469- نگاه کاربردی

داشتن نگاه کاربردی و مفید به پدیده‌ها، شاید از ویژگی‌های خوب من باشه. شاید هم یک نقطه‌ضعف باشه.

 

وقتی با انسان‌ها، مثلا همکاران محل کار هستم، برام ویژگی‌های مثبتشون مهمه. وقتی کتابی رو می‌خونم یا فیلمی رو می‌بینم یا اثری هنری رو، دنبال این هستم که به من چی داد؟ چقدر من رو بالا برد؟ می‌خواد فلان شاهکار هنری باشه یا نباشه. وقتی هیچ فایده‌ای برام نداره، نمی‌تونم تحسینش کنم. چرا که با دیدن یک تابلو نقاشی، دستخط زیبا، فیلم عالی، یا شنیدن یک موسیقی برجسته، باید دست کم حظ عمیقی بخشی از وجود آدمی رو پر کنه.

 

وقتی یک نوشته فلسفی-فکری رو می‌خونم دنبال اون سرخط‌ها و نتایجی هستم که اون نوشته به من می‌ده. مثلا در مجموع از خوندنش به پنج شش نکته اساسی می‌رسم.

 

وقتی هم در یک شبکه اجتماعی مثل فیس‌بوک باشم باز دنبال جنبه مثبت هستم. واقعا نه حوصله و نه علاقه‌ و نه فرصتی دارم که برم تمام پرسش و پاسخ‌های بین دو نفر را بخونم.* اصلا به من چه؟ فقط وقتی مخاطب نوشته، خودم باشم پیام رو می‌خونم. هیچ علاقه‌ای هم به سرزدن بیهوده به گروه‌ها و انجمن‌ها‌ ندارم، مگر این که حاصلی برام داشته باشه.

 

از این آزمون‌های چندگزینه‌ای هم که به‌تازگی در فیس‌بوک مد شده –ببخشید ها- حالم به هم می‌خوره. اصلا یک بیهودگی عجیبی فضا رو گرفته که برای من قابل درک نیست. یکبار یک آزمون بدردخور درباره مطالعه 100 کتاب ادبی خوب دیدم و بهش جواب دادم، چرا که باعث می‌شد بفهمم چه کتاب‌های مفیدی رو نخوندم. هیچ آزمون دیگری رو جواب ندادم. سرجمع شاید سه چهار نوبت در روز، هر بار  5 دقیقه به فیس‌بوک سر می زنم و سعی می‌کنم بیشترین بهره رو از نعمت دسترسی سریع به دوستان ببرم. ببینم مفیدترین و بهترین خبرهای روز چیه، کسی ایده یا نظر جدیدی داره؟ خودم به نتیجه‌ جالبی رسیدم که بخوام به‌سادگی اون رو در اختیار بقیه قرار بدم؟

 

خدا آخر و عاقبت ما رو بخیر کنه که هر ابزاری دستمون میاد به شکل افراطی و تفریطی باهاش برخورد می‌کنیم. اینترنت هم یکیش.

 

* شخصا مساله حضور در شبکه‌های اجتماعی رو به شکل بالا، به خانم‌ها تعمیم نمی‌دم. چرا که ارتباطات، جزئی جدانشدنی از وجود یک زن هست و خانم‌ها لزوما حرف نمی‌زنن که به نتیجه‌ای برسند. حرف‌زدن جزئی از فطرت اون‌هاست. ابزاری برای تخلیه اون‌هاست. مثل خریدکردن که مرد به فروشگاه می‌ره و کالای مورد نظرش رو برمی‌داره و از فروشگاه خارج می‌شه، ولی زن به همه‌جای اون فروشگاه سرمی‌زنه و شاید آخرش هم چیزی نخره. تفاوت‌های بین زن و مرد رو باید به رسمیت شناخت. هرچند، همون ارتباط اجتماعی زنانه هم می‌تونه سمت و سویی بیهوده، معمولی یا مفید داشته باشه، البته با معیارهای زنانه!

/ 9 نظر / 5 بازدید
میثم

آقا البته ما که توي سايتهاي فيلتر شده نميريم چون خلاف قانونه! ولي امان از اين نظرسنجي ها و آزمون هاي فيس بوک!

حديث

من معمولا جزو خواننده‌هاي خاموش وبلاگ‌ها هستم، اما اين دفعه مجبورم از خموشي دربيام پاراگراف آخري كه نوشتي رو هيچ دوست ندارم مي‌دوني كه كلن با نگاه‌هاي جنسيتي و تقسيم‌بندي‌هاي جنسيتي مشكل دارم فكر مي‌كنم نسبت دادن صفات و رفتارهاي اجتماعي به طبقه‌هاي بزرگي به نام زنان و مردان درست نيست. چنين برخوردي كاملا كليشه‌اي و براساس فرهنگ مردسالار نهادينه شده در درون خود ماست. قبول دارم كه ممكنه به دليل محدوديت‌ها و نقش‌هاي كليشه‌اي از پيش‌تعيين شده براي هر جنس، نمود رفتار خاصي رو در يك گروه بيشتر از ديگري مي‌بينيم، اما به نظرم بهتره با رهايي از اين كليشه‌ها و بازتوليد نكردن اين فرهنگ، هر شخص رو در انتخاب كنش‌هاي اجتماعيش آزاد بذاريم. چه بسا تحقيقات آماري ثابت كنه مردها هم به همون اندازه از خريد لذت مي‌برن كه زن‌ها. شايد حتي ثابت كنه آدمهاي بدون شغل بيرون از خونه بيشتر از آدم‌هاي داراي شغل بيرون از خونه از خريد و چرخ زدن در فروشگاه‌ها لذت مي‌برن. تفاوت‌ها رو البته كه بايد به رسميت شناخت، اما آيا چيزي كه تو ازش نام بردي واقعا تفاوت جنس‌هاست؟ يا صرفا تفاوت آدمها؟ آدم‌هايي كه مي‌تونن مرد يا زن باشن؟ خواستي بعدا بيشت

حديث

به علت كمبود وقت و كمبود اجازه ثبت كاراكتر، اگر دوست داشتي بعدا بيشتر در اين مورد گفتگو خواهيم كرد. موفق باشي

یک لیلی

با سلام و ادب 1-در تایید فرمایشتان به قول سعدی بزرگ "چرا پرسی از چیزی که تو را در آن سودی نباشد؟" توجه به این مساله می تواند از بسیاری سوتفاهم ها و اتلاف وقت و انرژی جلوگیری کند. 2-هر وقت به لیست کتاب یا نقد کتابی برمی خورم انها را که نخوانده ام در لیست خودم وارد می کنم و در کتابفروشی لیست به دست جستجو می کنم. لذت خاصی دارد. 3-واقعا اعتیاد به اینترنت بیماری دوره ما و به ویژه بین قشر خواننده هاست. منظور reader است نه singer! فکر می کنم وقتی حجم زیادی از اطلاعات از این راه در دسترس است, این اعتیاد طبیعی و موجه باشد. امیدوارم. 4-در تایید فرمایش خانم حدیث شخصا ترجیح میدهم بر اساس موضوعات و شخصیت طرف مقابل با او گفتگو کنم. در روابط میان افراد جنسیت زیاد مهم نیست. هرچند که فرهنگ و عرف ما جز این می اندیشد و جنسیت را اولین معیار برای طبقه بندی افراد می داند. 5-باز در تایید فرمایشتان در تفاوتهای میان خانمها و آقایان, با توجه به اینکه 80 درصد از تصمیمات در خرید کالاها مستقیم یا غیرمستقیم توسط خانمها اتخاذ می شود توجه شما را به مطلب بازاریابی بر اساس جنسیت مخاطب در روزنامه دنیای اقتصاد امروز جلب می کنم.

هستونک

باد ... ! بنظر میاد هیچ چیزی جز باد در اون مغزهای متروگ نمی گذره ...! البته اخیرا سرگرمی ساخت روایات و احدایث تازه از معصومین تازه هم مد شده! چند قرن باید تاسف خورد؟

رحیمیان

داشتن نگاه صرف کاربردی به گمانم با تحصیل در رشته مهندسی بی ارتباط نباشه که گاهی هم احساس لذت و یا خلاقیت رو سلب می کنه!

رحیمیان

خیلی از خلاقیت های بزرگ با کارهایی شروع شدند که در زمان خودشون کاربرد و ارزشی نداشتند. منظور من هم این بود!

رحیمیان

نه لزوما! حتی فرد ممکنه خودش هم از اینکه کارش منشا تحولی باشه مطلع نباشه! البته برای یک کارکردگرا پذیرشش دشواره، حق دارید شما

رحیمیان

این هم اعتقادیه : "کار خوب در عالم گم نمیشه"، امیدوارم!