182- ناصرجان، چه می‌گویی برادر؟

ناصرجان! ممنون از یادداشتت بر نوشته قبلی. هرچند الان که آمدم این نوشته را بفرستم دیدم باز هم یادداشت گذاشته‌ای.

 

پاسخ کوتاه: آری! من هنوز هم اگر به گذشته برگردم همان کارها را می‌کنم. دوباره پنج سال از عمرم را وقف کارهای ظاهرا بی‌اجر و مزد در دانشگاه می‌کنم.

 

پاسخ مفصل: می‌دانم خیلی از بچه‌های جمع ما افسوس خوردند و می‌خورند که چرا با آن همه توانایی‌ها که داشتند، به جای پول‌پاروکردن خود را وقف فعالیت‌های دانشگاهی کردند که تقریبا به‌تمامی در سیستم ناسپاس و کور دولتی-دانشگاهی-ایرانی گم شد و می‌دانم که امثال تو که حداقل پنج سال یک نفس برای بچه‌ها خون دل خوردید، هم از طرف قشر دانشجو، هم از طرف استادان، هم از طرف خانواده، هم از طرف سر و همسر ... از همه طرف مورد طعن و لعن و تمسخر و شماتت و فشار بودید و یادم نرفته در جشن بدرقه‌ات یکی از کنار گودنشین‌های تازه‌به‌دوران‌رسیده به تو گفت کاش اینقدر نمی‌ماندی و سایه‌ات از سر دانشکده کوتاه می‌شد و .... می‌دانم چه می‌گویی، آن گروه‌های علمی-اجرایی ما، سیاسی‌کار نبودند که نصیبی از اسم داشته باشند و گروه‌هایی از روی منافع حزبی خود موافق یا مخالف آنها شوند و طیف فرهنگی-مذهبی به شکل مقبول و رایجش هم نبودند که بودجه و حمایت و چیزی داشته باشند و نورچشمی روسا و مدیران دانشگاه هم نبودند که برای کار نکرده جایزه و امکانات و تشویق دریافت کنند ... بگذریم ... از چه کسی توقع داشتی برادر من؟

 

از دانشگاه که اصلا انتظار نمی‌رود. زمانی که بودی موی دماغشان بودی، رفتی هم به سلامت! می‌ماند دانشجو. دانشجویان هم که افرادی هستند که خودشان باید با کلی مشکل دست و پنجه نرم کنند. دیگر گذشتگان را نباید به خاطر بیاورند که دائم در حال و آینده سر می‌کنند. آنها که اکنون وارث زحمات تو هستند هم گوشه‌ای از آن دفتری که ساختی و برای هر سانتی‌متر مربعش با تمام دانشگاه جنگیدی، یک کتابچه خاطرات ندارند که عکس تو در آن باشد و دو خط مطلب که این فلانی ناصر ... بنیانگذار جمع ما بود و به خاطر کارهای دانشگاه و پیشرفت دانشجویان چهار ترم خودش را از یک درس می‌انداخت ... یادت هست که ... از کی توقع قدردانی داری ناصر؟ یک گوشه دانشکده مکتوب نشده که تنها جایی که رضا ... استراحت کرد سالن امتحان کنکور ارشد بود! هیچ جا ننوشته‌اند که غلام ... از فرط تلاش بیهوش شد. یادت هست که! هیچ جا ثبت نشد که حسن و مسعود چهار شبانه‌روز بیدار می‌ماندند که جزوه‌ای منتشر کنند که مایه افتخار دانشکده بشود و اسم‌های دیگر و کارهای دیگر ...

 

آری. در نظر تقریبا همه، آن همه تلاش عین حماقت بود، ولی من هنوز از آن حماقت‌ها بدی ندیده‌ام و هرچه دارم از همان حماقت‌هاست. اما «یکی» هست که می‌بیند و دیدن او به ندیدن تمام مردمان می‌‌ارزد. اگر می‌خواهی بقیه ببینند ولش کن اصلا، کاملا موافقم که آن همه تلاش ما –و چه بسا هر تلاش دیگری- حماقت بود. من با همان «یکی» خوشم و الحق که مرامش هیچگاه نگذاشته خراب و ضایع و ناامید شوم. چنین بادا!

 

(می‌توانستم شخصی جوابت را ایمیل کنم. ولی برای گل روی همان جمع معدود دوستان که به این وبلاگ سر می‌زنند عمومی جوابت را می‌دهم. اصلا این وبلاگ هم برای همان جمع نوشته می‌شود. می‌دانی که. مدت‌هاست که حتا به بچه‌ها خبر نمی‌دهم که وبلاگ را بهنگام کرده‌ام. همان جمع که سر می‌زنند کفایت می‌کنند. به قول خودت، باقی بقایت! )

 

/ 19 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رضا

اصلا قصد نداشتم تا دوباره وارد بحثهايي شوم كه حالا مطمئنم ترم از اينكه بي فايده است اما وقتي مي بينم بعضي ها با چند سال گذشته شان فرقي نكرده اند متعجب و تا حدودي عصباني مي شوم. شايد ياد آوري بايد با بدانند آنجائيكه امثال ناصر زحمت كشيده اند همچنان پابرجاست و ثمره تلاش منتقدين ديروز و بلا كشيده هاي امروز را شايد نشاني در بايگاني ها نباشد. نمي دانم شايد هنوز نمي دانيم براي چه اين كار ها را مي كرديم اصلا جائي براي تقدير شدن و كسب سود نبود كه اگر بود امثال ناصر و اكبر به نوايي مي رسيدند و البته اين ياد اوريها نه از سر كاسبي بلكه دلتنگي خاطرات خوش قديم است بقيه را نمي دانم. سخن كوتاه كنم كه قرارمان نبود تا تقدير شويم كه نشديم تقدير كردن و قدر دانستن را نمي دانم شايد كوتاهي از ما باشد

راه میانبر

سلام سعیدجان قطعا از تو ناراحت نیستم و نمیدونم چرا چنین برداشتی کردی. اتفاقا برات جواب هم نوشتم. شاید نرسیده! راستش وقت نکردم دوباره نگاه کنم ببینم جوابم رسیده یا نه. در معرفت تو شکی نیست بامرام!

سري

نمي دونم چي ميتونم بگم . ولي وقتي اين صحبتها را بين بچه هاي گروه مي بينم خيلي افسوس مي خورم....

81ای

سلام. خواستم بگم اگه تا حالا کسی به خاطر بودن گروه از شما تقدیر نکرده... من از طرف همه تشکر می کنم. کاش می بودید و می دیدید که همون تلاش ۵ ساله شما چقدر مسیر زندگی ما رو تغییر داده...کاش!

فرزام

۳- حالا بعضيا مثل بنده حقير که اصولاً به هر خراب شده ای (حتی توالت!!) بيشتر از ۱۰ بار وارد بشن بهش تعصب پيدا می کنن همينجوری عشقی به اون محيط علاقمند بودن. اما کلاً اونجا چيزی جز نفرت به آدما نمی داد. حالا می زد چهار نفر می خواستن يه حرکتی بکنن. انتظار نمی رفت که اين آدما که از کليت قضيه شاکی بودن ازش استقبالی بکنن. ۴-کلاً توی مملکتی که اساسش انکار تاریخ و گذشته اش باشه انتظار نمیره آدمها جز این بیاموزند.۵- دانشجو جماعت مگه چند سال داره زمان دانشجويی؟ شروعش ۱۸ الی ۲۰ سال. مگه چی ميدونه؟ چقدر تجربه داره و چقدر می فهمه که اين دوران - شايد - بهترين دوران زندگيشه؟ اصلاً چقدر از بيرون همچين گراهايی بهش داده ميشه که : بابا! احمق جون! استفاده کن. از در و ديوار اين محيط. از آدماش. از همه چيزش. تموم بشه ديگه واسه وارد شدنش هم بايد اجازه بگيری از حراست و ... !

فرزام

سلام. اومدم اينجا نظراتم رو در باب فعاليتهای اين مدلی ابراز کنم!!!: ۱- خب اينکه آدم رويکردش چی باشه خيلی مهمه. رويکرد شما که البته از نوشته هاتون استنباط ميشه با ارزشه و قطعاً جای افسوسی براتون نميذاره چون توقع چيز ديگری بوده. و اين البته وقتی در قياس با برخی افراد ديگه ای که ما می شناختيم قرار بگيره بيشتر نمايان ميشه. ۲- اصولاً در اين مملکتی که ما زندگی می کنيم حفظ و نگهداری از حرکتهای اينطوری هيچ محلی از اعراب نداره. مثلاً خود ما وقتی وارد دانشگاه (که من يه جورايی دوست دارم بهش بگم : دانشکاه) شديم، کسی به ما گفت بنيانگذار اينجا کی بوده؟ آدمای مهمش کی بودن؟ يه دفترچه ای، کاتالوگی، معرفی، کوفتی چيزی...؟ نه!! چه حرکتی کردن که ماها خير سرمون به اين محيطی که واردش شديم علاقمند بشيم و بهش افتخار کنيم؟ جز اينکه تهديد کردن چنين کنيد چنان می کنيم و فلان کنيد بهمان می شود؟

فرزام

۶- خودتون رو مقايشه کنيد با اساتيد همين دانشگاهها (يا به قولی دانشکاه). اونايی که به دلايل مختلف اخراج شدند و جاشون رو دادن به يه مشت بيسواد فرصت طلب که تنها امتيازشون تعهد نداشته شون بوده و ريخت نا فرمشون.... اونا چی بگن بعد از يه عمر خدمت و دانش اندوزی و دانش پروری؟(واسه همینه اسمشو میذارم دانشکاه)... و چه انتظاری ميره از کسايی که يه همچين آينه هايی جلوی چشمشون دارن؟!... ۷- ببخشيد خيلی طولانی شد و خوندنش وقت گير. از رويکرد شما خوشم اومد خواستم نظر خودم رو هم بگم که شايد از طرف اون دانشجوهايی که بعضی وقتا بی مهری هم می کردن يه نظری ابراز شده باشه (البت اميدوارم بی مهری ما نصيب شما نشده باشه!!)

رضا

پس ما هم جزو همون دسته! بودیم که به ما خبر ندادی وبلاگت رو بروز کردی بی معرفت.

مهدی

با من در تماس باش ــــــــ کار خيلی واجبی دارم ـــــــ ممنون

مهدی

منظورم با اون آی دی بود که دادم البته اگر در رابطه با هوميوپاتی در ايران اطلاعات داری خيلی ممنونت میشم دوست من