447- خلاف‌آمد عادت

حرکت روی موج چندان سخت نیست.

به عنوان نمونه، روزگاری نه چندان دور، دفاع از مذهب مد شده بود و الان تاختن به مذهب، اسباب افتخار است.

 

موج‌سواری ساده است و موج‌سواران، بسیار. در هر روزگاری، آنچه دشوار است، دیدن و جستن واقعیت و حقیقت است. خواه موج‌ها به سویش بروند، خواه از او روی برگردانند.

 

* عنوان این نوشته از غزل حافظ است:

از خلاف‌آمد عادت بطلب کام، که من

کسب جمعیت از آن زلف پریشان کردم

 

 

/ 7 نظر / 7 بازدید
رحیمیان

با اینکه حتی در علمی ترین مباحث هم نمیشه مدزدگی رو انکار کرد، ولی در موضوعی که شما مطرح کردید عوامل زیادی از قبیل عملکرد مذهبیون، پاسخگویی به چالش ها، افزایش ارتباطات و مواجه با مذاهب و فرهنگ های مختلف و ... مطرح بوده است. از این رو با عذر خواهی، به نظرم ساده انگاری است که به چالش کشیدن مذهب رو تنها به موج سواری منسوب کرد. شاید این به قول شما تاختن باعث رشد بشه

شادمهر

و چقدر سخته كه وقتي اكثريت چيزي مي گويند و كاري مي كنند، تو بايستي و بگويي : نه!

امیرعلی

و عجیب اینکه من خیلی از مواقع خلاف موج بوده ام.... 1- وقتی می خواستم وارد دانشگاه بشوم، همه می گفتند : "برو عمران"، "برو مکانیک"، ... اما من بر خلاف موج غالب آن روزها، "صنایع" خواندم. 2- الان در محل کارمان، تب "مهاجرت" خیلی داغ است. یعنی کسانی که من مطمئنم اصلا قصد خارج رفتن ندارند، به شدت در تلاش برای رفتن و گفتگوها همه راجع به رفتن و ...! حالا مرد می خواهد که در این میان بگویی من "هجرت" را دوست دارم و موجب تکامل می دانم ولی فعلا در برنامه 10 ساله ام به دلایلی نیست...! وامصیبتا که "امل" هستی و "دولتی" و ... .... خلاصه که کار سختی است ولابد در من "نوعی" اشکالی است که بیشتر اوقات خلاف جهتیم!

عبداله

موج سواری نکردن هزینه طلب می کند

شقایق

:) به نظر من خلاف موج هم بودن هم دست کمی از روی موج نداره .. من هم قبلاها مثل این کامنت های پایین یه جورایی دوست داشتم که خلاف موج برم ! که اینم اصلا خوب نیست. هر کی هر چی هست باشه .. اون وقت نه دیگه کسی دیگران رو قضاوت می کنه نه خودش دیگران رو. بعدش دیگه ناراحت هم نمی شیم که چرا من اینطورم یا اونطورم. چون هر چی هستیم خوبه .

فرا

از اینکه به وبلاگت دعوتم کردی ممنون با تو هم عقیده ام چرا که در جامعه ایران الان به دلیل عدم مرز های اعتقادی (نه فقط دین ومذهب)یا بهتر بگم به دلیل عدم وجود جامعه متفکر با آمدن یک موج عده زیادی ناخواسته سوار آن می شوند بدون آن که بدانند چرا؟ کجا ؟ به چه قیمتی ؟ فقط یه چیزیش خیلی مهمه که اغلب موج سوارا بدون هدف وبدون برنامه سوارشن .

ناصر

فعلا سماور زغالی رو عشق است! چیکار به موج سواری داری نکنه باشگاه جت اسکی زدی؟ [چشمک]