100- به دنبال دستشويی ...!

نگاه كل‌نگر به ما مي‌آموزد كه هرچيز به جاي خويش نيكو و لازم است. اگر يك بار دچار اضطرار (!) شده باشيد و دستشويي هم دور و برتان نباشد، نه مي‌توان از عشق و محبت گفت، نه از صداقت و معرفت، نه از زيبايي، نه از فلسفه و انديشه، نه از گذشته و آينده! چنان ذهن قفل مي‌كند كه شخص مشكل‌دار همه چيز را به شكل يك دستشويي مي‌بيند براي راحت‌شدن! و چه بسيار افراد كه شايد تنها حس دلپذيري كه تا كنون تجربه كرده‌اند و آخيش قرص و محكمي كه گفته‌اند، بعد از رفع حاجت باشد! دقت كنيد! مثال ملموس مي‌زنم كه دقت كنيد!  به قول مولانا:<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

اي برادر قصه چون پيمانه‌اي است

معني اندر وي بسان دانه‌اي است

دانه معني بگيرد مرد عقل

ننگرد پيمانه را چون گشت نقل

 

فرق نمي‌كند كه باشيد،‌ چه كاره باشيد، فيلسوف باشيد يا نادان، پولدار يا فقير. تمام وجود شما، تمام سيستم و كليت شما سراپا متوجه اين مي‌شود كه مثانه –كه يكي از اعضاي بدن شماست- خالي شود. چرا؟ چون اين براي كليت شما لازم است! اين باعث حفظ سلامت و تماميت است.

 

يك باكتري را در نظر بگيريد كه در روده بدن انسان زندگي مي‌كند. از منظر او -اين روده مال هركي كه مي‌خواهد باشد- انسان چيزي روده نيست و روده هم چيزي جز جايگاه مدفوع!

 

طرز تفكر برخي انسان‌هاي جزءنگر كمابيش به همين شكل است. مثلا شخص مي‌پرسد چرا در زمين كوير هست؟ چرا زلزله مي‌آيد؟ چرا بعضي موجودات زهر دارند؟ چرا همه‌چيز به ميل من نيست؟ چرا فلان بخش زندگي من بايد قرين رنج و غم باشد؟ بنده خدا! تو كليت آفرينش و هستي را كه نمي‌بيني! نمي‌داني كه اين‌ها لازمه آفرينش است، وگرنه اصلا نمي‌بود!

 

بعضي از وبلاگ‌هاي نقد كتاب‌هاي مذهبي و نيز نقد كتاب‌هاي فلسفي و شبيه آن را كه ديده‌ام، همين طوري جزءنگر هستند. مثلا طرف به يك جمله در يك سوره گير مي‌دهد و آن را عموميت مي‌دهد. يا به يك جمله از يك كتاب فلسفي گير مي‌دهد. من نمي‌خواهم دفاع كنم. مي‌خواهم بر اين سبك خرده‌گيري، خرده بگيرم! نمي‌توان گل را به صرف داشتن خار مذمت كرد. خار، جزء لاينفك آن گل است. اينكه تو در كليت گل، فقط آن خار را مي‌تواني ببيني مشكل توست باباجان!

 

شما نمي‌توانيد بدن انسان را صرف اينكه مدفوع توليد مي‌كند شماتت كنيد. چرا كه به عنوان مثال، لازمه كار سيستم بدن اين است كه مواد زائد را بدين شكل بيرون كند. اگر چنين نباشد و روده‌اي نباشد دچار عفونت حاد شده، غزل خداحافظي را خواهيد خواند! حتي سيستم‌هاي مصنوعي مثل يك خودرو كه در مقايسه با شاهكاري چون بدن انسان، سوسك هم نيستند، خروجي دارند!

 

بماند. مي‌دانيد كه چه مي‌گويم؟ جزءنگري بسيار خوب است و جزء اركان بينش علمي امروز. ولي جايگاه خودش را بايد حفظ كند.

/ 19 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مشکسار(ISO 9001:2000)

سلام.جانا سخن از زبان ما می گوئی!!! شده توی يک جلسه رسمی با حضور مديران عالی رتبه آنچنانی و... اين اتفاق ناگوار براتون بيافته؟ اونوقته که به اين مشکل جزئی بد و بيراه می گوئيد و به خودتون لعنت می فرستيد که ای کاش از دو روز قبل آب نمی خورديد...اما از شوخی که بگذریم چقدر قشنگ و خواندنی کل نگری را توصيف مي کنيد...موفق باشيد.

خاک خسته

سلام.امروز دقيقا دو ماه از آغاز درمان من با هوميو ژاتی می گذره.ولی هنوز به نتيجه ای نرسيدم.سووالی که همه اين روزها از من می کنند اينه که واقعا هوميوژاتی اثر داره و سرکاری نيست.من سعی می کنم با اين که خودم هم دارم قاطی می کنم اون ها رو توجيه کنم.اما ايم سووال واسه خودم هم هست.آيا سايتی وجود داره که در مورد کيس های درمان شده با هوميو پاتی نوشته باشه؟ لطفا راهنماييم کنيد تا کنی اميدوار شوم.

nirvana

الهی به بهشت و حور چه نازم ...مرا نظری ده که از هر نظری بهشتی سازم ./شاد و سرفراز باشی در پناه مهر يزدان/

shere hasti

بد نگوييم به مهتاب اگر تب داريم ...پيروز و پایدار باشيد

خودم

خاك خسته گرامي، سلام دوست من. هوميوپاتي واقعا موثر است. متاسفانه اكثر منابعي كه مي‌توان معرفي كرد انگليسي هستند. بيماران استادان من هم بسيارند و خيلي از آنها خوب شده‌اند. خيلي از اين بيماران را از نزديك مي‌شناسم. مثلا خودم و خانواده‌ام! به اين وبلاگ مي‌توانيد مراجعه كنيد http://homeocases.persianblog.ir/ به اين نشاني هم نگاهي بيندازيد http://www.scientifichom.com/newsletter/2004/6/Jun2004.htm ضمنا اگر مي‌شود با ايميل من تماس بگيريد و هوميوپات خود را معرفي كنيد. هر كسي نمي‌تواند به نام هوميوپات، درمان كند. نكته آخر اين كه درمان بيماري‌هاي مزمن طولاني است. هوميوپاتي مسكن نيست كه تا خورديد اثر كند. بلكه به شكل دائمي و آهسته و پيوسته بيماري مزمن را خوب مي‌كند. دو ماه زمان زيادي براي درمان مزمن نيست ولي اگر هم هيچگونه بهبودي نداشته‌ايد به من اطلاع دهيد تا چند هوميوپات حاذق به شما معرفي كنم. شاد و تندرست باشيد.

شقایق

علیک سلام! من رو به خاطر تاخیرم ببخشین...دلم برای شما و مطالب عالیتون تنگ شده بود....خوش باشین

طناز

اولآ قالب نو مبارک من نديده بودم :) بعدش به قول معروف گشنگی نکشيدی تا عاشقی از يادت بره .تنگت نگرفته تا هر دوتاش يادت بره :)

صادق

سلام مهندس جان، علی آقا. خيلی ممنون از بابت تشريف فرمايی شما به جشن خودروبلاگ....از آنجا که ديد کل نگر و جزنگر هر دو در زندگی يک فرد لازم است، بنظرم اولين کاری که بايد برای خوانندگانتان انجام دهيد اينست که توضيح دهيد کی بايد از اين و چه وقتی از آن بايد استفاده کنند؟ و يا به عبارت ديگر جايگاه هر کدام در زندگی بطور شفاف مشخص شود....

صدري زاده - از رودكي تا شهريار

سلام . جالب بود . البته ارتباط دادن اين و ديد کل نگر از تخصص های شما است . در ضمن قرار است کم کم سلسله مطالب » عجيب است اما باور کنيد » را جمع بندی کنم . نتيجه به اين ختم می شود که مديريت جزيره ای ديد کل نگر ندارد . . .

Hamidiyan

سلام، خسته نباشيد وبلاگ خوبی دارین .به ما هم سر بزنید