532- کاربرد جهان مجازی در دنیای واقعی

چند ثانیه‌ای از زمین‌لرزه‌ی آذربایجان نگذشته بود که یکی از بچه‌های آذری در تویتر اطلاع‌رسانی کرد. یعنی هنوز رسانه‌های داخلی و خارجی فرصت درج خبر هم پیدا نکرده بودند که من و همسرم اینجا در امارات، می‌دانستیم در آذربایجان زلزله آمده است.

ظرف فقط چندساعت از زمین‌لرزه، کمتر کسی از اعضای فیسبوک و تویتر بود که متوجه فاجعه نشده باشد. در شرایطی که صدا و سیما هنوز اطلاع رسانی نکرده بود، از اولین ساعات صبح روز بعد عملا کار کمک‌رسانی اعضای شبکه‌های اجتماعی و ساختن گروه‌هایی برای یاری‌رسانی شروع شده بود.

پوسترهای اینترنتی که در حمایت از آذربایجان طراحی شده بودند و نشانی مراکز اهدای خون و شماره‌حساب‌های گوناگون دولتی و خیریه‌ها و مراکز قابل اعتماد دیگر رد و بدل می‌شد.

مجموعه ای از هزاران کاربر اینترنتی که هیچکدام از پشت کامپیوتر و لپتاپ و موبایل خود بلند هم نشده بودند و از خانه هم بیرون نرفته بودند، با حضوری موثر در دنیای مجازی، به شکلی حقیقی میلیون‌ها تومان پول جمع کردند و به حساب‌ها ریختند!

از دید افرادی که در اینترنت و به‌ویژه شبکه‌های اجتماعی حضور فعالی ندارند، هیچ اتفاقی نیفتاده بود. کسی واکنشی نشان نداده بود. انگار همه خواب بودند! ولی در این دنیای موازی، چقدر اطلاعات رد و بدل شد و چقدر کار انجام شد!

واقعا این پرسش پیش می‌آید که مرز واقعی دنیای مجازی و حقیقی کجاست؟ این زلزله، بی‌شک یکبار دیگر روی مثبت و تاثیرگذار  اینترنت و شبکه‌های اجتماعی را نشان داد. کاش در شرایط عادی هم از این شبکه‌های اجتماعی استفاده‌ی مثبت و صحیحی داشته باشیم و صرفا به عنوان ابزاری برای وقت‌گذرانی از آنها استفاده نکنیم.

*

ماه رمضان هم امروز و فردا تمام می‌شود و خداوند را به خاطر توفیق روزه‌داری، شاکرم.

نوشته‌ی پیوسته:

نگاه کاربردی سه‌شنبه 28 اردیبهشت 1390

/ 4 نظر / 3 بازدید
نادر

امیدوارم این چیزهایی که در کورد قدرت شبکه ها اجتماعی مجازی گفتی رو نظام ندونه،اگر بدونه به سرورهای فیس بوک حمله میکنه

عبداله

در این جا لازم دونستم از نقش بسزای فیلترشکن نیز تشکر کنم

امیرعلی

سلام. 1- حقیقتی است آشکار. تا قبل از قدرت بالقوه شبکه های اجتماعی را دریافته بودم، در این زلزله بالفعل مشاهده کردم. 2- در این میان نکته ظریفی نهفته است و آن شکافی است که این رسانه های قدرت مند در جامعه سنتی ایرانی ایجاد کرده و می کند. 3- مطابق سرشمارس سال 1390، تنها 30% جمعیت ایران به اینترنت دسترسی دارند، آنهم با این تعریف از دسترسی: اتصال یکبار در سال به اینترنت = دسترسی به اینترنت ! 4- اینجوری عملا شکاف عمیقی بین دنیای ما و دنیای آن 70% و چه بسا 90% ایجاد شده است؛ جوری که گاهی در برخورد 2طرف فکر می کنند طرف مقابل یک چیزی اش می شود! 5- این موضوع در مورد انتخابات 88 و چه بسا 90 هم صادق است. 6- و من نمی دانم سرانجام این شکاف چیست؟ همگرایی؟ واگرایی بیشتر؟ فروپاشی ؟ ...

امیرعلی

اصلا بحثم مبارزه نبود. بحثم این بود که این شکاف دارد عمیق می شود. نمی دانم تا چه حد از اوضاع اقتصادی مردم خبر دارید، اما شرایط قشر ضعیف و حتی متوسط تا اندازه ای بد است که ابزار دیجیتال برایش خیلی لوکس و غیر ضروری است. مشکل بعدی اسن اشت که درآمد را هم که کنار بگذاریم، باز این قشر ترجیح می دهد اگر پولی داشت رسیور بخرد و تماشاچی ماهواره باشد. نه اینکه حتی با ماهواره هم مخالف باشم، حرفم این است که او اصلا در منظومه دیجیتالی ما نیست و ما هم در منظومه او نیستیم و فاصله هایمان دارد روز به روز بیشتر می شود.