72- تولد حسين درخشان، پدر وبلاگ‌نويسي پارسي

اين نوشته در راستاي نوشته‌هاي هميشگي من نيست. ولي براي خودم، نوشتن آن را ضروري مي‌دانم، چون فكر مي‌كنم بايد قدرشناسي كنم:<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

17 دي‌ماه روز تولد «حسين درخشان» است: پدر وبلاگ‌نويسي فارسي يا همان «سردبير: خودم» خودمان!

 

حسين -كه هيچ‌وقت حضورا او را نديده‌ام و جز در دنياي سايبر نمي‌شناسمش- جواني است كه دوسه‌سالي از من بزرگ‌تر است، برخي از انديشه‌هاي بنيادين ما اصلا به هم شبيه نيست، من بسياري از آرا و انديشه‌هاي او را (البته در حوزه‌هايي مثل مذهب،  فلسفه و ...) قبول ندارم، اما مديون او و امثال او هستم و اين بحث ديگري است.

 

هودر نشان داده كه يك جوان 30ساله، تا چه حد مي‌تواند در بالابردن آگاهي ديگران نقش داشته باشد. تنها سرمايه فيزيكي او، يك نوت‌بوك و يك خط اينترنت است كه با آن توليد آگاهي مي‌كند! در سطحي بسيار وسيع. اين همان چيزي است كه من به عنوان تفكر سيستمي از آن صحبت مي‌كنم كه: «واقعا مي‌خواهي كاري بكني؟ از خودت شروع كن! تك‌تك ما مي‌توانيم موثر باشيم!» به گفته گاردين، او اكنون يكي از 15 شخصيت تاثيرگذار در بين تمامي بلا‌گ‌نويسان دنياست. (فراموش نكنيم كه مديران بنيان‌گذار شركت‌هاي معظمي مانند Google و Yahoo! نيز حدود 30 سال سن دارند. حداقل، دنياي اينترنت، از آن ما جوان‌هاست: جوان‌هاي سني و فكري!)

 

حسين هم مي‌توانسته مثل خيلي از ما، بي‌هدف، وقتش را صرف چت يا جستجو به دنبال عكس‌‌هاي جنسي يا ورزشي يا غيره كند، اما پيگيري و تلاش و كوشش او (و برخي ديگر) باعث شده اكنون ده‌هاهزار وبلاگ‌نويس پارسي‌زبان داشته باشيم. اين همه منابع فارسي در اينترنت و يك جوشش واقعي در دنياي سايبر، فقط ظرف 2 سال و خوشبختانه تغيير در دنياي اطلاعات، سبب تغيير در آگاهي‌هاي ما، شخصيت‌هاي ما و زندگي ما خواهد شد!

 

ويژگي فوق‌العاده حسين، پيشگامي هميشگي اوست. او در زمينه كاري خود، بنيانگذاري نيست كه كوركورانه حركتي را شروع كرده باشد و خودش هم نفهمد چه كرده. او هميشه وسط ميدان است. آخرين ابزارهاي اينترنتي را معرفي مي‌كند، نيازها را مي‌شناسد، دماسنج (با يكي از دوستانش) و صبحانه  به راه مي‌اندازد، از Trackback و لينكدوني و مووبل تايپ صحبت مي‌كند، اصطلاحات وبلاگي كه مي‌سازد از طرف ديگران پذيرفته مي‌شود، (مثلا حضرت مووبل تايپ، لينك‌دوني و ...)، از سياست و هنر و زندگي شخصيش –بي‌پروا- سخن مي‌گويد .... لينك‌دوني او واقعا يك كار فني و هنري است. از داده‌هاي فراوان اينترنتي كه ما به‌سادگي از كنارش مي‌گذريم، يك سوژه ناب و جالب مي‌سازد. (من كه خودم لينك‌دوني خلاقانه او را از نوشته‌هايش بيشتر دوست دارم!) ضمن اين كه انديشه‌هاي او هرچه باشد، اين ويژگي را دارد كه روراست و رك و بي‌سانسور است و جالب اين كه در اين دوسال و اندي كه وبلاگش را به راه انداخته، به شكل شگرفي دارد پخته‌تر و زيبانويس‌تر مي‌شود.

 

من دوست دارم به بهانه سپاسگزاري از حسين درخشان (و امثال او) -كه باعث شدند دنياي اينترنتي ما تكاني اساسي بخورد- جمله‌اي بگويم:

«براي من، زندگي بي‌كامپيوتر يه چيزي كم داره، كامپيوتر بي‌اينترنت، اينترنت بدون بلاگ‌هاي فارسي، و بلاگ‌هاي فارسي بدون سردبير:خودم!»

/ 31 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
el-ela

دورد. مطالبتان را از جايی که نخوانده بودم خواندم. و خوب می نويسيد، مفيد بود. و در مورد لينک ديونسيوس هم :جا افتاده و وقت ندارم درستش کنم لينکام نا منظم اند و باید درستشون کنم کنتورم از کار افتاده.. از توی شرکت هم نمی شه درست کرد. فعلا دارم صبر می کنم ببينم چی می شه.- (جواب شما را در پست یکی مانده به آخر در ال الا داده بودم)- بدرود.

دل

سلام،تولدشون مبارک باشه،همه ما استعداد داريم،همه ما قادريم هر کاری رو انجام دهيم و تحول ايجاد کنيم.اما وقتی پای عمل ميرسه،خيلی کم می شويم.اون چيزی که ايشون رو موفق کرده و خيلی از جوونها و انسانهای ديگر رو بد بخت،باری به هر جهت نبودن ايشون است.الان در ايران خيلی ها با اينترنت وقت و زندگی و سلامتی خودشون رو به خطر ميندازند و يکی هم مثل آقای درخشان که واقعا در بين اين همه استفاده کننده از اينترنت اينگونه می درخشند.کاش به خودمون بيايم و ارزش خودمون و زندگيمون رو بدونيم و استفاده بهينه از امکانات برای خودمون و ديگران ببريم.راستی تولد فروغ هم مبارک.

سيد فتح الله صدري زاده - از رودكي تا شهريار

سلام دوست خوب . خوشحالم كه از شوخي هاي ما دلگير نمي شوي . راستش داشتم فكر مي كردم وبلاگ نويسي در ايران كمي بيش از دو سال قدمت دارد اما آينده ي بس روشني خواهد داشت . وقتي مي بينم سايت مقالاتم كه در گذشته هفته اي ۱۲۰ بازديد كننده داشته حالا روزي ۱۲۰ بازديدكننده دارد به ادامه ي كار اميدوار مي شوم . به شما جوان ها هم همين طور !

حرفهای یک عابر

مطالبتون خیلی عالی بود. من نه تنها دربارش چیزی نشنیده بودم بلکه نشانیش هم بلد نبودم. با تشکر از شما یه سر میزنم تا ببینم چه خبره. متشکرم یه عابر از شیراز

maryam

منم اون اوائل خیلی نوشته های حسین درخشان رو می خوندم. حق با شماست لینکدونیش عالیه و رک گویی اش قابل تحسینه. واقعاً باید از او سپاسگزار باشیم. ممنون که باز ما رو از فراموشی نجات دادید. به این تفکر سیستمی خیلی اعتقاد دارم، خیلی تجربه کرده ام و با نوشته های شما هر لحظه مطمئن تر می شم. قدردانی شما تحسین برانگیزه در سرزمینی که راحت هه چیز فراموش می شه و قدردانی نیز مفهومی از یاد رفته است... بی نهایت متشکرم از نظر و اعلام همکاریتون...وقتی نظر شما دیدم تمام خستگیهای طول روز یادم رفت.

Solh

بيانيه حزب ملت ايران در باره انتخابات : تا زماني كه مردم امكان گزينش نمايندگان راستين خود را به دور از هر گونه دخالت نهادهاي انتصابي نداشته باشند، مشاركت مردم شعار بي‌‏درون مايه‌‏اي بيش نيست و شركت در اين گونه انتخابات‌‏ها تنها و تنها مشروعيت بخشيدن به عملكردهاي كساني كه ميهن‌‏مان را با بن بست روبرو كردند. تنها راه برون رفت از بن بست يك همه پرسي ملي است. حزب ملت ايران بر اين باور است،‌ ‏بي‌‏ترديد كليد گشودن بن بست‌‏هاي زندگي ملي در دست مردم است، آن هم از راه دخالت كامل در سرنوشت خويش و در اين زمينه بايد با بهره‌‏گيري از شيوه‌‏هاي شناخته شده در جهان ملت‌‏ها به دور از هرگونه خشونت و دسيسه‌‏هاي بيگانه ساخته راه را بر انحصار گرايان و خودكامگان سد كرد

بابک رضوی

سايت جالبی داريد لطفا از نگرش سيستمی و نگاه جز به کل بيشتر بنويسيد .همچنين از تغِِيير نگرش آدم ها

saba

سلام... وبلاگ قشنگی داری...موفق باشی.. خدانگهدار

khers mehrban

سلام دوست خوبم اولا ممنون از لطف تون شرمنده کرديم . اين چند هفته هفته های بدی بودند برام. امروز خرس مهربان را هم تازه کردم . دوست عزيز من نيز چون شما با خيلی از نوشته های حسين درخشان موافق نيستم ولی الحق برگردن همه ما حق دارد . در واقع دنيای جديدی به ما داد . .باز سپاسگذارم از لطف تون