‌شان درست کار کند، فرزندشان امکان تحصیل مناسب داشته باشد، پارک و فضای سبز مناسب داشته باشند، به خوراکی سالم و متنوع و ارزان دسترسی داشته باشند، خدمات بهداشتی مناسبی دریافت کنند، کارهای اداری‌شان به شکلی سیستماتیک و درست انجام شود، هر وزارتخانه و نهادی برای کارهایش متکی بر سیستم/ضوابط و نه افراد/روابط باشد و ... ده‌ها مثال دیگر. وقتی این شرایط برقرار شد، مردم مجال می‌یابند به معنویت و هنر و رشد و بالندگی و تولید دانش ... نیز بپردازند. بزرگترین خدمتی که مدیر یک سازمان یا اداره در کشوری مانند کشور ما می‌تواند به دین و ایمان مردم بکند، آنست که وظایف سازمانی خود را درست انجام دهد. تسبیح به‌دست‌گرفتن و جای مهر بر پیشانی داشتن و کلمات را از مخرج حلق ادا کردن، و از آن سو مردم را در صف‌ها و انتظارها و چرخه‌های بی‌حاصل گرداندن، چه حاصلی جز تخریب دین و دینداری خواهد داشت؟

/ 6 نظر / 5 بازدید
مهتا

کشور ما تو منجلاب بی نظمی و لاقیدی فرو رفته .هیچ امیدی به درآوردنش نیست.[ناراحت]

رحیمیان

عالی بود.

پدرخوانده 4

اگر قبول داشته باشیم که تو ایران 32 تا انتخابات برگزار شده تا حالا و مسئولان کشور منتخب مردم هستند و وضع این است پس جای شکایتی نباید باشد و به قول معروف باید همه چیزمان به همه چیزمان بیاید دیگر چون خودمان انتخاب کردیم.(آه ه ه ه) دردهای ملت ایران به نظرم از بعد از حمله مغول تا حالا تقریبا شبیه هم بوده که مهم ترینش دورویی و دروغ و رو راست نبودن است چه با خدا، چه با مردم و چه حتی با خود. ضمن توجه به نظر شما ولی من به شخصه دیگر هیچ امیدی به بهبود ندارم. گسترش آگاهی هم تو مملکتی که متوسط مطالعه اش 29 دقیقه است و تیراژ 50 روزنامه یومیه اش هنوز به 2 میلیون نرسیده دست کم چند قرن طول می کشه. خوشا به احوال شما که آن سوی آب و در یک گله جا که توش قانون وجود داره و نظم و صداقت حاکمه زندگی می کنین.

حجازی

سلام مدتیه که با اتوبوس می رم سر کار . دیروز بارونی بود . موقع سوار شدن بر پله برقی دیدم پله برقی ، کار نمی کنه . وقتی به ایستگاه رسیدم ، ماشین هنوز نیامده بود . خواستم روی نیمکت ایستگاه بشینم نیمکت خیس بود . نگاه کردم طلق های اطرافش شکسته بود . اتوبوس که اومد درش خوب بسته نمی شد تا مقصد لرزیدم . ...

شادمهر

جانا سخن از زبان ما مي گويي!

صبح مرخصی ساعتی می گیرم که چکم را اول صبح از بانک نقد کنم که بزنم به بدبختی هام اول میگن سیستم قطعه . یک ربع میشینی میگه 6 میلیون (60 میلیون نه ها 6 تا!)پول نقد ندارم. می رم دانشگاه مدرکم رو بگیرم میگه خانم فلانی رفتن مرخصی . دو هفته بعد می رم میگه بشین منتظر تو راهرو سیستم (شبکه داخلی دانشگاه!) قطعه! خلاصه نامه ام حاضر میشه. میگه برو بایگانی شماره کن. میرم بیرون تا ته راهرو سه بار میپرسم بایگانی کجاست هر کدوم اخموتر از اون یکی "سه تا جواب متفاوت" میدن! رو در یکی از اتاقها هم زده لطفا سوال نپرسین. می ترسم از اون سوال کنم. دوباره از همون خانم اولیه می پرسم. میگه طبقه بالا باید بری. خدایا تمام این سه نفر آقا و خانم اخموی بداخلاق قبلی یعنی نمی دونستن؟ یا حوصله نداشتن جواب بدن. یادش بخیر دکتر شفیعا آن زمانها که جوان بودیم و دانشجو به ما می گفت شما دانشجوها اگر نباشید آیا دانشگاه به دردی می خورد. کارمندها و اساتید همه بی مصرف میشوند. حالا مشابه این حرف را در مورد کارمندانی تصور کنید که استخدامشان برای راه انداختن کار ارباب رجوع بوده ولی چه برخوردهای زشتی با مردم می کنند.