405- ویژگی‌های خداباوران

به‌راستی که مومنان رستگار شدند

همانان که در نمازشان فروتن‌اند

و آنان که از بیهوده، رویگردان‌اند

و آنان که زکات می‌پردازند

و کسانی که پاکدامن‌اند ...

و آنان که امانت‌ها و پیمان‌های خود را رعایت می‌کنند

و آنان که بر نمازهایشان مواظبت می‌کنند

آنانند که وارثان‌اند

 

این چند آیه‌ی نخستین سوره‌ی مومنون، همیشه برای من هراس‌آور و شوق‌انگیز بوده است. هروقت آنها را مرور می‌کنم برایم تازه‌اند. جالب است که از این شش ویژگی، یکی رویگردانی از لغو و بیهودگی است و یکی رعایت امانت و عهد و پیمان. دو ویژگی مربوط به رابطه‌ی انسان و خداوند است: نماز.  یک ویژگی پاکدامنی است و دیگری کمک به دیگران.

شاید بشود به نوعی این ویژگی را در سه مساله‌ی مهم خلاصه کرد: توجه به خدا، توجه به بندگان خدا و احساس مسئولیت در قبال خود و دیگران.

 

*ترجمه از قرآن استاد محمدمهدی فولاوند است

/ 8 نظر / 5 بازدید
مهتا

دلم گرفت. نمازامو گاهی که خونه نیستم یا سرم شلوغه جا میذارم. خییییللللیییییییییی دلم گرفت:‌( اینجوری خودمو توجیه میکنم که خدا میدونه چقد دوسش دارم و همیشه اونو ناظر اعمالم میدونم.اما.... ته دلم میدونم نمازمو باید بخونم.دعا کنین همیشه و با لذت نمازامو بخونم.

علی

... جسارتاً و برای ساده تر شدن قضیه: این ۳ مساله را در یک پرسش از خود قبل از انجام هر عمل، که آیا این عمل دل خدا را میشکند ؟ دل کسی‌ را میشکند ؟ دل مرا میشکند ؟ ( ببخش علی‌ آقا جسارت این حقیر را) [خجالت]

سینرژی

سلام شرح این مطالب در خطبه همام به زیبایی بیان شده است: ... اما پرهيزگاران در دنيا دارای اين صفات برجسته‌اند: گفتارشان راست، پوشش آنان ميانه‌روی [ساده] و راه رفتنشان تواضع و فروتنی است. چشمان خويش را از آنچه خداوند بر آنها تحريم نموده پوشيده‌اند و گوشهای خود را وقف شنيدن علم و دانش سودمند ساخته‌اند. در بلا و آسايش حالشان يکسان است [تحولات آنها را دگرگون نميسازد] و اگر نبود اجل و سرآمد معينٌی که خداوند برای آنها مقرر داشت، روحهای آنان حتی يک چشم بر هم زدن از شوق پاداش و از ترس کيفر در جسمشان قرار نمی‌گرفت...

امیرعلی

من که راحتم! می دانم که با من نیستند! ته خط ما همان حکایت جون (غلام سیاه پوست اباعبدالله) باشد، کلی غنیمت است. خطبه متقین هم در سطح فهم ما نیست! من همانم که به قول دکتر شریعتی وسط خطبه ناب علی بلند شد و پرسید: اگر کسی در زمینی از جنس مس گیر کرده باشد و وقت غروب باشد و ...! ... در کوی نیکنامان ما را گذر ندادند ..... یا علی مدد!

عبداله

فقط پیام گذاشتم که اظهار وجود کرده باشم

UB

بین "رویگردانی از لغو و بیهودگی" و "رعایت امانت" رابطه خیلی نزدیک است چون در واقع عمر و زمان ما امانت خدا است که نباید با هدر دادن آن در این امانت خیانت کرد.

از سرزمینهای دور

چه تلنگر خوبی...ممنون