492- هِرَم دانش‌پژوهی

یکی از چیزهایی که من تا اینجای عمرم آموخته‌ام این است که در عین احترام به باورها و عقاید دیگران، لازم نیست آنها را خیلی هم جدی بگیرم.

بیشتر مردمی که من دیده‌ام (و خودم هم کمابیش در همین گروه هستم) یک نظام فکری مشخص ندارند. بیشتر باورهایی که دارند نه حاصل مطالعه و تحقیق، بلکه بر مبنای حدس و گمان، تعصب، باور جمعی محیط، وراثت،  شرایط روز و ... است.

برای نمونه، در کشور خودمان، تا همین سی‌سال پیش، باور جمعی بیشتر افراد عامی و روشنفکر، بر حقانیت یک نظام اسلامی یا سوسیالیستی بود. این باور چنین عمومی بود که هرکسی ساز مخالف می‌زد، به چشم یک آدم سطحی، نادان، امل، کافر ... به او نگاه می شد، الان هم جمع زیادی از مردم کشور ما چنان دین‌گریز شده‌اند که باز نمی‌شود در حضور آنان از دیانت صحبتی کرد. در هر دو حال، افراط و تفریط است که حکمفرماست.

من به سهم خودم کوشش می‌کنم با مطالعه بیشتر و بیشتر، سهم بیشتری از حقیقت به چنگ بیاورم و می‌دانم در عمر کوتاه آدمی (تو بگو صد سال) از حرف الف هستی هم گذر نخواهم کرد، ولی خوشحالم که در حد توان و استعدادم کوشش می‌کنم به دنبال درک صحیح‌تری از واقعیت هستی باشم و همه‌ی وقتم را صرف روزمرگی نکنم.

به نظر من، همین که آدمی قدم در این راه می‌گذارد، جبرا در مسیری از تساهل قرار می‌گیرد. چون می‌داند که مسافر یک مسیر دراز است و چشم‌انداز ناچیزی از کل مسیر را می‌بیند و چیزهایی که واقعا به صورت قطعی باور دارد بسیار کم هستند، در نتیجه به گزاره‌ها و احتمالات ممکن دیگر احترام می‌گذارد. قطعیت، مختص آنانی است که در راس هرم، یا کف هرم هستند.

/ 3 نظر / 5 بازدید
سیمین

با سلام و خسته نباشید من هم با نظر شما موافقم دیروز شبکه چهارایران فیلم پیداو نهان را گذاشته بو د به قدری از دیالوگ های این فیلم خوشم امد که میخ شده بودم توی تلویزیون .... بدی مردم ایران اینه که خیلی کم کتاب می خونن خوندن کتاب خیلی میتونه کمک کنه که بخاطر مشغله های زندگی همه ازش غافلیم

امیرعلی

تحلیل جالبی بود. جالب است که ظاهرا ایدئولوژی و جهان بینی هم مد می شود. مثلا الان در ایران، دور عظمت ایران باستان است. اصلا منظورم این نیست که گذشته پر افتخارمان را زیر سوال ببرم، اما گاه چنان سخنان اغراق آمیزی از عظمت و شکوه و بی نظیر بودن و از همه مهم تر بی نقص بودن نظام ایران قبل از اسلام می شنوم که بیا و ببین. کاش همه در همین مسیری که فرمودید گام بردارند و اهل تساهل شوند. ما که هر چه می بینیم دعواهای حیدری-نعمتی است که همه ناشی از عدم تساهل و رواداری است.

امیرحسین

در فضیلت میانه روی تردیدی نیست به ویژه در صحرای ایرانی اسلامی، از قضا عده ای بدشان نمی آید ریشه وسط هرمی ها را بزنند و وادارشان کنند به مهاجرت یا دق مرگ شدن.