483- سیستم‌های اداری در دبی

اسباب‌کشی تازه‌ی ما بهانه‌ای شد که چند نکته را بنویسم:

الف-

هنگامی که در دبی اسباب‌کشی می‌کنید، لازم است که حتما با مراجعه به اداره‌ی آب و برق (DEWA با تلفظ عربی دیوا)، اقدام به تسویه‌حساب کنید. آنها آب و برق آپارتمان را قطع می‌کنند که دیگر مصرفی نداشته باشید، سپس مانده بدهی را مشخص می‌کنند، پول باقیمانده را می‌دهید و نامه‌ی تسویه‌حساب (clearance letter) به شما می‌دهند. این نامه را به صاحبخانه می‌دهید که ثابت کنید دیگر بدهی به گردن شما نیست و بدون مشکلی می‌توانید قرارداد خانه را لغو کنید.

هنگام مراجعه به اداره‌های مختلف دبی، چه دیوا باشد، چه مخابرات، چه شهرداری، چه تمدید کارت و پلاک خودرو ... همه‌چیز به شکل عجیبی قانونمند و کامپیوتری شده و کاملا مشخص است. یعنی یک گروه مشاور واقعا حرفه‌ای، سیستم را طوری طراحی کرده‌اند که کارمند به‌راحتی کار مشتری را انجام می‌دهد و واقعا نیازی به فکرکردن و دنبال چاره گشتن و ... ندارد. دقت کنید که در این شهر، 90 درصد افراد و مراجعه‌کنندگان مهاجر هستند. با این حال کارمندان ادارات به‌راحتی عربی و انگلیسی (و حتا هندی و اردو) صحبت می‌کنند و معمولا هم هیچ‌کاری بیشتر از سه چهار روز طول نمی‌کشد و به شما اطلاع هم می‌دهند که چقدر طول می‌کشد. بیشتر کارها هم به صورت موازی از طریق اینترنت به‌راحتی قابل انجام است و کم پیش می‌آید که شما مجبور شوید به ادارات سر بزنید. مثلا خود من شاید سالی یک یا دو بار به بانکم مراجعه کنم. واقعا نیازی نیست.

البته این طرف قضیه هم هست که اگر خدای ناکرده آدم به موردی خارج از پیش‌بینی بربخورد (که کم پیش می‌آید) واقعا هیچ کاری از کارمندان برنمی‌آید و شخص وارد یک چرخه‌‌ی پیچیده‌تر می‌شود. البته شخصا همین سیستم را بیشتر ترجیح می‌دهم تا این که مثل کشور ما همه‌ی کارها قائم بر فرد و مهارت‌های شخصی او باشد.

ب-

در دبی همه‌ی کارت‌ها دقیقا یک‌اندازه هستند.
کارت‌های بانکی، کردیت‌کارت‌ها، گواهی‌نامه‌ها، کارت خودرو، کارت مترو، کارت اتوبوس، کارت تلفن و موبایل، کارت‌‌های هدیه (Gift card)، کارت شناسایی (ID Card) ... این مساله، بیشتر از هرچیز نشانگر یک چیز است. مدیریت واحد در تصمیم‌گیری. گاه توجه به چنین نکته‌ی به‌ظاهر ساده‌‌ای، نشانگر ثبات و روانی سیستمی است که در پس آنها وجود دارد. درست است که طراحی این سیستم‌ها برعهده‌ی شرکت‌های خارجی بوده، ولی همین که آدم بداند باید سرمایه‌ی کشورش را به‌درستی و چگونه هزینه کند و از اتلاف گزاف سرمایه‌های ناشی از دوباره‌کاری در درازمدت جلوگیری کند، چیز کمی نیست.

*

پانوشت: خانه‌ی جدید ما در کنار یکی از ایستگاه‌های خط سبز (Green Line) متروی دبی  قرار دارد. فردا یعنی 09/09/11 درست دو سال بعد از تاریخ 09/09/09 که افتتاح اولین خط متروی دبی بود، این خط هم افتتاح می‌شود و بخش‌های بسیار مهمی از مناطق شرقی و همجنین بازار دبی به آن وصل خواهد شد. خدا خیر بدهد مدیران و تصمیم‌گیران این شهر را. من هیچ شکی ندارم که وجود دبی، یکی از بزرگ‌ترین دلایل قرارگرفتن امارات در جمع 30 کشور برتر دنیا در سال 2010 بوده است.

/ 6 نظر / 3 بازدید
میثم

مدیران خوب لزماً خودشون آدمای کاربلدی نیستند، اما حتماً آدمای فهیمی هستند که تشخیص می دند که اگه انجام کار درست به روش درست از عهده خودشون برنمیاد بدن به اهلش که براشون انجام بده.

امیرعلی

وقتی این پست شما رو میخوندم، ناخودآگاه جمله شهید چکران تو گوشم صدا میکرد: "اگر کسی تخصص انجام مسوولیتی را نداشته باشد،حرام است در آن سمت بماند" توی جو اول انقلاب خبرنگار از ایشون میپرسه: "در جمهوری اسلامی برای انتخاب افراد تعهد مهم تر است یا تخصص" ایشون جواب میدهند: "تعهد"، بعد اضافه میکنند: "البته کسی که بدون تخصص سمتی را بپذیرد، تعهد هم ندارد" ... متاسفانه این افراد رفتند و این طرز فمرها و تلقی ها را هم با خود بردند. "ایران" ما هم الان گرفتار مدیرانی است که نه تعهد دارند و نه تخصص!

از سرزمینهای دور

هی از این چیزا می نویسید داغ دل ما تازه میشه...!!

ناصر

در مورد اسبابکشی مبارک باشه منزل جدید امیدوارم روزها و ساعات خوشی رو تجربه کنید. در مورد بند ب نوشته شما باید عرض کنم که درسته در کلیت مساله با شما موافقم ولی یک عبارتی نوشته اید که جای بحث دارد نوشته اید: مدیریت واحد در تصمیم گیری خوب فکر کنم دقیقا ایجوری نیست اونها بیشتر از این که تمرکز در مدیریت ایجاد کنند که خودش مشکلات دیگه ای داره و در مورد مثال شما اصلا شدنی نیست فرآیندها رو استاندارد میکنند مثلا هر سازمانی که یک کارت منتشر میکنه میدونه که اندازه استانداردش چقدر باید باشه جالبه که در کشور ما نه تنها فرآیند با ثبات و استانداردهای لازم وجود نداره بلکه اونجاهایی که تمرکز مدیریتی هم هست تصمیمات متنوع وجود داره!