175- بیا جانم

من بارها از دوستان صاحب‌نظر شنیده‌ام که استادان بزرگی مانند شجریان، به‌شدت مواظب کیفیت حنجره خود هستند، تا جایی که بسیاری از غذاها را بر خود حرام می‌کنند که حنجره سالم بماند. مثلا یکی از دوستان می‌گفت استاد سال‌هاست چایی داغ نخورده. گمان دارم همین طور باشد. منطقی است. برای کسی که می‌خواهد همیشه استاد اول آواز باقی بماند، چای داغ خوردن حرام است، گو این که بر مردم دیگر حرجی نباشد.

 

حال ببین کسی که می‌خواهد در عرصه خودسازی و انسانیت در سطح اول بماند، چه پرهیزها که لازم ندارد. یکدفعه می‌بینی شخص به جایی میرسد که حتا نماز شبش ترک نمی‌شود، کوچکترین مکروهی را انجام نمی‌دهد ... چون در سطحی که او زندگی می‌کند، ذره ای انحراف هم جبران‌ناپذیر است. شاگردتنبل‌ها از صفر تا 14-15 برایشان کافی است. شاگردزرنگ‌ها بر سر صدم و هزارم با هم رقابت می‌کنند. همیشه در سطح حرفه‌ای، فاصله‌ها تنگ و رقابت‌ها فشرده است.

 

رقابت در میدانی که شاگرد زرنگ‌هایش بهترین آفریدگان خدا هستند و معلمش خداست و جریمه‌اش دوری از خدا و پاداشش خود خدا، گمان دارم بسیار سخت و دشوار و شیرین و شگفت باشد. حیف که موقع ثبت‌نام، یا حضور نداریم یا سرمایه. این ماه رمضان هم که درها باز است، این دل‌های سیاهمان همچنان قفل‌زده و بسته و شرمنده و شکسته.

 

هی می‌گوید بیا جانم. تو فقط بیا. یک گام از تو. هزار گام از من. مثل معلمی که هی کلاس تقویتی می‌گذارد، هی تخفیف می‌دهد، هی نمونه سوال میدهد، خودش را به آب و آتش می‌زند که شاگردش هرجور شده قبول شود، چرا که معلم است، الذی علم بالقلم است، یک ماه همه‌جوره کمکت می‌کند، می‌گوید عزیزکم همین یک ماه را بیا، من دنبال بهانه می‌گردم که قبولت کنم، نتوانستی یک شبش را اختصاص به من بده، یک ساعتش را، تو بیا، اگر به در بسته خوردی ... اگر تنهایت گذاشتم ... اگر رهایت کردم ... اگر بدانی چقدر دوست دارم که پیش من باشی، اگر می‌دانستی که چقدر دوستت دارم، آه اگر می‌دانستی ... تو فقط بیا. نفست را من می‌دهم، خوراکت را، حول و قوه ات را، انرژی گام‌هایت را، تپش قلبت را، فقط اراده کن و بیا!

 

 

 

/ 5 نظر / 5 بازدید
mohammad ali

سلام، علی جان از متنی که نوشتی ممنون. اين روزها اين روزمرگی بد داره زيباييهای زندگی رو ازمون می گيره، چيزهايی رو از دست می ديم که که جبرانش نميشه کرد. تذکرت به جا بود. يادم اومد که ۱۳ روز از ماه رمضان گذشته!

فرزام

فکر می کنم انسان را يک چيز بيش از هر چيز شايسته است: انسانيت... ! گاه انسان بودن ساده تر از آن چيزی است که می پنداريم و گاه با سادگی، خود را گرفتار پيچيدگيهايی می کنيم که نهايتش در بهترین حالت يک چيز است: انسان بودن اما يک انسان تنها بودن... زمانی انسانيت با ارزش است که در جمع همه انسانها انسان باشيم!! (چقدر اینسان اینسان شد ببم جان...!!)

ح. شادمهر

ياد اين شعر از ابوسعيد ابوالخير افتادکه می فرمايد: باز آي هرآنچه هستی بازآی--- گر کافر و گبر و بت پرستی بازآی --- ----اين درگه ما درگه نوميدی نيست---- صد بار اگر توبه شکستی بازآی.--- التماس دعا

nahid

سلام من هم از متن شما ممنونم.نميد.نم چرا ماه رمضان امسال عطر و بوی هميشه را برای من نداره ولی از متن ممنون يه جورايی برای من لازم بود.

سينرژي

صد بار ببستم و شكستم توبه ... فرياد كند همی ز دستم توبه ... ديروز به توبه ای شكستم ساغر ... امروز به ساغری شكستم توبه