113- خواب، تئوری نسبیت و مرگ

time

مرجع تصویر: اینجا

 

گاه با خود فکر می‌کنم که شاید خواب دلیلی دیگر بر صحت تئوری نسبیت انیشتین باشد. می‌دانید که از نظر نسبیت، «زمان» یک امر نسبی است. برخلاف نظریات امثال نیوتن که جهان را یک ماشین محاسبه‌پذیر می‌دانستند و تا قرن نوزدهم اغلب متفکران و دانشمندان، با دماغ‌های پر از باد چنین تصور می‌کردند که اگر وضعیت امروز جهان را بدانیم، وضعیت فردا را نیز خواهیم دانست، تئوری‌های نسبیت و کوانتوم (در اوائل قرن بیستم) چنان ضربه‌ای به دیدگاه نیوتن و لاپلاس و دکارت ... زدند که آن نظریات دیگر قد راست نکردند .... می‌دانید که اگر شخصی بر فرض به فضا برود (هرچه سرعت سفینه او به سرعت نور نزدیک‌تر باشد) زمان برایش کندتر خواهد گذشت. مثلا وقتی او به زمین بازمی‌گردد شاید همه بستگانش فوت کرده باشند. چرا که زمانی که بر او گذشته چندسال بیش نیست، حال آنکه در کره زمین صدها سال گذشته.

 

از موضوع دور نشویم. چندی پیش دوستم پشت فرمان خودرو خوابش برد. (شاید یک یا دو ثانیه برای دنیای ما طول کشید. یعنی برای دنیای من که کنار او در خودرو نشسته بودم!) بعد که سراسیمه چشم باز کرد فهمیدم که در این یکی دو ثانیه خواب هم دیده و در خواب کلی اتفاق برایش افتاده!

دقت کنید! این موضوع سرسری نیست. این نشان می‌دهد که در دنیای خواب او، ساعت از جنس ساعت زمینی نبوده .... هوم؟ توجه کنید که جسم او در خودرو، کنار من، در زمین بوده. برخی دانشمندان –خصوصا افرادی که به دنیای غیرماده و عالم غیب معتقدند- پدیده شگفت‌انگیز خواب را، دری رو به ماورای دنیای ماده می‌دانند و معتقدند که ماده نمی‌تواند خواب ببیند و عوالمی را مشاهده کند که در گذشته یا آینده‌ای دور اتفاق می‌افتد و صحت هم دارد. خصوصا با پیچیدگی شگفت‌انگیز خواب و عوالم مربوط به آن که رشته‌اش سر درازی دارد. چگونه است که جسم مادی که در خواب از خود بیخود است می‌تواند به جهان‌هایی برود که از آن اطلاعی ندارد ....؟

 

و آیا این سخن پیامبر بسیار جالب نیست که می‌فرماید: «مردمان خوابند و وقتی می‌میرند، بیدار می‌شوند.»؟ شاید حیات ما در این کره خاکی، مانند همان چشم‌بر‌هم‌زدن دوست من پشت فرمان خودرو باشد! دمی خواب جنینی در رحم زمین! و آماده‌شدن برای چشم‌بازکردن در دنیایی دیگر .... شاید به گفته مولانا ما مانند میوه خام هستیم که به درخت زمین چسبیده‌ایم و وقتی می‌رسیم از درخت این دنیا کنده می‌شویم، چرا که دیگر زمان چسبیدن به دنیا نیست:

سخت‌گیری و تعصب، خامی است

تا جنینی، کار، خون‌آشامی است

 

دوست خوبم یاسر نیز پیوند علمی جالبی برایم فرستاده که به خواندنش می‌ارزد. (پاسخ به ده سوال بزرگ درباره هستی که دهمین مورد درباره خواب است.) تکمیل: ظاهرا بعضی‌ها این نوشته علمی رو نمی‌بینند. چون فیلتر شده! دوست خوبم علی در وبلاگش این مطلب رو به طور کامل کپی کرده که می‌تونید ببینید.

/ 11 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حمید

من مرگ رو به اون معنا چندان نمی پسندم ... همی چيز بسته به آگاهی و درک هر کسی از دنيا و خودشه ... اگه زمان رو برداریم دیگه مرگی کهتو ازش حرف میزنی وجود نداره .. مرگ یه جور تغییر سطح هوشیاریه به نظر من البته !

حسين

باز هم مطلبی جالب از شما. به راستی که عجب سری است اين خواب و عالم درون آن. راستی اون پيوندی که جنابعالی در مورد مطلب علمی داده بودی توسط دوستان عزيز مخابراتی فيلتر شده بود. مطمئنی که سياسی يا سکس نبوده؟... حيف که شکلک خندان ياهو با اون دندونهای پيدا اينجا پيدا نمی‌شهُ وگرنه باب الان بود که بذارم. موفق باشی

شقایق

سلام دوست خوب! چند وقتی که موضوع متن هام رو شخصی کردم..خيلی خوشحال شدم وقتی حضور سبزت رو تو وبلاگم ديدم..در مورد مرگ و خواب علم چندانی ندارم ولی نظر شما هم بعيد از واقعيت نيست..پيوندتون هم فيلتر شده بود..خوش باشی

مشکسار(ISO 9001:2000)

سلام.آقا اون روزنه ای که می توانست ما رو به لينک شما پيوند دهد، فيلتر شده...آيا به اين پرده پوشی نبايد خنديد.ما که شبها راحت می خوابيم اما آقايانی که اين روزنه ها را دشمن خود می دانند مطمئنا خواب آشفته ای دارند.

تين تين

نمی دونم شايد همين طوره و ما روزی از خواب بيدار ميشيم.به هر حال تعبير قشنگی از مرگه

mahdi

سلام. مطلب بسيار جالبی بود. واقعا لذت بردم.

Solmaz

خيلی جالب اشاره کردين ... من خودم به نسبيت خيلی فکر کردم ... اين طوری هيچ چيز غير قابل پيش بينی نيست .... و خواب ... دوس دارم زودتر بيدار شم ! اين به اين معنی نيست که خودکشی کنما !:) اين قالب راحتتر بالا مياد ...

reza shirazi

سلام علی... واقعا جالب بود... مثل هميشه... بقيه مطالب رو آفلاين ميخوانم. هر وقت که ميام اينجا کلی با نوشته هات حال ميکنم. قربانت .. موفق باشی...

مردي شبيه باران

سلام به دوست خوب و وفادارم.از لطف شما ممنونم.