542- امکانات

به تناسب کارم، زیاد پیش می‌آید که ببینم شخصی تازه‌وارد در یک سازمان، کامپیوتر، کیبورد، ماوس، مانیتور، میز و صندلی، قفسه‌ی کتاب، فلش مموری، چاپگر ... تازه‌ای درخواست بکند.

با اطمینان بالا و چشم‌پوشی از برخی استثناها، می‌توانم بگویم افرادی که به محض ورود به سازمان شروع به ارائه‌ی درخواست‌های جدید می‌کنند و انگار این شغل را گرفته‌اند که صبح تا شب درخواست بدهند، افراد عمل‌گرا و اهل کاری نیستند.

یک نیروی خوب سازمان، دنبال بهانه‌ای برای کارکردن است. نه بهانه‌ای برای کارنکردن و ایرادگرفتن از میز و صندلی و مانیتور و جارختی و گلدان. این فرد همانی است که در زندگی شخصی‌اش هم برای مطالعه‌نکردن، ورزش‌نکردن، درست‌زیستن، شادبودن، کمک‌کردن ... دنبال بهانه می‌گردد و آخرش هم به جای اصلاح روحیه و رفتار خود، دنبال جراح پلاستیک می‌گردد که باز هم ظاهرش را درست کند.

*

در سوی دیگر، مدیرانی هم هستند که به جای توجه به مسائل انسانی یک سازمان، فکر می‌کنند با خرید تجهیزات و عوض‌کردن در و پنجره و تابلو، کارشان درست می‌شود. آنها هم درک چندانی از بهبود سازمان ندارند. به عنوان نمونه، مدیری را در نظر بگیرید که حاضر است n واحد پولی صرف خرید کمد و میز و صندلی بکند، ولی یک سوم آن را صرف توجه به نیروی انسانی و مسائل انگیزشی و آموزشی و اضافه‌کاری و بیمه و ... دیگر مسائل مبتلابه کارکنان خویش نکند.

/ 6 نظر / 7 بازدید
سینرژی

واقعا لذت بردم نقد کوتاه و واقع بینانه و بی غرض در زمینه مدیریت منابع انسانی خیلی به دلم نشست

شادمهر

و تاسف بار تر اين است كه همين كارها يعني توجه به تعويض و زياد كردن ميز و صندلي يا دكور و پارتيشن و كانكس و تعويض مانيتورها به فلت و.... ميشود ملاك سنجش ميزان موفقيت مدير! ممكن است كلي روي روحيه پرسنل، نظام اطلاعاتي واحد و... كار كرده باشي ولي چون ميز و صندلي اضافه و تعويض نكردي، پس هيچ كاري نكردي!

ناصر

ضرب المثل مرتبط دیگه اینه که "عقلشون به چشم شونه" به صورت مشابه حاضرند میلیاردها تومان هزینه سخت افزار بکنند ولی برای هزینه نرم افزار جانشان در میاید. البته که نرم افزار مساله مفت بودن هم دارد (مرتبط با مرقومه دیگرتان در آن فضای دیگر) به هر حال هر چه به چشم ظاهر آید مهمتر است، گور بابای روحیه پرسنل

حجازی

یاد بخشی از ایران خورو افتادم که هر مدیر جدیدی که می آمد اوج مدیریتش این بود که میز و صندلی دفتر مدیر وکارمندان را به ضایعات بفرستد و میز و صندلی و ملزومات حدید سفارش دهد

علیرضا

اکبر جان آی گل گفتی. یه نظر من مشکل در عالی ترین سطوح مدیریت کشور ما است که اینچنین مدیرانی را نه تنها از گردونه خارج نمی کنند بلکه هر روز ارتقا می دهند. یکی دیگر از مظاهر این گونه مدیران خدوم(!) سریعا تز دادن برای پوشیدن لباس فرم و تغییر ساعات کاری و جابجایی فیزیکی واحدهای سازمان در بین طبقات است. آاااااااااااااااه که هر جا می رویم تقریبا همین آش و همین کاسه است.