168- هومیوپاتی و درمان وبا

یکی از اتفاقاتی که باعث شد مخالفان هومیوپاتی، به قدرت آن ایمان بیاورند، اپیدمی وبا در اروپا در سال 1831 بود. دکتر ساموئل هانمن بنیانگذار هومیوپاتی، با انتشار جزواتی در سطح شهر، از پزشکان خواست که با استفاده از سه داروی هومیوپاتی Verat، Cuprum و Camph  اقدام به درمان مبتلایان به وبا نمایند. گفته می‌شود که در شهر هانمن به جز تنها یک نفر (که گویا بر اثر از دست رفتن فراوان آب و الکترولیت‌های بدن به‌موقع تحت درمان قرار نگرفته) شخص دیگری بر اثر وبا جان نداده است. قدرت فراوان درمانی هومیوپاتی در این اپیدمی که جمع زیادی را به کام مرگ فرستاده بود، باعث شد که جامعه پزشکی آن زمان، نگاه  متفاوتی نسبت به هومیوپاتی پیدا کند و این علم ارزشمند، در مسیر جدیدی قرار گیرد و با اقبال روبرو شود.

*

در حال حاضر نیز، مهم‌ترین داروهای وبا همین سه دارو هستند.

مرحله اول وبا، که وبای خشک نامیده می‌شود و هنوز شخص به‌تازگی مبتلا شده است. علیرغم اسهال کم، ضعف شدیدی دارد. داروی این مرحله Camph (منشا: کافور) است که به بیمار داده می‌شود و از پیشرفت وبا جلوگیری کرده، شخص در همین مرحله درمان می‌شود.

در مرحله دوم، شخص دچار اسهال دانه‌برنجی شدید می‌شود که شکل مدفوع، مانند محتویات یک ظرفی است که در آن برنج خیسانده باشند. داروی این مرحله Verat (منشا: ریشه گیاهی سمی با نام هلبور) است.

در مرحله سوم، شخص بر اثر از دست دادن مایعات بدن و الکترولیت‌ها، به‌شدت در معرض خطر قرار می‌گیرد و آبی‌شدن پوست، کرامپ‌های شدید عضلانی در ساق پا و ران، سردی بدن و کلاپس به سراغش می‌آید. در این مرحله داروی Cuprum (منشا: فلز مس) تجویز می‌شود.

 

(دقت کنید که داروها به شکلی هومیوپاتیک درمی‌آیند و تجویز می‌شوند. به هرحال هرگز به شکل سرخود اقدام به مصرف نکنید. همچنین مایع‌درمانی در کنار درمان هومیویاتی الزامی است.)

 

این سه دارو به شکلی فوق‌العاده موثر عمل می‌کنند. یکی از استادان من در کلاس، نقل می‌کردند که گاه سرعت درمان به‌حدی است که بیمار پایش را از کلینیک بیرون نگذاشته، درمان می‌شود. هرچند که برای افراد آشنا به هومیوپاتی، این مساله چندان عجیب هم نیست. امید که روزی کشور ما نیز به جرگه کشورهای مترقی جهان درآید که مردم هومیوپاتی را می‌شناسند و از مزایای فراوان آن بهره‌مند می‌شوند. هرچند خوشبختانه در استان‌هایی مثل تهران، آذربایجان و اصفهان هومیوپات‌های بسیار خوبی داریم. البته از وضعیت دیگر استان‌ها اطلاع دقیقی ندارم ...

 

پارسال پیرارسال همین روزها:

اهمیت دانش16-5-82

دور زدن مسایل21-5-82

حل مساله: چگونه داروی مشابه پیدا می‌شود؟ 22-5-83

 

 

 

/ 3 نظر / 9 بازدید
مهر

بعد اين همه مدت سلاااام....دلم ميخواد که حالت خوب خوب باشه....منم به هوميوپاتی اعتقاد دارم..دلیلش داشتن دوستايیه که مریض بودن و خدا رو شکر با این روش کنترلش کردن...زت زياد

ليشام

آي گفتي اكبر جان! آخ گفتي! ولي چه كنيم كه هر سعي كردم با خودم كنار بيام كه ايراني بازي در نيارم، نشد كه نشد!! اولش كه اصولا خبري نبود و مثه بچه ادم، تمام قضايا رديف بود ... بعدش گفتن كه T&C ما تغيير كرد و يه نوار باريك انداختن اون بالا كه اگه به سوابق بخش اخبار نگاه كني يه بار بهش اشاره كردم. اون موقع كاري نكرديم ولي سه چهار ماه آخر ديگه شورش رو درآوردن و اومدن پايين اون نوار باريك خوشگله يَك چيز بي‌ريخت و كت و كلفتي انداختن كه ديگه اين حقير، اون روي ايرانيم بالا اومد و گفتم: نع! اين جوري نميشه! و همون كاري رو كرديم كه الان مجبوريم بابتش سالي 20 دلار پول بديم ... ولي گذشته از شوخي بالاخره مي‌خواستم يه هاست خوب بخرم كه اين قضيه باعث شد اين امر زودتر اتفاق بيافته ... شاد باشي

مقالات صدري زاره

سلام . اطلاعات بسيار مفيدی است و با توجه به اپيدمی وبا در کشور و منع مصرف کاهو و سبزيجات خوب است از طريق روزنامه ها و رسانه ها در اختيار مردم قرار گيرد . از نظر من که مهندس عمران هستم وبا بيشتر از طريق آبهای آلوده گسترش می يابد . علت وجود آبهای آلوده هم عدم گسترش شبکه های جمع آوری و تصفيه فاضلاب است . باعث تاسف است که تهران ۱۰ ميليون نفری و پايتخت ايران فاقد شبکه فاضلاب شهری است . هر چه پيش می رويم وضع بدتر خواهد شد مگر اينکه انقلابی در زمينه کارهای زيربنايی و تکميل پروژه های نيمه تمام کشور رخ دهد .