۳۷- از کل گسیختن

currency

همون طور که همه می‌دونیم یکی از احمقانه‌ترین کارهایی که ممکنه یک نفر بکنه اینه که یک اسکناس مثلا هزارتومنی رو نصف کنه و فکر کنه ارزشش هر جزء هم نصف (یعنی دوتا پانصد تومنی) می‌شه! آفرین! مرحبا! Excellent ! همه می‌دونیم که اون دو تکه اسکناس دیگه دوزار هم نمی‌ارزه!
اما نمی‌دونم چرا خیلی‌ها نمی‌فهمن که تقریبا تمام پدیده‌های آفرینش نیز –که بسیار پرارزش‌تر از یک اسکناس هستند– قابل تفکیک و انقسام به اجزا نیستند و باید به شکل یک کلیت شناخته بشن. فیل مولانا رو به یاد بیارید. فیل، بادبزن و ستون و . . . نیست. فیل، فیله!
انسان، فقط کله و پاچه و قلب و کلیه و معده و دست و پا و مغز نیست. انسان، فقط اندیشه نیست. انسان، فقط روح نیست. انسان هم یک کلیته. وجودی، عالمی، جهانی در ابعاد مختلف که همه، مراتب وجودی اون رو تشکیل می‌دن. طیفی که یک سرش جسمه و یک سرش روح. وقتی یک نفر می‌گه «من» -آگاهانه یا ناآگاهانه- تمامی این طیف رو داره به خودش نسبت می‌ده و خودش رو به من‌های مثله‌شده تبدیل نمی‌کنه!
تمامی پدیده‌های جهان در صورتی درست شناخته می‌شن که اون‌ها رو از کل تفکیک نکنی و این یک Shortcut مهم در Desktop حیاته که اگه روش دوبار کلیک کنی، می‌بینی اون پشت چه خبرها که نیست! تو خودت مهم‌ترین میان‌بری. می‌دونی چی می‌گم؟


*
توجه: موسیقی این وبلاگ در روز 18 تیر، به احترام آن روز، سکوت خواهد بود! به گیرنده‌های خود دست نزنید!

/ 24 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
sepehr

بابت غلط تاپيي پيغام قبل پوزش می خوام.

mahdi

سلام مدتی به خاظر اين که مسافرت بودم نمی نوشتم از فردا دوباره شروع می کنم.

ديونسيوس

بعد از سلام... همون طور که همه می دونيم ..... ولی چه ساده فراموش می کنيم! فرمول به اين سادگی را رها می کنيم و در اکثر موارد٬ به مسائلی که در روز به آنها بر می خوريم٬ با ديد جزءنگر به دنبال پاسخ هستيم! ... دوزاری ما که زود اُفتاد.اميدوارم که روزی برسه که تعداد قانونگذاران با ديدگاه کل نگر غالب بر تعداد همنوعان جزءنگرشان شود! شاد باشيد.تا بعد

سوشيانت

به نام باران... حديث دلتنگی آسمان....... بـيـا ای خسته خاطر دوست.... ای مانند من دلکنده و غمگيـن.... من ايـنجا بـس دلم تنگ است...... بــيــا ره توشه بــــرداريم ... قدم در راه بــــي بــــرگشت بــــگذاريم...

زنداني

سلام/دارم فکر ميکنم احتمالا از من دلگيری چراشو نميدونم کاش ميگفتی...

سوشيانت

به نام باران... سعي کن تفکر خودتو رها کني ! شير و خورشيد نماده . نماد تمدن نه چيز ديگه......منجي ما خودمون هستيم...........خودمون !!!!!!....منجي ما سوشيانت..........منجي ما خودمون هستيم......

ستاره مشرقی

سلام عزيز / منم هميشه باShortcut موافق بودم و هستم / موفق باشی

پريا

سلام علی آقا .. اينم ۱۸ تير .......

shiva

پیام من به ایران دلیران ...... جوانان و جوانمردان ایران ..... یکی غریدن باید که چون رعد کند آشفته خواب نره شیران ......... نه شیران سزد گردن نهادن ...... به زنجیر اسارت چون اسیران ...... اسیران را چه رویایی اسن شیرین ..... مجال حکم راندن بر امیران ........ چه ناز و نخوت از دانش فروشند ........خود از سرمایه دانش فقیران.....کجا قومیتی ما قبل تاریخ ....... بود محتاج قیم چون فقیران...... نه نام از دین نه از دانش نشان بود........... که بنگاه تمدن بود ایران............ای از نسل آریا ایران امروز محتاج عقاید شماست.

امير حسين شاه حسينی

جهت اطلاع عرض کنم که بانک ملی يک شابلنهايی داره که به ۱۰۰ قسمت مربعی کوچک تقسیم شده است و اندازه اسکناسهای مختلف است. که اگر شما حتی يک تکه از يک اسکناس را به اين بانک (البته بعضی شعبه ها) ببريد اين شابلن را روی تکه اسکناس شما ميذارن و می شمارن. به تعداد خانه ها از ارزش واقعی ژول به شما ژرداخت ميشه. من خودم اين کار رو کرده ام. - منظور این بود که مثال که میزنید طوری باشه که جای شبهه ایجاد نکنه - موفق باشيد.