614- زلزله

ساعت 4 صبح امروز، زلزله‌ی خفیفی در شیراز آمد و ما را از خواب پراند. با توجه به این که معمولا ما خاطرات خوبی از زلزله نداریم، بد نیست به دو خاطره‌ی بانمک اشاره کنم:

1- چندسال پیش در جنوب ایران چنان زلزله‌ی شدیدی آمد که دبی را هم –که اصلا زلزله‌خیز نیست- تکان مختصری داد. کارمندان دفاتر گران‌قیمت و آسمان‌خراش‌های بزرگراه شیخ زاید همگی از برج‌ها به پیاده‌روها هجوم آورده بودند و حسابی ترسیده بودند. این وسط، می‌توان گفت ایرانی‌ها از همه خونسردتر بودند و حتا برخی متوجه زلزله هم نشده بودند. دیدن انبوه اروپایی‌ها و عرب‌ها و هندی‌ها و فیلیپیینی‌های اتوکشیده و کت و شلواری سراسیمه در آن گرمای پیاده‌رو واقعا خنده‌دار بود. یادم هست با دوستان می‌گفتیم ما ایرانی‌ها آنقدر جنگ و بمب و موشک و بلایای طبیعی و تحریم و زلزله‌های اقتصادی و این که شب بخوابیم صبح بیدار شویم ببینیم قیمت فلان چیز nبرابر شده و ... را تجربه کرده‌ایم که پوست‌کلفت شده ایم و با هر زمین‌لرزه مختصری هول نمی‌شویم.

2- زمستان 1390 هم، یک روز عصر که از خواب بعدازظهر بیدار شده بودم، دیدم برادرم از ایران پیامک زده که «ما خوبیم، نگران نباشید.» با خواب‌آلودگی به خودم گفتم که «باید هم خوب باشید دیگر. منظورش چه بود؟!»

ما چندان اهل دیدن اخبار تلویزیونی (داخلی و خارجی) هم نیستیم. سرانجام هنگام وب‌گردی در اینترنت، ناگهان فهمیدم در زادگاهم زلزله‌ی سختی آمده! آن وقت بود که جا خوردم و تازه متوجه منظور آن پیامک شدم.

*

در چنین مواقعی، آدم دوباره به یاد رسانه‌ی ملی و دیگر نهادهای مسوول می‌افتد که چقدر در آموزش روش‌های پیشگیری، آمادگی و مقابله با زلزله کوتاهی می‌کنند. من نمی‌دانم چند برنامه در سال اختصاص به چنین مساله مهمی در کشور زلزله‌خیز ما دارد؟ به جای این همه برنامه‌ی آموزش آشپزی و طرز پخت تیرانوسوروس و پلاتی‌پوس، نمی‌توان کمی درباره‌ی زلزله صحبت کرد؟ نمی‌توان بودجه‌ای را که برای خرید حق پخش یکی دو مسابقه‌ی فوتبال یا فیلم و سریال خارجی هزینه می‌شود، صرف ساخت چند تبلیغ موثر کرد؟ نمی‌توان به شکلی منظم و در درازمدت، در پربیننده‌ترین ساعات، درباره‌ی چگونگی کمینه‌کردن صدمات ناشی از زلزله صحبت کرد؟ نمی‌توان آن‌طور که کرم حلزون و قورباغه را دیگر همه‌ی جامعه می‌شناسند، کاری کرد که راه‌های مقابله با زلزله را هم همگان به خوبی فرا بگیرند؟ من برنامه‌های ضدزلزله‌ی آموزش و پرورش را هم یکی دوبار دیده‌ام و آن هم بسیار جای اصلاح دارد. مقطعی‌بودن و به‌شوخی‌برگزارشدن این آموزش‌ها، کمترین عیبی است که به آنها وارد است ...

*

خود ما هم می‌توانیم منتظر کسی نمانیم و با کمی مطالعه و جستجو در اینترنت، این روش‌ها را بیاموزیم و دست‌کم برای خودمان، دست‌به‌کار شویم. این هم یک نشانی بسیار خوب: http://ehrsi.com

/ 1 نظر / 7 بازدید
مهتا

چقدر خبر جدید این سایت تاسفبار بود. بیچاره خونواده ی اون کارگر...چه حالی بهشون دست داده بود![ناراحت] ××× سایت جالبی بود.حق باشماست.باید از خودمون شروع کنیم.