468- سخنِ همیشه نو

در فیلم ماتریکس (1999، برادران واچووسکی)، نکات نغز فراوان بود. اما یکی از فرازهای زیبای این فیلم، جایی است که سایفر (با بازی جو پنتالیانو) خطاب به اسمیث می‌گوید:

 You know, I know this steak doesn't exist. I know that when I put it in my mouth, the Matrix is telling my brain that it is juicy and delicious. After nine years, you know what I realize? Ignorance is bless

راستش من می‌دونم این استیک که می‌خورم اصلا وجود نداره. می‌‌دونم وقتی این رو تو دهنم می‌ذارم، این ماتریکس هستش که به مغزم می‌گه استیک آبدار و خوشمزه است. بعد 9 سال می‌دونی به چی رسیدم؟ نادانی، نعمته!

/ 8 نظر / 3 بازدید
میثم

به قول حضرت شاعر: بدبخت آنکه گرفتار عقل شد! خوشبخت آنکه کره خر آمد الاغ رفت!

یک لیلی

با سلام و ادب اتفاقا چند روز پیش این فیلم را برای بار دوم بعد از چند سال دیدم. بعضی جمله ها با اینکه ثابتند ولی با مرور زمان تلنگرهای متفاوتی به ما می زنند. نکته جالب دیگر این که در فرهنگ های مختلف مضامین و مفاهیم بشری یکسانی هستند که با زبانها و عبارتهای مختلف تعبیر می شوند. گاهی پیش می آید کتابی می خوانید و به جمله ای می رسید که می دانستید؛ حتی فکر می کردید خود تان این مفهوم را کشف و عبارت پردازی کرده اید و حالا کس دیگری اندیشه شما را نوشته و پیش رویتان قرار داده ! جالب است !

رحیمیان

گاهی واقعا مصداق داره! هر که او بیدارتر پر دردتر هر که او آگاه تر رخ زردتر

لادن

سلام علی جان سال نو با تاخیر مبارک حقیقتا نادانی و جهل یک نعمته . هر چی بیشتر بدونی و بفهمی این دنیا واست تنگ تر میشه

حسین

سلام علی عزیز خیلی ارادت. مدتها بود که اینجا نیومده بودم . دلم تنگ شده بود. منم یاد یه جمله از مهران مدیری افتادم که تو فیلم دایره زنگی میگفت: زن خنگ هم نعمتیه! میخوام نتیجه بگیرم که اگه برا ما زن خنگ نعمتیه برا اونا هم مرد خنگ نعمتیه . پس خنگ باشید تا نعمتی برای دیگران باشیم...

فاطمه

عجببببببببببببببببببببب!

امیرعلی

داشتم سرج می کردم تا صورت صحیح شعر کره خر ... را پیدا کنم. دیدم میثم کامنت گذاشته همون رو.... البته نعمت دانستن نادانی نوعی کفران نعمت است، نه؟

عرفان

هرکه را اسرار حق آموختند / قفل کردند و دهانش دوختند من اولین بارمه که به سایت شما سرزدم خیلی خوشم اومده مرسی واقعا