323- باران آبان

امروز صبح که بیدار شدم دیدم هوا ابری است و خیابان‌ها خیس. گویا در طول شب باران باریده بود. در این پنج شش سالی که دبی هستم ندیده بودم آبان‌ماه باران ببارد. زمستان پارسال هم بارانی آمد که مدارس را دو روز تعطیل و رفت و آمد خودرو‌ها را به کلی مختل کرد. (چون خیابان‌های اینجا جوی –جوب- ندارد که آب در آن جریان پیدا کند.)

در آن بارش دو روزه، حتا سقف برخی مراکز خرید مشهور مانند سیتی‌سنتر هم به چکه افتاده بود که خوب، مایه شرمساری بود. چون اصلا در زمان طراحی ساختمان، برای چنین باران‌هایی پیش‌بینی لازم صورت نگرفته است.

*

اصلا بعید نیست که دوباره شیخ محمد دستور داده باشد برای تغییر آب و هوا، ابرها به طور مصنوعی بارور شوند و باران مصنوعی بیاید. این مرد هرکاری که برای دبی بکند من تعجب نمی‌کنم. شنیده‌ام که در نظر دارد آب و هوای دبی را در طول دوره‌ای چندین‌ساله دگرگون کند. احتمالا این باران‌های نامتعارف اخیر هم بخشی از همین برنامه است. (البته اولین طرح باران مصنوعی را شهر ابوظبی در سال 2005 پیاده کرد.)

*

این نوشته پیشین درباره وضعیت املاک را جدی بگیرید. سهام بعضی شرکت‌های املاک از سهمی 60 درهم تا سهمی 3 درهم هم سقوط کرده و جالب آن که اغلب بانک‌ها دیگر وام مسکن نمی‌دهند و به کارکنان شرکت‌های مسکن هم اصلا وام نمی‌دهند. چون ممکن است همین فردا آن کارمند اخراج (تعدیل) شود و نتواند قسط بانکی بپردازد. اوضاع عجیبی شده. برخی سرمایه‌گذارهای بزرگ هم پولشان را جمع کرده‌اند بروند جاهای سودده دیگر دنیا سرمایه‌گذاری کنند. فقط ما ایرانی‌های ساکن امارات هستیم که خونسرد مانده‌ایم. به قول یکی از دوستان که دیروز می‌گفت ما آن قدر بحران دیده‌ایم و در بحران زندگی کرده‌ایم که اصلا ککمان هم نمی گزد.

 

/ 1 نظر / 6 بازدید
میثم

آقا بذار یه کم سختی بکشن یه کم تو بحران زندگی کنن بفهمن ما چی می کشیم