290- اینترنت 56کیلوبیت، برای نیازهای دانشگاهی هم کافی است

 

آقای وزیر، خواهش میکنم! من به عنوان یک ایرانی ساکن خارج از کشور، در مقابل خنده و استهزاء دیگران چه بگویم؟ میدانید اگر وزیر ICT بسیاری از کشورهای همسطح ایران بودید و چنین حرفی میزدید شاید مجبور به استعفا میشدید؟ شما ما ایرانیهای خارج از  کشور را جلو دوست و همکار شرمنده کردید! باور کنید سرشکستگی در غربت خیلی دردناک است. فکر میکنید ما دوست نداریم یک سخنرانی علمی زیبای مدیران کشورمان را با افتخار توی سر مخالفان ایران و ایرانی بکوبیم؟ با این صحبت شما چه کنیم؟ مردم داخل ایران مردم یک کشور عقبافتاده قحطیزده بدبخت نظیر میانمار نیستند. مردم یک قبیله افریقایی در زیمباوه که منتظر کمکهای اولیه نظیر نان و آب باشند نیستند که اینگونه آنان را تحقیر میکنید و سطح مطالباتشان را در حد یک اینترنت فکسنی 56 کیلوبیت محاسبه مینمایید.

 

کارشناسان به کنار. من نمیدانم در اینجا چگونه به یک کودک دانش‌آموز  7-8ساله‌اممیتوانم درباره حرف شما توضیح دهم. بگویم وزیر ICT کشور من نمیداند؟ این کودک 7-8ساله دانشآموز من است و اصلا درک نمیکند که اینترنت زیر 256 کیلوبیت یعنی چه؟ تا به حال Dial-up هم ندیده. برای خودش ایمیل و وبلاگ هم دارد. این حرف شما اگر در هر رسانهای خارج از کشور منتشر شود که اصلا هم بعید نیست، جز پوزخند خوانندگان چیزی به همراه ندارد و اتفاقا بهانه دست دشمنان می‌دهد که بگویند نگفتیم ایران یک کشور عقب‌افتاده‌ای بیش نیست؟

 

 آن C فلک‌زده در کلمه ICT یعنی ارتباطات! و لابد اینترنت یکی از ارکان ارتباطات نیست که شما چنین ضعیف و نحیف می‌خواهیدش.

 

از نظر بنده حقیر، در این عصر و برای این نسل، جمله شما را میتوان با جملات زیر در مقام تشبیه مقایسه کرد:

شما: اینترنت کیلوبیت56 برای همه چیز کافی است، بیشتر از آن میخواهید چکار؟

تشبیه- مسیر تهران مشهد را پیاده هم میشود طی کرد، چه نیازی به خودرو و قطار و هواپیما؟

تشبیه- با قطرهچکان هم میشود حمام کرد، دوش می‌خواهید چه کار؟

تشبیه- با نخ و سوزن میتوان لباس دوخت. دیگر چرخ خیاطی و ماشین‌های خودکار برای چه؟

تشبیه- آب آشامیدنی را سطل‌سطل هم می‌توان در خانه‌ها برد، لوله‌کشی برای چه؟ ...

 

 

بخشی از عوارض و عواقب سخنان شما در خارج از کشور به عرض میرسد:

- مطمئنی این شخص وزیر همان کشوری است که فناوری نانو و هستهای دارد؟

- شنیدی یک کشوری به اسم ایران هست که خط اینترنت مصوب وزیرشان 56کیلوبیت است؟

- ایران اسم آن قبیله افریقایی نیست که هنوز نمیدانند برق و کامپیوتر چیست؟

 

*

آقای وزیر، آن سخن شگفتانگیز شما بدجوری گزک به دست دشمنان ایران می‌دهد. باور کنید! نمی‌خواهم بگویم با اینترنت 56 کیلوبیت منزل یا محل کارتان امکانات روز دنیا نظیر Microsoft Surface را ببینید. لطفا با آن این دو صفحه کم‌حجم را  ببینید و ایران را با ژاپن و کره کافر، مالزی مسلمان و حتا ترکیه همسایه مقایسه کنید. 1 و 2

*

نتیجهگیری اینترنتی- داداش، اصلا اینترنت مرد بود یا زن؟

/ 18 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رویا

نمی دونم![خجالت] من چیزی که یادم مونده بود فقط همین هری پاترش بود[نیشخند][خجالت]

رویا

[زبان]لابد درستش همینیه که شما گفتید! برم درستش کنم[خجالت]

اميرعلي

سلام! برادر! شما كه خودت اهل ادبياتي!!! رجوع كن به همان شعر ايرج ميرزاك بر سر در كاروانسرايي.... تا اونجا كه ميگه با اين علما هنوز مردم از رونق ملك نا اميدند!!!

نفتون

سلام برادر علی عزیزم. 1- این صحبت وزیر ارتباطات دولت برای ما هم باعث شرمندگی بود. البته یه شرمندگی دیگه هم هست. جایی خوندم که 88 درصد کسانی که از ایران تو گوگل سرچ میکنن دنبال جنیفر لوپز و عذر میخوام یه درصد بالایی هم دنبال مطالب غیر اخلاقی میرن، خب این دلیلی برای دولت که هزینه این کارو اینقدر بالا ببره که فراگیریش کمتر بشه که البته شما بهتر میدونی اصلا کم نشده و نخواهد شد. 2- شرمندگی بعدی هم این که اینترنت پرسرعت و وایرلس به نظر من برای کشورهای پولدار و جمع و جور و با انعطاف فرهنگی بالا لازمه وگرنه تو این "خراب آباد شهر بی تپش" ما رو چه به این قرتی گری ها،‌همان بهتر که سر شب که میشه مثل مومنان واقعی بریم بخوابیم و صبح زود پاشیم جهاد کنیم برای تامین معیشتمون. 3 - آقا ما خیلی حال میکنیم با این نوشته های شما،‌ بیشتر از 90 درصد پست هاتونو خوندم،‌ و کلی استفاده کردم. 4 - خیلی مخلصیم

راه میانبر

نفتون جان. ممنونم زیاد از من تعریف نکن، جنبه اش رو ندارم.

حسین

یکی از مشکلات ما اینه که جامعه طسانه‌ای و اطلاعاتی کشورمون هم نسبت به این مسایل فنی بی‌اطلاع و بعضاَ بی‌سواد هستند. در مقابل چنین حرفی از بالاترین مقام اجرایی کشور در امر فناوری اطلاعات و ارتباطات که کسایی که با این مسایل آشنایی دارند می‌دونند که چه فاجعه‌ایه نه ججالی برپا شده نه گزارش فنی از تلویزیون پخش شد و نه ... اما کافیه که همین الان اعلام کنند که سهمیه بنزین قرارهاز امشب نصب بشه. اونوقت ببین که چه گزارشها و مطالب و کنفرانسهای خبری در این زمینه برپا میشه و همه صاحبنظر میشن. از ماست که بر ماست. اتفاقی هم نمی‌افته. جناب وزیر یه حرفی می‌زنند و انگار نه انگار. نه قراره که به کسی جواب بدن نه استعفایی پیش میاد و نه هیچ چیز دیگه. آقا اصلآَ که گفته که تو ایران امنیت شغلی وجود نداره! من واقعاَ نمی‌دونم که این آدم از کجا یهو اومد و وزیر این مملکت شد. البته می‌دونید که در دولت نهم هر چه شلخته‌تر و نا مرتب‌تر و چروکتر باشی مقامت بالاتره. کاش کسی بتونه سوابق این آقا رو به من بگه. خیلی دوست دارم سوابق اجرایی و علمی این بنده خدا رو بدونم.

محمد

واقعا من پس از شنیدن بعضی از حرفها از مسوولین دیگه بهشون نسبت به رفتارشون خرده نمی گیرم... به خودم میگم دیگه همینه که هست این تهشه [ناراحت] بیشتر از این آب تو هاون نباید کوبید.

محمد تقی

اصل کار نتیجه گیری‌تان بود. متاسفانه مدیریت آیتی در کشورمان دست کسانی است که سال‌هاست به صورت سنتی مدیرند و طبق معمول کشور ما اطلاعات زیادی از حوزه مدیریتشان ندارد. اما بدی کار این است که در عرصه کامپیوتر این عدم دانایی‌ها خیلی زود نمایان می‌شود. مثلا از مدیری که در یک همایش تخصصی به تجارت الکترونیک می‌گوید تجارت الکتریکی چه انتظاری دارید. واقعا هم باید برویم دنبال همان تجارت الکتریکی و فروش کلید و پریز و لامپ! به قول آقای ابطحی به جای اینکه عذرخواهی کنند که وضع اینترنت مملکت اینقدر خراب است تازه محدودش هم می‌کنند.

حسین

بالاخره یه چیزایی از سوابق این بنده خدا (جناب وزیر رو می‌گم) پیدا کردم. http://www.sokhangoo.net/index.php?option=com_content&task=view&id=165&Itemid=79