57- نوک دماغ

فرض کنید که دوربینی را به خودرویی در حال حرکت ببندید تا از جاده آسفالتی که شتابان از زیر چرخ‌هایش می‌گذرد فیلم‌برداری کند. از مشاهده آن فیلم چه دستگیرتان می‌شود؟

آیا می‌توانید پاسخ دهید که مسیر این جاده چگونه بود؟ از کجا به کجا رفت؟ مناظر اطرافش چه بودند؟ شکل جاده چه بود؟ ....

road

 

اکثر انسان‌ها دید جزءنگر دارند. شخص سال‌هاست که دارد روزمرگی می‌کند و یک روز از عمرش را به تعداد روزهای زندگیش تکرار می‌نماید .... طرف عمری گذرانده و هنوز نمی‌داند کیست؟ چه کاره است؟ بالاخره در این گذر روزها و لحظه‌ها چه غلطی کرده؟

 

دیده‌اید که بسیاری منتظرند چیزی وقت آنها را پر کند! یا در خیابان ول می‌گردند، یا جلوی تلویزیون شب را به روز می‌رسانند یا مسابقه‌ای ورزشی را از تلویزیون می‌بینند یا منتظرند مثلا در بزرگراه تصادف شود و یک جوری با دیدن مشکلات دیگران وقت بگذرانند یا .... کسی هست بداند چه می‌گویم؟ بالاخره باید یک جوری «فراموش» کرد. این است آن خطر بزرگ! فراموشی! غفلت! ترس از روبروشدن و خلوت‌کردن با خود! حتا ثانیه‌ای سکوت خطرناک است. باید آهنگی دلنگ‌دلنگ کند که من سکوت خود را نشنوم!

 

عمر بسیاری از ما به خواندن و دیدن اخبار روزمره می‌گذرد. نمی‌گویم از وقایع بی‌خبر باشیم. باید بتوانیم از بالا به آن نگاه کنیم.

در ریاضیات، با یک زوج داده x و y، هرگز نمی‌توان شکل منحنی را شناخت. باید یک مجموعه داده داشت، انتگرال گرفت!

 

مثال‌ها بسیارند. دیده‌اید که اکثر ما می‌گوییم: حالا امروز نرمش نمی‌کنم، از هفته بعد، از ماه بعد، از سال بعد ... امشب را مسواک نمی‌زنم .... می‌دانید که چه می‌گویم. به هرحال این شخص آنقدر وسعت نظر ندارد که سلامتی خود را به خاطر چند دقیقه به خطر نیندازد. چون نمی‌تواند آثار این تنبلی را ببیند. بیشتر از جلوی پایش را، جلوی نگاهش را، بیشتر از نوک دماغش را نمی‌بیند.

 

گیرم نوک دماغ مهم، ولی مسیرت را هم ببین! شاید بیفتی توی چاه! (و یک آدم نوک دماغ‌بین دیگر هم به دنبال تو بیفتد روی کله‌ی تو!)

/ 31 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد

انا جعلنا ما علی الارض زينه لها لنبوهم ايهم احسن عملاْ و انا لجاعلون ما عليها صعيداْ جرزا (کهف-۷و۸)

راه ميان‌بر

دوست عزيز الف-ر . لطفا يك نشاني، ايميلي، چيزي از خودتان بگذاريد كه بتوانم پاسخ مقتضي به شما بدهم! پيروز باشيد!

qazal

سلام . ... خوندم ... خوب بود ... و خيلی چيزاي ديگه . در ضمن اومدم بگم که : ای آقا ما اون قدرا هم بی معرفت نيستيم ! گاهی ميايم سر می زنيم ! و ديگر اين که از مطالبت خوشم می آد و ربطی به معرفت و اين حرفا نداره . اگه سر نمی زنم از بی پوليه !!! تا بعد ؛ مخلص ؛ غزل .

khers mehrban

سلام دوست خوبم اون ۵۰۰۰تا قورباغه هم جالب بود نه ! ما نمی ! درجامی زنيم !

reza shirazi

سلام .. به نظر من به تعداد آدمهای روی زمين واقعيت وجود داره .. اما فقط يک حقيقت وجود داره که اونم هيچ کسی نميبينه .. دقيقا مثل داستان فيل مولوی... خيلی خوبه که از بالا نگاه کنيم .. اگه بشه چی ميشه.. مثلا يک درخت رو در نظر بگيرين .. هر کسی از ديد خودش نگاهش ميکنه .. يک گياه شناس يک واقيعتی ازش درک ميکنه .. يک چوپان يک واقعيت و ...

دوست قديمي

سلام . راست ميگين . بعد همينها به ديگران ايراد ميگيرند !!!!!!!!!!!!!

صابري (ديدمهندسي)

سلام دوست عزيز، آدم از اين‌همه لطف شما شرمنده می‌شه و باخودش می‌گه اگر يک‌روز مطلب خوب نزنم جواب اين‌همه خواننده‌ی با محبت که حقيقتاٌ لطف زيادی دارند را چگونه بدهد؛ کار نمای ظاهری وبلاگ هم از خودم است. موفق باشيد.

پرستو

تمام اينها صحيح ....جالب اينجاست که عده ای که قليل هم نيستند ٫ تا زير گردنشان را بيشتر نمی بينند ٫ آنوقت با ژستی متفکرانه و يک ابروی بالا گرفته ميگويند که : افسوس که شما کمی بالاتر از قدتان را نمی بينيد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ... اين ديگه تحمل کردنی نيست ....روزگار بر وفق مراد.

بچه زاگرس

با درود دوست من! درين چند روزه چنان کار در زندگي بر سرم ريخته بود که حتي نتوانستم به دوستان نيکي چون شما سر بزنم؛ ازين روي مرا ببخشيد . اما به وبلاگ من پيوندي نيز داديد . و اين همان کاري بود که من مي خواستم در مورد وبلاگ شما انجام دهم و شما زودتر اينکار را کرديد. ازين روي هم سپاس از مهرت ! گرچه بپايان کار اين وبلاگ چند يادداشت بيشتر نمانده و آن کار که من مي خواستم را درين وبلاگ انجام داده ام اما بهر روي مهرورزي شما را بايد سپاس گفت. با آنچه که درين يادداشت هم نوشته بوديد بتمام موافقم . ما دو روديم که يک سخن بر زبان ميراند و يک قافيه مي خواند. تا بعد.../ راستي؛ يک پيوند تازه هم در وبلاگ خود قرار داده ام بنام « حوا و آدم». آنرا هم ببين!

نارسیس

من هر چی سعی می کنم نمی تونم نوک دماغمو ببينم. حالا اين نشونه خوبيه يا....؛)