150- ای برادر تو همه اندیشه‌ای

ما مردمی هستیم که لازم باشه ...

 

پول بالای فضله زنبور می‌دیم

پول بالای کله گوسفند می‌دیم

پول بالای چشم بره می‌دیم

پول بالای گوش فیل می‌دیم

پول بالای پهن گاو می‌دیم

پول بالای گوشت گوساله می‌دیم

پول بالای پای جوجه می‌دیم

پول بالای جگر بوقلمون می‌دیم

پول بالای سنگدون خروس می‌دیم

پول بالای تخم مرغ می‌دیم

پول بالای روده قوچ می‌دیم

پول بالای پوست کرگدن می‌دیم

پول بالای زهر مار می‌دیم

پول بالای پشم بز می‌دیم

...

اما پول بالای اندیشه مردم نمی‌دیم!

کاش فقط پول نمی‌دادیم که اگر اندیشه‌ای پیدا بشه ... بعد می‌گن چرا این کشور پیشرفت نمی‌کنه؟ برای این که اندیشه آدمی، به اندازه فضله و کله و چشم و گوش و پهن و گوشت و پا و دل و سنگدون و تخم و روده و پوست و زهر و پشم این جک و جونورها هم اهمیت نداره.

دروغ می‌گم بگو دروغ می‌گی!

(ته دلت نگاه کن ببین وقتی یک آدم باهوش* می‌بینی، چقدر حرصت در می‌یاد که مغزی توی کله‌ش هست و چقدر سعی می‌کنی خرابش کنی. گرفتی؟ )

 

* باهوش با زرنگ فرق می‌کنه. من این آدم‌های زرنگ -به معنای ایرانی کلمه رو- رو در ردیف اون جک و جونورها هم قرار نمی‌دم! فاتحه به هرچی آدم زرنگه. (به معنای رایج ایرانیش: دغل، دورو، مال مردم خور، ریاکار، کسی که همیشه و همه‌جا دنبال منافع خودشه، کسی که برای این که «موفق» و «امروزی» باشی، باید مثل او باشی. «زرنگ» باشی! مرده‌شور اینجور زرنگی رو ببره و خدا رو شکر که در این زمینه آی‌کیوی من منفیه.)

 

نوشتههای مرتبط:

اهمیت دانش 16-5-82

آدم‌بزرگ‌ها 12-9-83

 

پارسال همین روزها:

این کودک ۱۶-2-83

ای باد شرطه برخیز 22-2-83

 

/ 9 نظر / 21 بازدید
خورشيد خانومي

متاسفم اين فزهنگ هميشه بوده و وافعا تعداد کمی از آدما که شايستگيشو داشتن موفق شدن ....

سينرژي

سلام٬ من نفهمیدم درد دل کردی يا از خودت تعريف کردی؟

ديگه چه خبر ؟

سلام . واضح و مبرهن است که مغز گوسفند خوشمزه تر و گران تر از مغز انسان است به همين دليل ما مغزها را فراری می دهيم و گوسفند وارد می کنيم تا چشم حسود بترکه !

افرا خانوم

همینه که میگید ادمایی که مخشون کار میکنه یا یه خلافکار حرفه ای میشن یا دانشمند. به قول شما یا زرنگ یا باهوش و همیشه ی همیشه زرنگترا پول بیشتری داشتن و دارن ... ما هم از زرنگیمونه که پول به باهوشا نمیدیم دیگه

افرا خانوم

اينم پيغام! اينم از زرنگيم بود که زود حرفتونو گوش کردم!! ;) موفق باشيد.

azhdari

بازهم سلام ودرود* برتو دوست عزيزم* من اين بازگشت جام جم را *به همه هموطنان تبريک ميکويم*گوياهزاران سال پيش هم اجدادما داشته اند* درهرصورت باورکنيد *اين وبلاگ نويسی شما گرچه برای بعضی ها گران تمام شده *ولی بنده وخانواده ام را ازغربت نجات داده* ما اکنون با قلبها ومغزهای هموطنان عزيزمان در ارتباطيم* موفق باشيد *بيژن از آلمان

mylifestyle

یک جمله چند روزه دایم تو زهنم تکرار میشه: راه ميان بر در اين ديار غريب است. منظورم فقط راه ميان بر نيست. درست انديشيدن و درست عمل کردن کالای کميابي تو اين دنيای ما شده. خوشحالم که دوستان خوبی دارم که اجازه نميدن مغزهاشون بوی عادت بگيره!

گروه مهندسان صنايع آلدپ

سلام دوست عزيز گروه مهندسان صنايع آلدپ افتخار دارد كادر مهندسي مجرب و كار آزموده خود را از بين فارغ التحصيلان ممتاز دانشگاه ها انتخاب نموده وبا اكتفا به اين نيروي عظيم و در پياده سازي استاندارد ها و علوم جديد مهندسي و مديريت نقش مهمي را در خدمت رساني به صنعت كشور ايفا مي نمايد. با توجه به اينكه از وبلاگ شما بازديدي بعمل آورديم تصميم گرفتيم به شما لينك بدهيم تا با هم تبادل اطلاعات و نظر داشته باشيم (البته با اجازه شما ) خوشحال مي شويم كه شما هم به ما لينك بدهيد تا با دوستان شما هم آشنايي پيدا كنيم .التماس دعا .موفق باشيد

فاطمه

اينجا ايران است....صدای ....ببيخشدی...فکر کردن بايد ياد اوری کنم....که دو زار هم کسی برای فکرت ارزش قائل نسی....برو خدا رو شکر کن به جای ايران کشور بدتری دنيا نيوميدم...بازم شکر..