165- الف لام میم، ذلک الکتاب لا ریب فیه ...

فکر می‌کنم که داشتن اشارات و رموز و نشانه‌های خاص، بین افرادی که به هم علاقه خاصی دارند، طبیعی است. من و همسرم اصطلاحاتی خاص بین خود داریم که دیگران از آن بی‌اطلاعند. عضو یک گروه خاص بودن، یک شرکت خاص بودن، یک رشته و زمینه خاص بودن، باعث می‌شود شخص نمادها و رمزها و پیام‌هایی را دریابد که دیگران از آن بی‌خبرند. حتی در یک جمع بچه‌های مدرسه‌ای نیز اصطلاحات و تعابیر خاص آن جمع وجود دارد که «دیگران» در درک آن نامحرمند. بنابراین، چرا در عاشقانه‌ترین رابطه که –به نظر- بین خداست با بندگان عاشق، نباید اسرار و رموز فراوانی وجود داشته باشد که جز به اهل آن رموز، آشکار نشود؟ گاه فهم مساله‌ای، ظرفیت و قابلیت می‌خواهد.

 

به نظر من طبیعی است که کتاب‌هایی مثل قرآن، کتاب‌های فلسفی و عرفانی و حتا داستانی، معانی لایه‌لایه داشته باشند که هرچه عاشق‌تر و سوخته‌تر و نزدیک‌تر باشی، کلیدهای بیشتری برای درک آنها داشته باشی. مثلا حروف مقطعه نیز می‌تواند چنین باشد. اسراری بین خداوند و بندگان خاص و خالصش ... و به همین دلیل من فکر می‌کنم در چنین مواقعی نمی‌توان و نباید بی‌احتیاط و سرسری و از روی شکم‌سیری، هر نقد و تفسیری را که می‌خواهیم بر روی چنین متونی اعمال کنیم ... بسیاری از نقدها در حوزه مذهبی، فلسفی و به طور کلی معنوی دقیقا مصداق همین بیان است و افرادی ناپخته بر چیزی نقد کرده‌اند که بویی از آن نبرده‌اند ...

 

من گمان دارم که پیشرفت‌های علمی نیز در سایه همین عشق و سوختگی حاصل شده‌اند. تا افرادی تمام وجود خود رو صرف فعالیتی نکنند و عاشقانه دل در گروی علمی نسپارند، درهای آن علم بر رویشان گشوده نخواهد شد و چنین است تفاوت غواصان دانش با حمالان دانش.

 

بشنوید و لذت ببرید:

این قرائت یک‌ساعته چند سوره با صدای مرحوم منشاوی است که دوستی صاحبدل، به عنوان هدیه تولد برایم فرستاد و  من نیز برای یکی دو دوست صاحبدل دیگر فرستاده‌امش ...  صرفنظر از معنا، از لحاظ زییایی موسیقایی آنقدر زیباست که دوماه است مداوم گوش می‌دهم و از زیبایی خیره‌کننده آن سیر نمی‌شوم ... گوش کنید حتما،‌ حداقل به عنوان یک اثر برجسته هنری حتما گوشش کنید.

 

پارسال پیرارسال همین روزها:

تفکر غیرسیستمی و پیامدهای آن 5-5-82

دارو چیست؟ 2-5-83

حلقه‌ها در سیستم 9-5-83

 

/ 5 نظر / 4 بازدید
علیرضا مجاهدی

مثل هميشه لذت بردم. خسته نباشيد. واقعا هم چيزی که توی عشق نهفته است ارتباط از صميم قلب است. همون چيزی که بهش ميگيم دل به دل راه داره. وقتی با دلت با خدا ارتباط برقرار ميکنی اينه که ميچسبه. بی دليل نيست خداوند فرموده اند که نيت مهمتر از عمل است.

دیگه چه خبر ؟

سلام . سالها پيش در ماه مبارک رمضان روی حروف مقطعه مطالعه کردم و نتيجه را به صورت جزوه ای در اختيار همکارانم قرار دادم . ماحصل کار همان بود که شما به زيبايی بيان کرديد . جالب اينجاست که بعد از گذشت ۱۴۰۰ سال اين رازها همچنان سر به مهر است . و به قول حافظ : از صدای سخن عشق نديدم خوشتر / يادگاری که در اين گنبد دوار بماند . شاد و پيروز باشيد .

فرزام

آیا اگر معشوق پيش از هر توافقي علائمی يا رموزی را ايجاد کند شما استقبال می کنيد يا انتظار داريد همه چيز کم کم جلو رود و نقاط مشترک ايجاد شود (نه اينکه ايجاد کنيم). فکر می کنم (و اصراری هم بر اين نظر ندارم) که قياس مع الفارقی بود.... شاید هم ما درست درک نکردیم . به هر حال با پوزش از جسارت...

راه ميان‌بر

البته فرزام جان پاسخ سوال شما رو به شكل بسيار مفصل اگر بخوام بگم راستش فكر كنم وقت نشه، ولي به صورت خيلي مختصر اگر بگم بستگي به تفاوت تعبير من و شما از عشق و معشوق داره. با برداشت -فعلي- من تناقضي وجود نداره، با برداشت -فعلي- شما هم وجود داره و فكر مي‌كنم هردو هم طبق برداشت‌هامون درست مي‌گيم ... باز هم اميدوارم از نكته‌سنجي‌هاي شما استفاده كنم ...

ليشام

مده اي رفيق پندم كه به كار درنبندم - تو ميان ما نداني كه مي‌رود نهاني ...