230- مهندسی نرم و سخت

خیلی پیش می‌آید که همکاران و دوستان از من –که مدرس نرم‌افزار هستم- توقع دارند در جریان آخرین قیمتهای سخت‌افزاری کامپیوتر باشم. شاید یک دلیلش اینست که برای بیشتر افراد، کامپیوتر یعنی سختافزار و نرمافزار چیزی است فاقد ارزش پولی و مالی و شخص حاضر است کلی پول بالای فلان قطعه کامپیوتر بدهد، ولی همان مقدار را به یک نرمافزار ندهد. بیشتر افراد اگر یک مموری کوچک ببینند چشمشان گرد می‌شود، ولی یک ایده فوق‌العاده یا یک نرم‌افزار خلاقانه شوق آنان را برنمی‌انگیزد.

من همین وضعیت را میخواهم تعمیم بدهم و بگویم اصولا –یکی از- مشکلات عمده ما ایرانیان، اهمیتدادن به مقولات «سخت» در برابر مقولات «نرم» است. چیزی که ملموس باشد و حضور فیزیکش را ببینیم قدر مینهیم و پول برایش میدهیم. ولی اندیشه، احساس، نرمافزار، کتاب، مجله، مقاله علمی، خدمات، ایده خوب، ... همه برایمان کالایی است کمبها و مفت که اگر چنین نبود نه استاد دانشگاههای ما، نه هنرمندان ما، نه معلمان ما، نه صاحبان فکر و اندیشه ما مجبور نبودند برای گذران زندگی هزار کار دیگر بکنند.

اگر روزی برسد که در ایران، باور به مالکیت معنوی ایجاد شود آن روز را باید جشن گرفت. آن روز یک عید واقعی است.

 

 

/ 8 نظر / 3 بازدید
حسين

دوست من سلام. بحث بر سر نرم‌افزار و سخت‌افزار کردی و اينکه جايگاه سخت‌ها در ديدگان ما ايرانيان پر منزلت‌تر از نرم‌هاست. ولی ظاهراْ در برخی موارد اين چنين ديده نمی‌شود. به عنوان مثال در شرکتی که من اکنون مشغول به کارم (يک شرکت کاملاْ خصوصی) چندين ميليون به فلان نرم‌افزار مرتبط به کار اصلی شرکت می‌دهند ولی حاضر به تهيه چند عدد سرور برای بستر فيزيکی شبکه نيستند و به جای آن چند عدد پی‌سی نقش به اصطلاح سرور را بازی می‌کند. اين مثال را زدم تا اين را بگويم که موضوع نرم يا سخت نيست. متاسفانه ما در خيلی اوقات بسيار سطحی‌نگر هستيم و در تصميماتمان چند قدم جلوتر را نگاه نمی‌کنيم. گره مشکل مطلب تو و من اين است که بيشتر آدمها برای حل مشکلاتشان سراغ راه‌حلهايی می‌روند که زودتر به جواب نزديکشان کند. ولی غافل از اينکه ريشه اين غده سرطانی همچنان باقی است و دوباره به مراتب بدخيم‌تر سر از جای ديگر بلند می‌کند و باز هم اجرای همان راه حل قبلی را تکرار می‌کنند و دور و تسلسل ... آری هيچ وقت پايه‌ها و ستونها را درست بنا نمی‌کنیم تا سقفهايی پايدار بر روی سرمان داشته باشيم.

محمد

خوب ما اطرافمون حق مالکيت معنوی کارهای نرم معنای خاصی نداره پس عادت کرديم نتایج خلاقیتهای نرم رو ارزون بخريم. اینجوری میشه که اونجوری میشه. البته ذهنيت تيلوريسمی نسبت به کار و نيروی کار و ابزار کار هم به ماها ارث رسيده ولی اين در تعامل و ارتباط با دنيای پيرامون در حال اصلاحه. خوب ما هم تازه دوران صنعتی رو داريم طی ميکنيم. البته اگر بذارند... راستی منظورت از لگد رو نفهميدم با این حال میگند هرچه از دوست رسد نیکوست. در هر صورت من يه نظريه رشد مبتنی بر حفظ حداقل بقا دارم که اگه وقت شد در موردش می نويسم.

ميثم

ای بابا اکبرجان! ياد ماجراهای کلاسهای دوران ارشد افتادم. چند تا از استادای ما بودن که اگه براشون درس رو در قالب يه فايل پاورپوينت ارائه می‌دادی از شدت شعف و ذوق‌زدگی و تعجب نمی‌تونستند خودشونو کنترل کنند. تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل

فاطمه

سلام... اين حالت خيلی کودکانه هست...ولی خوب چيکارش می شه کرد...هر چيزی که مملموس تره...ارزشمند تره!!

يک دوست

درسته . اما بنظر من اين روز خواهد رسيد . زود .

ابوالفضل

سلام منم با نظرت كاملا موافقم تو ايران هنوز كسي ارزشي براي نرم افزار قايل نيست يكي از مهمترين دلايلش نبود قانون كپي رايت است.

حجازی

سلام مطلب قبلی خيلی مرا تحت تاثير قرار داد. اين موضوع صحت داره يا صرفا يک قصه قشنگه ؟

سينرژی

سلام اکبرجان با توجه به اين‌که دوستان نسبت به مطلب نوشته شده در يادداشت قبل ابراز علاقه کردند٬ فايل را برايت در اينترنت گذاشتم که اگر دوست داشتيُ لينکش را به مطلب اضافه کن: www.behpoo.com/synergy/happiness.pps