97- درون انسان، دنيايي است!...

گفته‌ام كه شناخت انسان (در هر بعدي) مقدمه شناخت عالم است و به قول بعضي بزرگان، اصولا واجب‌ترين و ضروري‌ترين علم، خودشناسي است. به جاي چشم‌انداختن به اين سو و آن سو، يك نگاه سطحي به جمال خودتان بياندازيد! به زير پوستتان. به رگ‌هايتان.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

تا كنون پيش آمده كه در  يكي از خيابان‌هاي شهر گير كنيد؟ از ترافيك به فغان درآييد؟ فكر كرده‌ايد كه چرا در بزرگراه‌ها و كوچه‌پس‌كوچه‌هاي بدن ما، ترافيك پيش نمي‌آيد؟ (البته اگر پيش بيايد منجر به مشكلاتي مثل فلج يا سكته مي‌شود!)

فكر كرده‌ايد تراكم سلول‌ها در رگ‌هاي بدن كمتر از يك خيابان بزرگ (مثلا در تهران) است؟ خير! اشتباه مي‌كنيد. در هر ميلي‌ليتر مكعب خون 4.8 ميليون گلبول قرمز (RBC) وجود دارد! شبكه فوق‌العاده حيرت‌آور حركت مواد در رگ‌ها و انتقال عجيب مواد از خون به سلول‌ها و برعكس و نيز تبادل اكسيژن در ريه و از آن عجيب‌تر، پمپاژ خون توسط قلب ... شبكه‌اي از حمل و نقل را در بدن هريك از ما ايجاد كرده كه بهترين خيابان‌كشي‌ها و بزرگراه‌هاي دنيا در برابر آن عددي نيستند! تازه شرايط بدن را در نظر بگيريد:‌ ايستادن، خوابيدن، فشار به نقاط مختلف در اثر خم‌شدن، دويدن، هيجانات، ترس، برش و زخم، انعقاد خون و ....

بشر چه مدت است كه الكتريسيته را مي‌شناسد و از آن استفاده عملي مي‌كند؟ حالا بگير صد و پنجاه سال! ولي قلب بشر از همان روز اول خلقت، با كمك امواج الكتريكي منقبض و منبسط مي‌شده است. بنابراين وجود ما يك نيروگاه عظيم توليد امواج الكتريكي دارد كه پس از قرن‌ها تبلور خارجي آن را در جهان مي‌بينيم.

براي همين است كه گروهي از محققان فيزيولوژيست (*)، چنان مفتون اين رشته مي‌شوند كه شايد هدف اصلي پيدايش علومي چون فيزيولوژي را –كه همانا تحقق سلامت افراد است- فراموش مي‌كنند و شيفته و مفتون كشف اسرار بدن مي‌شوند.

 

حتي در زمينه‌هايي مثل مهندسي صنايع، مباحثي وجود دارد كه اصولا از زيست‌شناسي نشات گرفته‌اند. مسائلي مانند ژنتيك الگوريتم كه امروزه در حل مسائل طرح‌ريزي واحدهاي صنعتي و چيدمان و استقرار تسهيلات به كار مي‌روند باز از آگاهي‌هايي تغذيه مي‌شوند كه از غور و تعمق در اسرار موجودات زنده ايجاد شده‌اند.

 

همه اين‌ها را گفتم، چون برخي دوستان گمان دارند كه وقتي من از بدن، با عباراتي مانند «كشور وجود» ياد مي‌كنم فكر نكنند مساله، خالي‌بندي است! تفكر سيستمي باور دارد كه در دل هر ذره‌اي، آفتابي است. همه چيز يك چيز است. سلول بدن من، بخشي از كليت من است و من، سلولي از كليت انسان‌ها هستم و انسان، .....

 

* فيزيولوژي سعي در توضيح عوامل فيزيكي و شيميايي دارد كه در ايجاد، تكامل و فعل و انفعالات موجود زنده نقش بازي مي‌كنند.

/ 26 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
يك دوست

روزها فکر من اين است و همه شب سخنم که چرا غافل از احوال دل خويشتنم...

ali

شلام/ مبارکه /قشنگ شده

ديونيسوس

دوست خوب اين پاسخ به پرسش شما درباب دروغ و حقیقت:‌ ابزار حقيقت مفاهیم هستند. مفاهیم که خود ناشی از برابر دانستن آنچه نابرابر است برای مثال هیچ برگی با هیچ برگ دیگر یکسان نيست و مفهوم "برگ" با كنار گذاشتن دلبخواهي اين تفاوتهاي فردي و با ازياد بردن وجوه مميزه شكل گرفته است . و تنها پشتوانه اين دروغ ناتواني انسان بر غير از اين بودن است. شاد باش و قوي!

محمد

سلام. بلاگ تان البته زيبا شده است ولی خواندن آن و تمايز دادن بين رنگ پس‌زمينه و رنگ متون سخت است. آقا راستی چه خبر از آن بانک اطلاعاتی؟ اين طرف خيلی منتظريم. :)

صادق

سلام علی جان، مهندس عزيز.....ممنون که به خودروبلاگ سر می زنی؛ هر چند نظر ندهی....البته من گه گاه مطالبی در وبلاگ مینویسم که بدرد شما مهندسان صنایع می خورد......در ضمن قالب جديد رو تبريک ميگم. قشنگه اما خواندنش به راحتی قالب قبلی نيست.....

ارنستو

اوی عمو...بلند شدی رفتی امارات چکار؟؟؟

maryam

خودمونيم مثل ما فيلسوفی منتها کشفت نکردن ... به منم سر بزن خوئشحال ميشم

Hamidiyan

سلام، خسته نباشيد وبلاگ خوبی دارین .به ما هم سر بزنید