420- به بهانه‌ی روز زن، روز مادر

آنچه این روزها در جامعههای مجازی و حقیقی خیلی رواج دارد یافتن نقاط ضعف جنس مخالف و ساختن داستان از آنهاست. مثلا این که مردها شلخته هستند و یک تخممرغ نمیتوانند بپزند و دهها چیز دیگر و یا این که زنها نمیتوانند رانندگی کنند و اهل چشم و همچشمی هستند و ... خوب این هنر خاصی نمیخواهد. من میتوانم بهراحتی فهرستی طولانی از معایب هریک از این دو جنس بنویسم و ملت را به جان یکدیگر بیندازم. اما با این کار میخواهیم به کجا برسیم؟ روزی نیست که از آقایان وخانمهای مختلف ایمیلی دریافت نکنم که بهنوعی آنیکیجنس را مورد تمسخر و انتقاد قرار نداده باشد.

 

من از آندسته انسانهای خوشبختی بودهام که سالها در کنار مادرم، خواهرانم و همسرم در بهشت زیستهام. در طول کار و فعالیت از دوران دانشگاه تا کنون از دوستان و همکاران زنم نکات فراوان و مفیدی آموختهام که ممنون همه‌ی آن آموخته‌هایم. از همینروی، آن چهره‌ی بهاصطلاح بد و جهنمساز زنان هیچگاه نصیبم نشده.

 

آنچه میخواهم به عنوان شخصی از «جنس مرد» بگویم این است که دنیای بدون «جنس زن»، مانند برهوت است. مثل صحرایی لمیزرع، بیگل و درختی و نغمهی پرندهای. دنیایی سیاه و سفید.  زن، تجسم صفاتی از پروردگار است که در مردها کمتر یافت میشود: خالق، لطیف، صبور، مصور، سلام، جمیل  ... زن است که فیض الهی را برای آفرینش میپذیرد و پذیرای دم الهی در کالبد خویش است. بزرگحرفی است که حضرت مصطفی (ص) بیهیچتعارفی از تمام این دنیا، سهچیز را انتخاب میکند: زن، عطر و نماز.

 

صدالبته دنیای ما مردها و زنها متفاوت و حتا متضاد و شاید گاه برای آن دیگری مضحک و غیرقابلفهم و اعصابخردکن باشد، اما مگر هرکه با من متفاوت بود ناقص، مضحک یا بیعقل است؟ مرد دنیایی دارد، زن دنیایی و پذیرش این دنیا برای هریک از دوجنس، میتواند بهشت را در همین زندگی روزانه‌مان تصویر کند. چه بهشت، جایگاه «سلام» است. جایگاه آرامش. و نپذیرفتن جنس مخالف با همه ویژگیهای منحصر به فردش و به عنوان یک واقعیت ضروری برای حیات، جهنم را در همین دنیا تصویر خواهد کرد.

 

دشمن بزرگ ما آدمیان، نه جنس مخالف ما، که «جهل و نادانی» ماست. امیدوار باشیم که روزی برسد که ما مردان و زنان با پذیرش آنچه هستیم و با احترام و عشق به جنس مقابل، دنیای زیباتری بسازیم.

/ 11 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ناصر

بالاخره نمیشه که یک پدیده همه چیزش خوب باشه این اینترنت هم عیب بزرگش که البته بیشتر به استفاده کردن ما برمیگرده عبارت است از ایمیل فورواردی به نظرم این مساله از ویروس هم بدتره جالبه که بعضی ها حتی تمام ایمیل رو نخونه برای همه ارسال میکنن

سوفی

فکر کنم کلا اگر خود خواهیا یکم کمتر بشه ، شناخت و اگاهی یکم بیشتر بعد همه چی خیلی بیشتر از یکم بهتر میشه!!!![مغرور] چی نَوشتم؟[خنثی]

رحیمیان

به امید روزی که بشر به سطحی از آگاهی دست پیدا کنه که جنسیت معیار ارزیابی نباشه

از سرزمینهای دور

پست جالبی بود...فکر قشنگی توش بود... شخصا امیدوارم به این نوع از دید برسم.

امیرعلی

جالب است که بعضی ها می خواهند نگاه ضد زنشان را بچسبانند به دین! موضوع رانده شدن از بهشت را گردن حئا می اندازند و ... ! می دانید که اینها مخالف نص صریح قرآن است. در یک کلام ضدیت با جنس مونث را از شاخصه های جاهلیت می دانم. فمینیسم را هم جاهلیت مدرن و افتادن از سوی دیگر بام می دانم. ... یا علی مدد!

رحیمیان

"بی عدالتی در هر جا بی عدالتی در همه جاست". مارتین لوتر کینگ جوهرهٔ فمینیسم آن است که حقوق، مزیت‌ها، مقام، و وظایف نباید از روی جنسیت تعیین شوند. آیا این جاهلیت است؟! تمام فمینیست‌ها به اصل موضوع تلاش برای احقاق حقوق زنان معتقد هستند، ولی در مورد علل این ستم‌دیدگی و روش‌های مبارزه با آن اختلاف وجود دارد. ممکن است با برخی استدلال ها و روش ها موافق نباشیم آیا باید همه را جاهلیت بدانیم؟! آیا درست است به یک نحله فکری که مطالعات و پژوهش های بسیاری در مورد آن انجام می شود، بدون مطالعه و بررسی عمیق بر چسب جاهلیت زد؟!

امیر طیبی

سلام برادر. لطفا یه سری به ایمیلت بزن یه پیام فوری برات گذاشتم. تشکر

میثم

آقا بابت فایلها ممنون. بسیار مفید بود. راستی من آپ کردم

حسین

عالی بود برادر. واقعاً که حرف ها و فکرهات فوق العاده و تحسین برانگیزن.

سلاله

سلام. واقعا" زیبا مینویسید و لذت میبرم از خوندن مطالبتون. به منم سر بزنین با اجازه لینکتون کردم یا حق