313- آکادمیک سیتی

عیدتان مبارک. اینجا که بدجوری مبارک شده! مدارس و بعضی دانشگاهها کل این هفته تعطیل بودهاند، بانکها و مراکز دولتی هم عملا از دوشنبه که عید شده تا آخر هفته تعطیلند. شرکتهای خصوصی هم دو روز! بگذریم.

*

چندی پیش رفته بودم که برای آزمون IELTS یکی از دوستان ساکن ایران، در دفتر بریتیش کانسیل (British Council) دبی ثبت نام کنم. (*)

نشانی تغییر کرده بوده و دیگر در مرکز شهر نبود. در منطقهای به نام آکادمیکسیتی (Academic City) مستقر شده که از پیش هم میدانستم محلی است که قرار است دانشگاههای بزرگ در آن مستقر شوند.

البته یک نالجویلج (Knowledge Village) هم در دبی داریم که پر از دفاتر علمی و دانشگاهی است و شش هفت سالی هست تاسیس شده، از شرکتهای کوچک علمی با یکی دو کارمند دفتر دارد تا مثلا دانشگاه ولونگونگ و شعبه دانشگاه آزاد خودمان و ...

خلاصه این که به اتفاق همسرم به این بهانه عازم آکادمیکسیتی شدیم. بیش از ده کیلومتر از قلب دبی دور شده بودیم و تازه فهمیدیم که بیابان خدا را چه کردهاند و چه فضای وسیعی قرار است پذیرای مراکز دانشگاهی باشد. مساحتی بسیار عظیم که حتا پیمودن آن با خودرو باعث سرگیجه میشد.  ساختمانهای تازه‌ساز و باشکوه آنچنانی در جایی که هنوز به آن شکل کسی زندگی نمیکند و شاید ده مرکز دانشگاهی هم هنوز در آن مستقر نشده باشند. اصلا دهانمان باز مانده بود و فکر کردیم چه خوب شد که آمدیم و اینجا را دیدیم.

اگر دفعه بعد گذارم به آن منطقه بیفتد حتما عکس میگیرم. دفعه اول بود و آنقدر حواسم به گمنشدن در خیابانهای عریض و طویل آکادمیکسیتی بود که اصلا فراموش کردم عکس بگیرم.

من و همسرم داشتیم فکر میکردیم که اگر چنین پروژهای در کشور خودمان اجرا میشد – با نهایت شرمساری – چند دهه احتمالا طول میکشید و آخرش هم یا ساخته نمیشد، یا اگر میشد به بهرهبرداری نمیرسید ...

داشتیم فکر میکردیم که مدیران کشور ما در خواب هستند. بیخ گوششان این دبی دارد منطقهای میسازد که بهزودی – گیرم با پول – پای دانشگاههای بزرگ جهان را به اینجا باز کند ... مگر ابوظبی یک شعبه از سوربن را به امارات نیاورده؟ مگر نمیخواهند بخشی از موزههای فرانسه را به امارات منتقل کنند؟ مگر یکییکی باشگاههای فوتبال انگلیس را تصاحب نمیکنند؟ مگر در بانکهای امریکایی سرمایهگذاری نکردهاند؟ و هنوز ... ما حتا یک شرکت ایرانی نداریم که در یک عرصه بینالمللی نامش در ورزشگاهی، مسابقهای، مناسبتی دیده شود ... کجاییم ما؟

 

(*) میدانیم که تحریمهای بین‌المللی باعث میشود دوست من هزینه کند و بیاید جیب اماراتیها را پر کند و بنده به خاطر همین مساله باید بروم برای دوستم ثبت نام کنم! بگذریم که تا به حال آن تعداد از دوستانم که برای امتحان TOEFL و IELTS و GMAT و PMP به اینجا آمدهاند کم نبودهاند و از برکات تحریم یکی هم این است که ما دوستانمان را اینجا زیارت میکنیم. مدارکشان اول به نشانی ما در امارات ارسال شود (چون کسی به ایران مدرک نمیفرستد) و بعد ما به ایران پست کنیم. خودش سرگرمی است دیگر! هم برای دوستانم در ایران ایجاد اشتغال می‌شودکه بیکار نباشند و گردشی بکنند و هم کلی پول به جیب امارات و ترکیه و ... واریز می‌کند. حال چرا رییس جمهور اصرار دارند بگویند تحریم کاغذپاره ای بیش نیست، من نمی‌دانم!

/ 6 نظر / 6 بازدید
محمد تقی

اول که عیدتان مبارک. دوم همه اینها را بنویسید پشت بند پروژه فرودگاه امام... نتیجه اصلی را هم که خودتان گرفته‌اید ایجاد اشتغال و سرگرمی و ... برخی گله می‌کنند که رفتار فلان و بهمان کشور با ایرانیان تحقیر کننده‌است‘ خوب وقتی در کشور خودش آدم تحقیر بشود انتظار بیشتری نیست...

واژگان دور، ملودی های نزدیک

ان شاء الله که باری تعالی جشن 30 سالگی انقلاب را قبول فرموده و دست اجانب کفر را از مرز های این سرزمین از کتف قطع نماید.

شادمهر

علی جان. اولا که خدا تو را برای ما و سایر دوستان نگه دارد که زحمات نمایندگی تام الاختیار ما را برای اینگونه امور علمی اقتصادی صنعتی توریستی و غیره متحمل میشوی. ثانیا خدا پدر این امرای عرب همسایه را بیامرزد و خودشان را برای ملتشان و همچنین ملت ما نگهدارد که جبران کم کاریها بی کفایتی های مدیران ما را می کنند! ثالثا... هیچی فراموش کردم!!

شادمهر

راه میانبر! تو که در امور رایانگی تبحر داری و میدانیم که در امور روزنامچی نیز دستی در کار داری خوب اشرتی به نقصان کیبورد ما نمودی و دستور دادیم فی الفور چندین اینتر بزنند و متن را مقطع کنند. باشد که کارها بدین گونه اصلاح شود.!

نسیم ساحلی

سلام مشابه احساس شما را بنده در سال 78 و زمانی که محدوده بازارهای فری شاپ دوبی بهبود و گسترش یافته بود داشتم قرار بود یک زمانی همین بساط منطقه آزاد دوبی در تهران ایجاد شود ولی ظاهرا به همان دلایلی که ...مدیریت در ایران نام دارد نصیب عرب های امارات شد.ظاهرا ادعای برخی ایرانی ها بر سوسمار خور بودن عرب ها دچار برهان نقض شده است . در ضمن بخاطر توصیه اتان ممنون .ارادتمند شما .شکری[خداحافظ]

ناصر

سلام برادر عزیز اگر بخواهی از اثرات تحریم بنویسی بنده میتوانم تا چند ماهه سوژه وبلاگت را تامین کنم ولی چه کنیم که بعضی‌ها جور دیگری به مساله نگاه می‌کنند مثلا آن به اصطلاح نخبه شعر می‌سراید که: تحریممان می‌کنندف به درک ... به‌به احسنت به این شعر و مرحبا به این تخبه شاعر!!!